niemowlak u neurologa Kiedy z niemowlakiem do neurologa?/ iStock

Kiedy z niemowlakiem do neurologa?

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka rodzice cały czas obserwują jego rozwój oraz zdobywanie kolejnych umiejętności. Czasami jednak zauważają także pewne nieprawidłowości, które, mimo że mogą nie oznaczać nic poważnego, budzą niepokój. Dzięki bezpiecznemu i stosunkowo szybkiemu badaniu, neurolog jest w stanie w porę zdiagnozować pojawiające się dolegliwości, albo rozwiać wątpliwości rodziców. Jak przebiega wizyta z niemowlakiem u neurologa i jak się do niej przygotować? 

Spis treści:

Kiedy wybrać się z dzieckiem do neurologa?

Od pierwszych dni życia rodzice powinni dokładnie obserwować rozwój niemowlaka oraz zmiany, jakie następują w pierwszych miesiącach jego życia. Dzieci zwykle rozwijają się podobnie, lecz mogą to robić w swoim własnym tempie. Są jednak sytuacje, gdy rozwój ten jest spowolniony lub zaburzony. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja u neurologa.

Często już w okresie noworodkowym w trakcie pobytu w szpitalu, położna lub neonatolog zauważają pewne nieprawidłowości i proszą o konsultację neurologów. Dzięki badaniu niektóre schorzenia można stwierdzić w pierwszych dniach życia, a to umożliwia szybkie wdrożenie rehabilitacji i uważną obserwację dziecka w kolejnych miesiącach. Zawsze konsultowane są też noworodki urodzone przedwcześnie oraz w momencie, gdy poród był powikłany.

Jeśli zauważymy, że dziecko „cofa się w rozwoju”, czyli – dla przykładu – wodziło wzrokiem za przedmiotami, siedziało samodzielnie, a po czasie przestaje to robić, jest to sygnał, że należy udać się na kontrolę do lekarza neurologa. Podobnie w przypadku, gdy rodzice dostrzegą asymetrię ciała, przyjmowanie nienaturalnych pozycji przez dziecko, czy też zwiększoną wiotkość, kiedy brane jest na ręce. Dzieci w pierwszym roku życia osiągają ustalone kamienie milowe, charakteryzujące się kolejnymi umiejętnościami nabywanymi przez niemowlaka. Są możliwe pewne modyfikacje w czasie ich zdobywania, lecz gdy nasze dziecko nie wykazuje żadnego rozwoju w ciągu kolejnych miesięcy, warto skonsultować się z lekarzem.

 

Wizyta u neurologa – jak się przygotować?

Na wizytę u neurologa dziecięcego może skierować lekarz pediatra. W przypadku prywatnych wizyt, skierowanie nie jest wymagane. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz dostarczenie specjaliście wszystkich niezbędnych dla niego informacji, dlatego też na wizytę należy zabrać:

 • Kartę prowadzenia ciąży, ewentualne karty wypisowe z pobytu w szpitalu w trakcie ciąży,
 • kartę wypisową z oddziału położniczego po porodzie,
 • książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację po ewentualnych wizytach u innych lekarzy,
 • wyniki wykonanych dotychczas badań u dziecka.

 

Jak przebiega wizyta u neurologa?

Lekarz podczas wizyty zazwyczaj zbiera najpierw wywiad dotyczący przebiegu ciąży i porodu, zaobserwowanych przez rodziców objawów u dziecka, a także przyjmowanych przez nie leków na stałe. Dopyta również o choroby neurologiczne występujące w rodzinie.

Warto zorientować się przed wizytą, czy podobne problemy pojawiały się u innych dzieci w rodzinie lub u rodziców dziecka, gdy byli w jego wieku. Takie informacje mogą ułatwić diagnozę i przyspieszyć odpowiednie leczenie oraz późniejsze postępowanie. Lekarz już w trakcie zbierania wywiadu obserwuje dziecko, jego zachowanie, a także pozycje, dzięki temu widzi jak funkcjonuje dziecko na co dzień. Następnie bada dokładnie dziecko neurologicznie, aby stwierdzić ewentualne nieprawidłowości i ocenić rozwój niemowlaka.

 

Badanie neurologiczne i odruchy niemowlaka

Dziecko w okresie noworodkowym i niemowlęcym intensywnie się rozwija, dlatego w zależności od wieku dziecka neurolog bada oraz sprawdza inne umiejętności i odruchy.

Aby dokładnie zbadać dziecko, należy je rozebrać. Bardzo istotna w badaniu neurologicznym jest bowiem ocena symetrii. U niemowlaka przede wszystkim ocenia się jego ułożenie oraz ruchy kończyn. Lekarz na pewno uniesie dziecko, aby zbadać napięcie mięśni. Jest to niezwykle ważne przy diagnostyce obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego u dziecka. Istotne jest też dla neurologa, czy dziecko samodzielnie jest w stanie trzymać głowę, a także czy osiąga kroki milowe adekwatnie do swojego wieku. W przypadku starszych dzieci może posadzić maluszka i zobaczyć jak utrzymuje równowagę. Jeśli niemowlę chodzi, obserwuje również w jaki sposób stawia kolejne kroki. Przebieg badania zależy głównie od wieku dziecka, a także od schorzenia i objawów, jakie są diagnozowane. Duży wpływ ma również chęć współpracy niemowlaka. Jeśli dziecko jest płaczliwe i niespokojne, zazwyczaj nie przedłuża się badania, a lekarz wykonuje tylko niezbędne w celu diagnostyki czynności.

Niemowlęta, z racji niedojrzałości układu nerwowego, charakteryzują się występowaniem odruchów, które po czasie zanikają. Do odruchów typowo występujących u niemowląt zalicza się m.in.:

 • Odruch Moro – niemowlak na silne bodźce dźwiękowe, świetlne lub dotykowe reaguje rozchyleniem i wyprostowaniem kończyn. Objaw ten powinien prawidłowo zniknąć w 5.-6. miesiącu życia dziecka.
 • Odruch Babińskiego – polega na wygięciu palców u stóp w stronę grzbietową po podrażnieniu podeszwy dziecka, zanika około 24. miesiąca.
 • Odruch chwytny – zaciskanie palców po umieszczeniu przedmiotu w dłoni.
 • Odruch stąpania – dziecko trzymane pionowo wykonuje ruchy stąpania, jeśli grzbietem stopy dotkniemy podłoża.
 • Odruch ssania – kiedy lekarz dotyka wokół ust dziecka, maluszek zaczyna ssać.

Po dokładnym zbadaniu niemowlaka lekarz zazwyczaj omawia badanie, swoje obserwacje oraz informuje o dalszych zaleceniach. Może zdecydować o skierowaniu dziecka na dodatkowe badania, takie jak EEG czy rezonans.

  Sprawdź powiązane tematy