Masaż brzucha noworodka Jak masować brzuszek noworodka?/ Pexels

Jak masować brzuszek noworodka?

Masaż brzuszka dziecka to jedna z najbardziej polecanych metod walki z kolkami. Umiejętnie wykonany masaż antykolkowy ułatwia usuwanie gazów z przewodu pokarmowego, usprawnia procesy trawienne oraz relaksuje. Bardzo ważne jest jednak, aby masaż brzucha niemowlaka nie był wykonywany podczas ataku kolki. Taki masaż brzuszka u noworodka i niemowlaka należy wykonywać codziennie w ramach profilaktyki kolek.

Spis treści:

Kolka pod kontrolą – masaż brzuszka

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości okresu noworodkowego i niemowlęcego. Pojawienie się kolki jest wynikiem współoddziaływania takich czynników jak niedojrzałość układu pokarmowego, a także połykanie nadmiaru powietrza podczas karmienia. Wówczas w świetle przewodu pokarmowego gromadzi się nadmiar gazów, co prowadzi do pojawienia się bolesnych skurczów brzucha. Objawami kolki u niemowlaka jest gwałtowny płacz, podkurczanie nóżek i wzdęty brzuszek. Gdy rodzic zaobserwuje takie symptomy u swojego malucha, wówczas warto zastosować masaż brzuszka niemowlaka. Ale uwaga – masażu nie wykonujemy podczas ataku kolki. Jak masować brzuch niemowlaka, aby złagodzić dolegliwości kolkowe? Należy wykonywać masaż codziennie, nie czekając na moment, aż kolka się pojawi.

 

Kiedy masować brzuszek noworodka?

Masowanie brzuszka noworodka można rozpocząć w momencie, gdy odpadnie pępowina, co zazwyczaj ma miejsce około trzeciego tygodnia życia. Wtedy masaż brzucha noworodka powinien stać się stałym rytuałem. Masaż antykolkowy warto wykonywać od dwóch do pięciu razy dziennie, np. podczas zmiany pieluszki. Należy wykonywać go codziennie – dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka kolki. Idealny czas na wykonanie masażu to około 30 minut po karmieniu. Dziecko nie powinno być ani głodne, ani śpiące.

 

Jak długo masować dziecko?

Czas trwania każdego masażu to około kilku minut. Każdy z etapów masażu brzuszka należy powtórzyć kilkukrotnie, wykonując delikatne, powolne ruchy. Cała procedura powinna być powtarzana kilka razy dziennie. Jak już wspomniano, masowanie brzuszka dziecka można rozpocząć zaraz po odpadnięciu pępowiny i kontynuować przez co najmniej dwa tygodnie. Oczywiście – masaż można stale kontynuować, gdyż poza ulgą w problemach trawiennych malucha, korzyścią z wykonywania masażu jest budowanie więzi z dzieckiem.

 

Przygotuj miejsce do masażu

Aby masaż brzuszka był przyjemny dla dziecka, a także łatwy do wykonania przez rodzica, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska do masażu. Przede wszystkim – należy zadbać o wygodne, stabilne miejsce, na którym można położyć dziecko. Miejsce to powinno być zlokalizowane na odpowiedniej wysokości – tak, aby rodzic nie musiał się bardzo schylać podczas wykonywania masażu. Bardzo dobrze sprawdza się przewijak, można także usiąść na podłodze z wyprostowanymi nogami i ułożyć na nich maluszka. Warto pamiętać, aby przygotować ceratkę i ręczniczek, na których położone będzie dziecko. Zapewni to maluchowi komfort i zapobiegnie zabrudzeniu powierzchni. Poza ręcznikiem i ceratką konieczne jest przygotowanie oliwki do masażu, która zapewnia poślizg i umożliwia wykonywanie płynnych ruchów podczas masowania brzuszka niemowlaka. I jeszcze jedna ważna uwaga – konieczne jest zadbanie o komfort termiczny malucha. Konieczne jest rozebranie dziecka, dlatego temperatura w pomieszczeniu powinna być wyższa o trzy stopnie od standardowej.

 

Jak masować brzuszek noworodka?

Masaż brzuszka nie jest skomplikowany, wystarczy jedynie opanować kilka podstawowych ruchów. Jak zrobić masaż brzuszka niemowlakowi? Oto sekwencja ruchów składających się na masaż brzuszka niemowlaka:

  • koło młyńskie to ruch wykonywany dwiema dłońmi, umieszczonymi jedna nad drugą w poprzek brzuszka dziecka; należy wykonywać naprzemienne ruchy od dołu do góry; należy wykonać w sumie sześć ruchów, po trzy każdą dłonią;
  • przyciąganie nóżek do brzuszka polega na delikatnym przyciskaniu zgiętych nóżek malucha do brzuszka, chwytają nóżki dłońmi za łydki; wykonując ten ruch nie należy odrywać pupy dziecka od podłoża. Nóżki należy przytrzymać przez sześć sekund; nie wolno przyciągać nóżek na siłę – gdy dziecko stawia opór, należy przyłożyć obie dłonie na brzuszku i lekko ucisnąć przez sześć sekund;
  • rozluźnienie nóżek malucha polega na chwyceniu nóżek za łydki i lekkim potrząśnięciu;
  • księżyc i słońce to sekwencja ruchów kolistych lub półkolistych. W którą stronę masować brzuch niemowlaka? Należy wykonywać ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawą dłonią wykonywany jest ruch półkolisty, od góry brzuszka do podbrzusza, po czym następuje ruch lewą dłonią, polegający na zakreśleniu pełnego koła od dołu brzucha.Taką sekwencję ruchów należy powtórzyć sześć razy, nie odrywając rąk od brzuszka dziecka.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Należy jedynie pamiętać, aby masaż wykonywany w spokojnej atmosferze i powinny mu towarzyszyć pozytywne emocje.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis 2020

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź