Łukasz Durajski: „Karmienie piersią jest wpisane w naszą naturę. To ogromna przyjemność patrzeć na ten cud”. Zobaczcie przykłady tych cudów Instagram @doktorekradzi

Łukasz Durajski: „Karmienie piersią jest wpisane w naszą naturę. To ogromna przyjemność patrzeć na ten cud”. Zobaczcie przykłady tych cudów

Spis treści:

Łukasz Durajski, na Instagramie znany jako Doktorek Radzi, opublikował na swoim koncie zdjęcie matki karmiącej piersią dziecko, zwracając uwagę na temat laktacji, która dla plemion w Namibii jest naturalna i nie wywołuje wstydu.

Łukasz Durajski to jeden z lekarzy, który znajduje się na naszej „instaliście”. Na swoim koncie codziennie dzieli się dawką medycznej wiedzy. Profil Łukasza Durajskiego na Instagramie obserwuje 16,5 tys. osób. W ostatnim czasie wyjechał w podróż służbową, realizując nowy projekt telewizyjny. Tym razem znajduje się w Namibii, skąd dzieli się w mediach społecznościowych zdjęciami rdzennych plemion. Opublikował zdjęcie kobiety karmiącej publicznie dziecko, opisując, że karmienie jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie matka może dać dziecku.

W Namibii karmienie piersią jest naturalne – wskazuje Łukasz Durajski na Instagramie

Doktorek Radzi zwraca uwagę, że miejscowe kobiety radzą sobie z karmieniem piersią bez pomocy położnej, doradcy laktacyjnego czy neonatologa.  „Przecież moje dziecko umrze, jak to mam nie poradzić sobie?” – tak zareagowały na jego pytanie.

Jak widać dla plemienia Himba karmienie piersią jest naturalną czynnością, społecznie akceptowaną i można to robić nawet tańcząc.

Namibijka karmiąca piersią
Print Screen Instagram @doktorekradzi

Karmienie piersią nieakceptowane społecznie

Karmić piersią w miejscach publicznych czy nie? Przed tym pytaniem stoi większość matek. Pomimo że temat karmienia piersią jest coraz częściej poruszany i przestaje mocno razić naocznych widzów, kobiety wciąż bywają wypraszane z restauracji czy proszone o dokończenie czynności w toalecie. Brak akceptacji powoduje, że matki wstydzą się karmić piersią publicznie, co ma zdrowotne konsekwencje dla dziecka, które powinno być karmione „na żądanie”. Powstrzymanie się od karmienia może powodować u malucha odwodnienie, anemię oraz różne niedobory. Ponadto niemowlę zareaguje krzykiem i płaczem, co jest nie tylko niekomfortową sytuacją dla matki, ale także ogromnym stresem dla dziecka.

W ostatnich czasach wiele kobiet nie godzi się na brak społecznej akceptacji, publikując w mediach społecznościowych zdjęcia, jak karmią piersią. Niektóre gwiazdy, m.in. Kate Hudson, Chrissy Teigen także pokazały publicznie jak karmią piersią swoje pociechy. W końcu jest to naturalna i piękna czynność.

    Sprawdź powiązane tematy