Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko? Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko? / iStock

Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia, zgodnie z zaleceniami możemy zacząć wprowadzać do jego diety pokarmy uzupełniające, choć nie jest to jeszcze konieczne. Jakie produkty uwzględniać w jadłospisie niemowlaka w tym wieku? Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko i jak dużo mleka musi wypijać, by pokarm dostarczał wystarczającej ilości substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju?

Spis treści:

Co powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Optymalnym sposobem żywienia 4-miesięcznego dziecka jest karmienie piersią. Jedynie w sytuacji, w której u niemowlaka lub u mamy występują istotne przeciwwskazania, rekomenduje się alternatywę w postaci mleka modyfikowanego początkowego. Po czwartym miesiącu życia można również podawać dziecku pierwsze pokarmy uzupełniające.

Rozszerzanie diety – kiedy i jak?

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez około sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Eksperci oceniają jednak, że wprowadzanie niewielkich ilości pokarmów uzupełniających do diety malucha już po czwartym miesiącu życia (po ukończeniu 17. tygodnia) może przynieść korzyści w postaci większej akceptacji dla nowych smaków – badania pokazują, że dzieci w wieku od czterech do siedmiu miesięcy są najbardziej otwarte na próbowanie nieznanych wcześniej pokarmów.

Jak rozszerzać dietę 4-miesięcznego dziecka? Nowe produkty podajemy pojedynczo, w bardzo małej ilości (jedna-dwie łyżeczki). Wszystkie pokarmy uzupełniające w jadłospisie niemowlaka powinny mieć konsystencję gładkiego puree. Posiłki, które przygotowywane są w domu, zawsze studzimy do temperatury pokojowej. Dziecko karmimy twardą, płaską łyżeczką.

Jaką żywność możemy podawać dziecku po 4. miesiącu życia, na początku rozszerzania jadłospisu?

  • przeciery warzywne,
  • przeciery owocowe (wprowadzamy je po mniej więcej dwóch tygodniach od rozpoczęcia podawania pokarmów z warzyw),
  • mięso, jaja w formie zmiksowanej,
  • kaszki zbożowe (glutenowe lub bezglutenowe).

Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Określenie, jak często 4-miesięczne dziecko powinno spożywać pokarm i jakiej ilości mleka wymaga do odpowiedniego rozwoju, często stanowi duże wyzwanie dla rodziców. Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą ci ocenić, kiedy karmić niemowlę i ile pożywienia powinno zjadać.

Rozpoznawanie sygnałów głodu i sytości

Zalecanym sposobem żywienia 4-miesięcznych dzieci jest karmienie „na żądanie”, czyli wtedy, kiedy można zaobserwować u dziecko sygnały głodu.

O potrzebie przystawienia niemowlaka do piersi mogą świadczyć:

  • otwieranie buzi,
  • ssanie rączki, warg lub języka,
  • ruchy główki na boki,
  • płacz (późny objaw głodu, zaleca się podawanie dziecku pokarmu wcześniej; na tym etapie dziecko jest niespokojne i karmienie bywa utrudnione).

U 4-miesięcznego niemowlęcia, które w danej chwili nie potrzebuje większej ilości pokarmu, może zauważyć, że:

  • często zaczyna i przestaje ssać pierś,
  • zmniejsza się tempo ssania,
  • wierci się, łatwo się rozprasza,
  • zasypia podczas karmienia,
  • zamyka usta i odwraca głowę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki,
  • ignoruje butelkę lub pierś.

Ile mleka wypija 4-miesięczne niemowlę?

Dziecko w wieku 4 miesięcy średnio zjada około 750-800 ml mleka. Jest to jednak tylko wartość orientacyjna, a twoje niemowlę może jeść więcej lub mniej i nadal rozwijać się prawidłowo.

Ile razy dziennie je 4-miesięczne niemowlę?

Objętość spożywanego w ciągu dnia mleka u 4-miesięcznych dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można zwykle podzielić na około pięć posiłków, po 150-160 ml. Niemowlaki karmione mlekiem mamy wymagają zwykle częstszego podawania pokarmu. Liczba spożywanych przez maluchy posiłków na bazie pokarmu kobiecego z wiekiem stopniowo się obniża. Po ukończeniu czwartego miesiąca życia jest już zazwyczaj mniejsza niż 8-12 karmień, których wymaga zwykle niemowlę w pierwszych tygodniach życia.

Jak sprawdzić, czy maluch zjada odpowiednią ilość mleka?

Do oceny czy 4-miesięczne dziecko na co dzień spożywa odpowiednią ilość mleka wykorzystuje się siatki centylowe długości oraz masy ciała dla określonego wieku i płci. Jak należy interpretować wynik parametrów niemowlaka na siatce centylowej w kontekście ilości podawanego pokarmu?

  1. Jeśli wartości pomiarów mieszczą się między 10. a 90. centylem, świadczy to o prawidłowym rozwoju i braku problemu niewystarczającej ilości spożywanego pokarmu.
  2. Zakresy między 3. i 10. oraz 90. i 97. centylem to tzw. strefa obserwacyjna. W takiej sytuacji w przypadku karmienia piersią 4-miesięcznego dziecka nie wprowadza się jeszcze z reguły zmian w żywieniu.
  3. Jeśli parametry dziecka, takie jak masa i długość ciała na siatce centylowej znajdują się poniżej 3. centyla lub powyżej 97. centyla, wdrażana jest diagnostyka, która ma na celu ocenę sposobu żywienia niemowlaka oraz sprawdzenie, czy u malucha nie występują choroby, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój, w tym schorzenia przewodu pokarmowego, nerek, układu hormonalnego, alergie.
  4. Diagnostyce warto poddać dziecko również w sytuacji, gdy mierzona regularnie krzywa masy i długości ciała na siatce centylowej gwałtownie obniża się lub podwyższa.

Dokarmianie niemowlęcia

Mamy, które martwią się, że ich 4-miesięczne dziecko karmione piersią nie je wystarczającej ilości pożywienia, zastanawiają się czasem nad dokarmianiem malucha mlekiem modyfikowanym. Na ogół nie jest to jednak dla niemowlęcia korzystne.

Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze i nie ma zdiagnozowanych problemów zdrowotnych, dokarmianie go „na wszelki wypadek” nie ma uzasadnienia, a może wręcz prowadzić do problemów. Gdy podajemy dziecku karmionemu piersią mieszanki mleczne, zaspokajają one jego głód i pragnienie, przez co maluch spożywa mniej mleka mamy. To z kolei hamuje proces laktacji.

Dokarmianie może okazać się potrzebne w sytuacji, gdy u 4-miesięcznego dziecka występują zaburzenia w przyrostach masy ciała, jednak wtedy sposób postępowania zawsze należy uzgodnić z pediatrą.

Źródła:

  1. Szajewska H., Horovath A., Rybak A., Socha P. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 13: 9-24.
  2. American Academy of Pediatrics Responsive Feeding – Set Your Baby Up for Healthy Growth and Development.
  3. Mikulska A., Szajewska H., Horovath A., Rachtan-Janicka J. (2016) Poradnik Karmienia Piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź