Jaki wózek dla lalek dla 2-latki? / AdobeStock

Wózek dla lalek dla 2-latki – co powinien mieć i jak wybrać?

Chyba każda dziewczynka ma wśród swoich zabawek lalkę. Jaką? To nie ma większego znaczenia. Jedne będą wolały zabawę lalkami szmacianymi, inne lalkami-bobasami, jeszcze inne zamiast lalek wybiorą pluszaki. Jednym z najistotniejszych akcesoriów przypisanych lalkom jest zabawkowy wózek. Jaki wózek dla lalek będzie najlepszy? Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Wózki dla lalek

Wózek dla lalek to nie tylko gadżet do zabawy. Sprawdza się także na rodzinnych spacerach – maluch często zabiera w nim na spacer swoich „podopiecznych”. I nie są to tylko lalki. Nieraz w wózku lądują przecież również samochody i pluszaki. 

Jaki wózek zabawkowy wybrać? Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli:

 1. Drewniany wózek dla lalek. Charakteryzuje go trwałość, stabilność prowadzenia, piękny wygląd i oczywiście jest przyjazny środowisku. Jednak minusem tego rozwiązania jest fakt, że drewniany wózek dla lalek jest dość ciężki. Jeśli więc maluchowi znudzi się zabawa, trzeba będzie go dźwigać do domu.
 2. Wózek zabawkowy wykonany z plastiku. To najtańsza z dostępnych opcji. Wózki plastikowe są też bardzo kolorowe i lekkie, jednak łatwiej o ich uszkodzenie, choćby pęknięcie drobnych elementów. 
 3. Wózek wiklinowy dla lalek. To ciekawa alternatywa dla obu powyższych. Wiklinowe wózki dla lalek są niewątpliwie piękne i lekkie. Jednak minusem takiego rozwiązania może być cena – wózek zabawkowy tego typu będzie dużo droższy niż plastikowy czy drewniany.

Jaki wózek wybrać dla dwulatki? Każde ze wskazanych rozwiązań będzie miało swoje plusy i minusy, dlatego warto dopasować model do waszego gustu, możliwości i spojrzeć na zakup pod kątem praktycznym. Dziecku kochającemu biegać lepiej wybrać lżejszy model. Z kolei maluchowi „zbieraczowi” przyda się ten bardziej pojemny. 

Kupując pierwszy wózek dla lalek, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – czy wybrać wózek głęboki, spacerówkę, a może wózek 2w1? Może warto zapytać o to malucha?

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dla lalek dla 2-latki?

Niezależnie od tego, jaki wózek zabawkowy finalnie wybierzemy, warto przeanalizować zakup pod kątem kilku elementów. Na co zwrócić uwagę, decydując się nie tylko na pierwszy wózek dla lalek, ale zwłaszcza jeżeli ma to być wózek dla lalek dla 2-latki?

 1. Bezpieczeństwo produktu. Podobnie jak inne zabawki, wózek dla lalek musi posiadać certyfikaty potwierdzające wysoką jakość zabawki. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na poszczególne elementy i ich wykonanie – po to, by nie zaistniało ryzyko połknięcia czy skaleczenia.
 2. Wielkość wózka. Wózek dla lalek dla 2-latki powinien być bardziej kompaktowy niż ten przeznaczony do zabawy dla starszych dzieci.
 3. Stabilność i zwrotność. To elementy ważne, zwłaszcza gdy dziecko lubi biegać na świeżym powietrzu. Należy także pamiętać, że wózek to swego rodzaju pchacz pomagający w spacerowaniu. Warto więc, by nie był wywrotny. 
 4. Konstrukcja. A więc wspominana wcześniej spacerówka lub wózek głęboki dla lalek. 
 5. Jakość materiału. Nie tylko podstawowego, z którego wykonana jest konstrukcja wózka, ale także tkanin, z których uszyto daszek, śpiworek czy torbę na akcesoria. 
 6. Dodatkowe funkcje. Podobnie jak prawdziwe wózki, wózek zabawkowy również może mieć akcesoria, takie jak np. parasolka chroniąca przed słońcem czy uchwyt na kawę – w przypadku maluszka na bidon z wodą.

Niektóre firmy oferują także możliwość personalizacji wózka, np. poprzez pamiątkowy grawer imienia. To może być dodatkowa atrakcja i niezwykła pamiątka.

Co powinien mieć wózek dla lalek?

To, co jako pierwsze nasuwa się jako odpowiedź na zadane w ten sposób pytanie, to… wózek dla lalek powinien mieć lalkę, którą maluch będzie mógł w nim wozić. Warto także zadbać, by podopiecznym dziecka było ciepło i zaopatrzyć się w pościel lub kocyk dla spacerowicza. 

Dobrze, by wózek zabawkowy miał opcję składania – ułatwi to wówczas zabieranie zabawki w dalsze podróże i zmniejszy przestrzeń zajmowaną w bagażniku samochodu.

Niektóre wózki dla lalek dają możliwość zamontowania swego rodzaju wsparcia w postaci specjalnego pałąka umożliwiającego prowadzenie zabawki przez rodzica. To może być ułatwienie w czasie długich spacerów. Jeśli nie – dobrze jest spojrzeć na konstrukcję pod kątem montażu taśmy (niektóre wózki dziecięce mają ją w standardzie) dającej szansę przewieszenia wózka przez ramię. Wówczas, w razie zmęczenia, ułatwi to rodzicowi zabranie zabawki do domu.

Zabawki dla 3-letniej dziewczynki – jak wybrać?

Polecamy

Zabawki dla 3-letniej dziewczynki – jak wybrać?

Przedszkolaki bardzo szybko chłoną wiedzę i są bardzo ciekawe otaczającego świata, co warto wykorzystać, wybierając dla nich zabawkę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, poszukując prezentu dla 3-letniej dziewczynki, a których propozycji lepiej unikać?

Czytaj

Ile może kosztować duży wózek dla lalek?

Ceny wózków rozpoczynają się od około 50-60 zł. Za tyle można nabyć prostą spacerówkę. Drewniany wózek dla lalek to koszt od około 100 zł wzwyż. Z kolei wózek wiklinowy to wydatek powyżej 200 zł. Oczywiście cena poszczególnych zabawek będzie się zmieniać w zależności od wyposażenia, dostępnych akcesoriów i tego, czy kupujemy wózek dla lalek z lalką.

Warto pamiętać, że wózek dla lalek dla 2-latki, ale także dzieci w innym wieku, to świetny prezent na wiele okazji. Urodziny czy Boże Narodzenie to okoliczności idealne, by sprezentować maluchowi taką zabawkę. Może się okazać, że lepiej postawić na droższy model i zaproponować gościom składkę na upominek. To gwarancja jakości produktu, ale też nierzadko atrakcyjności zabawki. Wiele wózków zabawkowych, zwłaszcza tych droższych, jest kopiami prawdziwych wózków dziecięcych, łącznie ze wszystkimi ich funkcjami (np. hamulcem nożnym). 

Zabawa lalkami ma niezwykłą moc – uczy miłości i czułości rodzicielskiej, pomaga kształtować postawy i wrażliwość. Wspiera także w rozwoju kreatywności poprzez tworzenie własnych historii. Wózek dla lalek jest jej nieodłącznym elementem, dlatego warto, aby maluch miał go w swoim zabawkowym zestawie.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź