Kaszka orkiszowa dla niemowlaka – czy warto podawać?

Kaszka orkiszowa jest jednym z produktów, które możemy podawać dziecku już na początku rozszerzania diety. Orkisz zawiera lepiej przyswajalny gluten, jeśli więc mamy opory przed podaniem „tradycyjnych” zbóż glutenowych, kaszka orkiszowa dla niemowlaka może być dobrym wyborem.

Spis treści:

Co to jest kasza orkiszowa

Kasza orkiszowa powstaje ze zboża, jakim jest pszenica orkiszowa. Występuje ona pod wieloma nazwami – to może być po prostu orkisz, ale i orkisz pszenny, dziki jęczmień, szpelc czy pszenica św. Hildegardy. Orkisz jest znany od starożytności, posiada wiele cennych dla naszego organizmu właściwości.

Jest to jedno ze zbóż glutenowych, jednak gluten zawarty w pszenicy orkiszowej jest lepiej przyswajalny, proporcje gluteniny i gliadyny różnią się od tych znajdujących się w innych zbożach glutenowych. Miejmy na uwadze, że nie oznacza to, że orkisz mogą spożywać osoby chorujące na celiakię czy mające alergię na gluten.

Jakie są właściwości orkiszu

W trakcie obróbki orkisz nie jest przetwarzany tak bardzo jak pszenica, w związku z czym jego skład jest bogatszy i „czystszy”. Orkisz zawiera wiele cennych dla naszego organizmu składników, to m.in.:

  • błonnik pokarmowy,
  • witaminy z grupy B, 
  • białko roślinne,
  • kwasy tłuszczowe,
  • fitosterole,
  • mikro- i makroelementy.

Orkisz trawi się lepiej i jest łatwiej przyswajalny niż pszenica. Chociaż jest dość kaloryczny, nie powinno go zabraknąć w naszej diecie ze względu na jego właściwości: dobrze działa na metabolizm, jest pomocny w przypadku zaparć, wspiera układ immunologiczny. Składniki zawarte w orkiszu pozytywnie wpływają także na układ krążenia, układ nerwowy, kości (mają dobroczynne działanie również na zęby) i mięśnie. Orkisz jest pożądany także w diecie cukrzycowej.

Do jadłospisu warto włączyć nie tylko kaszę orkiszową, ale i inne produkty z ziaren tej pszenicy, jak mąkę orkiszową czy orkisz ekspandowany.

Od kiedy kaszka orkiszowa dla dziecka

Kaszkę orkiszową możemy podawać już na początku rozszerzania diety. W zależności od tego, w jaki sposób karmione jest dziecko, przygotowujemy ją na wodzie lub na mleku.

O kaszy orkiszowej dla dziecka powinnyśmy pomyśleć nie tylko w trakcie rozszerzania diety czy komponowania codziennego menu, ale i w okresie infekcji. Kaszka orkiszowa na co dzień wspiera układ odpornościowy, jest także pomocna, gdy maluch zachoruje – ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i napotne.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Polecamy

Rozszerzanie diety niemowlaka

Zalecenia WHO o rozszerzaniu diety u niemowląt wskazują, by nowe pokarmy podawać po ukończeniu 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest już wtedy na tyle rozwinięty, by bez problemów przyjąć pokarmy bezmleczne. Także samo dziecko jest już wtedy zazwyczaj ciekawe nowych doświadczeń żywieniowych. Od czego rozszerzać dietę niemowlaka i na co uważać?

Czytaj

Jak podawać kaszkę orkiszową dla dziecka

Kaszkę orkiszową dla dziecka często podajemy na śniadanie. Możemy przygotować ją w bardziej lub mniej płynnej formie i podać w miseczce czy też ugotować ją „na sztywno” i dać dziecku do rączki, na przykład w postaci kuleczek. Kasza orkiszowa może być posiłkiem samym w sobie lub dodatkiem – do deseru lub obiadu. Pasuje zarówno do słodkich, jak i wytrawnych potraw.

Wybierając typową kaszkę orkiszową dla dziecka, przygotujmy ją według wskazówek podanych na opakowaniu. Jeśli sięgamy po zwyczajną formę kaszy, zazwyczaj sprawdza się proporcja 1:2 (porcja kaszy na dwie porcje płynu – wody, mleka lub napoju roślinnego). Wiele zależy od tego, jaką konsystencję kaszy chcemy uzyskać.

Kaszka orkiszowa dla dziecka – przepisy

Kasza orkiszowa może pojawiać się solo oraz jako dodatek do innych dań. Sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na obiad; na słodko lub w wytrawnej formie. Możemy podać ją jako dodatek (np. zamiennik ziemniaków lub uzupełnienie zupy) czy jako główne danie, np. w formie placuszków albo kaszotto.

Miseczka pełna smaków

Zamiast tradycyjnie podanej kaszki orkiszowej dla dziecka – bez dodatków lub na przykład z owocowym lub warzywnym musem, możemy przygotować ją na wzór popularnej Buddha bowl. Kaszę orkiszową przygotowujemy tak jak zawsze, przekładamy ją do miseczki. Układamy na niej dodatki, które dziecko już jadło i zna – sięgnijmy po różne warzywa lub owoce. Jeśli chcemy wykorzystać tę formę do rozszerzania diety, dodajmy tylko jeden nowy produkt, w niewielkiej ilości. W zależności od tego, jak karmione jest nasze dziecko, miseczkę możemy przygotować jako posiłek do jedzenia łyżeczką (owoce lub warzywa są wtedy zazwyczaj rozdrobnione) lub do jedzenia rączką (owoce i warzywa kroimy, np. w słupki; samą kaszę możemy ugotować „na sztywno” i pokroić na kawałki, które również da się chwycić rączką). Danie możemy dodatkowo uatrakcyjnić, wycinając z owoców lub warzyw różne formy lub układając je we wzory czy obrazki.

Kuleczki z dodatkami

Ciekawym dodatkiem do obiadu lub posiłkiem samym w sobie będą kulki z kaszy orkiszowej z wybranymi przez nas dodatkami. Kaszę orkiszową gotujemy na gęsto, mieszamy z innymi składnikami (może to być np. ugotowana na miękko i rozdrobniona marchewka, puree z cukinii, dojrzały banan, mus z jabłka), formujemy w kulki. Dodatkowo możemy je obtoczyć w ekspandowanym orkiszu.

Źródła:

  1. Nagel P., Nadzwyczajna moc orkiszu, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej,https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadzwyczajna-moc-orkiszu/[dostęp 12.07.2022].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź