obudzony niemowlak Jak obudzić noworodka?/ Pexels

Jak obudzić noworodka?

Noworodek powinien być przystawiany do piersi na żądanie, a więc średnio od ośmiu do dwunastu razy na dobę. Jeśli dziecko urodziło się ze zbyt niską masą ciała bądź śpi nieprzerwanie dłużej niż cztery godziny konieczne jest obudzenie go do karmienia. Wiele mam przekonuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Jak skutecznie wybudzić malucha ze snu i co zrobić, gdy noworodek usypia podczas karmienia?

Spis treści:

Ile śpi noworodek?

Noworodek rodzi się z niecałkowicie wykształconym rytmem dobowym, dlatego zasypia o wiele razy częściej w ciągu doby niż dorosły człowiek. W pierwszym miesiącu życia maluch przesypia średnio 16-18 godzin budząc się zarówno w nocy jak i w dzień. Po przebudzeniu dziecko sygnalizuje potrzebę karmienia bądź zmiany pieluchy. Nasycone i przewinięte ponownie zapada w sen. Przyjmuje się, iż w pierwszych tygodniach życia niemowlę powinno być karmione od ośmiu do dwunastu razy dziennie, z czego dwa karmienia przypadają na porę nocną. Noworodek nie ma świadomości ciemności, a jego wybudzanie się o tej porze związane jest z odczuwaniem głodu.

 

Rytm snu i przesypianie nocy

Kilkumiesięczne dziecko przesypia średnio 10-12 godzin na dobę. Jeśli jest karmione piersią, w nocy budzi się częściej niż dziecko karmione mlekiem modyfikowanym. Wciąż jednak śpi w dzień – zapada w drzemkę średnio jeden lub dwa razy.  Ze względu na częstotliwość karmień, noworodki nie mogą jeszcze przesypiać całej nocy, natomiast kilkumiesięczne dziecko ma już większy żołądek, dzięki czemu czuje się najedzone przez nawet przez pięć lub sześć godzin po jednym karmieniu. Oznacza to, że jest w stanie przesypiać część nocy. Niestety wiele dzieci wciąż budzi mamy potrzebą karmienia nocnego. Aby pomóc kilkumiesięcznemu niemowlęciu nauczyć się przesypiać coraz więcej godzin w nocy, należy:

  • dbać o prawidłową technikę karmienia i najadanie się dziecka w ciągu dnia,
  • podczas dnia aktywizować dziecko poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu,
  • przestrzegać rytuału codziennej kąpieli, pielęgnacji i ubierania do snu, po której dziecko kładzione jest do łóżeczka,
  • utrzymywać pory zasypiania, porannego wstawania i popołudniowych drzemek,
  • gasić światło i dbać o ciszę w porze spania dziecka,
  • nie rozbudzać dziecka w nocy; jeśli maluch obudzi się z powodu brudnej pieluchy bądź głodu, należy zaspokoić jego potrzebę przy przygaszonym świetle i nie zachęcać do zabawy.

 

Budzenie noworodka

Budzenie noworodka na jedzenie wskazane jest przede wszystkim w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie. Dzieci ze zbyt niską masą urodzeniową muszą być karmione co najmniej osiem razy dziennie, a odstęp pomiędzy posiłkami nie powinien by dłuższy niż trzy godziny. Z tego względu, jeśli maluch nie obudzi się o zaplanowanej porze, należy go wybudzić. Miesięczne dziecko powinno się budzić także wtedy, gdy przesypia więcej niż cztery godziny bez karmienia.

Sen jest niezwykle ważny do prawidłowego rozwoju noworodka, dlatego należy zapewnić dziecku komfortowe warunki do drzemek i nie wybudzać go bez potrzeby. Zbyt krótki sen spowoduje, że noworodek obudzi się zmęczony i rozdrażniony. Trudno będzie go uspokoić i prawdopodobnie nie będzie chciał ssać mleka.

 

Sposoby na obudzenie noworodka

Noworodek jest bardzo kruchy, dlatego opieka nad nim wymaga dużej delikatności. Jak skutecznie obudzić noworodka? Aby wybudzić noworodka ze snu należy ostrożnie wyjąć go z łóżeczka i spróbować poniższych metod:

  • sam dotyk może wystarczyć, aby maluch się przebudził,
  • pomocne w wyrwaniu dziecka z drzemki jest rozebranie go i zmienienie mu pieluchy,
  • niemowlę szybciej obudzi się, jeśli zapali się lampkę; światło nie powinno jednak razić,
  • do noworodka można zacząć mówić lub włączyć łagodną muzykę.

Budząc noworodka do karmienia należy dać mu czas na spokojne rozbudzenie. W żadnym przypadku nie można nim potrząsać ani mówić do niego podniesionym głosem. Niemowlę wyczuwa emocje rodzica – zdenerwowany opiekun wywoła u dziecka niepokój. Warto wiedzieć, iż noworodka łatwiej rozbudzić jest, jeśli zrobimy to podczas płytkiej fazy snu, czyli tzw. fazy REM. Można ją poznać po ruchach dziecka – wierceniu się, marszczeniu czoła, wyginaniu ciała i kończyn. Jeden cykl snu trwa średnio 50-60 minut. Faza REM występuje wkrótce po zaśnięciu, natomiast faza snu głębokiego pojawia się po około 30 minutach.

 

Co zrobić, jeśli dziecko zasypia w trakcie karmienia?

Zdarza się, że niemowlę zasypia w trakcie jedzenia, a mamy nie wiedzą, jak obudzić noworodka na jedzenie. Trudno się temu dziwić, w końcu dziecko czuje się wtedy spokojne, jest mu ciepło, ma również zaspokojoną potrzebę bliskości. Niestety w niektórych przypadkach należy zachęcić noworodka do kontynuowania ssania mleka. Obudzenie niemowlęcia podczas karmienia jest ważne, gdy piersi nadal są przepełnione lub kiedy wiadomo, że noworodek za mało przybiera na wadze. Mama powinna sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli niemowlę nie doje, prawdopodobnie już po kilkunastu minutach będzie ponownie domagać się pokarmu. Jak obudzić noworodka podczas karmienia? Pomocna może być:

  • zmiana pozycji karmienia – delikatny ruch i ponowne przystawienie do piersi może zachęcić malucha do ssania,
  • przekręcenie smoczka w ustach dziecka – spowoduje to odruch chwytania,
  • delikatne połaskotanie po rączce lub nóżce,
  • odkrycie kocyka – im cieplej, tym noworodek szybciej zasypia.

Źródła:

  1. Burnham M. M., Goodlin-Jones B.L., Gaylor E.E., Anders T.F., “Night time sleep-wake patterns and selfsoothing from birth to one year of age: a longitudinal intervention study”, Journal of Child Psychology and Psychiatry, 43(6):713-25, 2002.
  2. American Thoracic Society , “Sleep in Infants”, Am J Respir Crit Care Med Vol. 198, P15-P16, 2018.
  3. Davis, K.F., Parker, K.P., & Montgomery, G.L. (2004). Sleep in infants and young children: Part two: Common sleep problems. Journal of Pediatric Health Care, 18, 130-137. doi: 10.1016/S0891.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź