Najlepszy prezent dla trzylatka Najlepszy prezent dla trzylatka / Pexels.com

Najlepszy prezent dla trzylatka

Czym bawią się trzylatki? Niemal wszystkim. Jaki prezent sprawiłby im największą frajdę? Taki, którym mogą pobawić się razem z rodzicami. Dzieci w wieku trzech lat wciąż potrzebują dużo uwagi i bliskości. Uwielbiają naśladować dorosłych, potrafią słuchać i mają bujną wyobraźnię. Wybierając urodzinowy upominek, warto wziąć to pod uwagę!

Spis treści:

Czym bawią się trzylatki?

Trzylatki są zaskakująco samodzielne i bardzo kreatywne. Uczą się rozumieć i porządkować rzeczy z otaczającego je świata, a także dowiadują się coraz więcej o sobie i swoich emocjach. Uwielbiają naśladować dorosłych, więc chętnie bawią się w dom, sklep lub lekarza, wykorzystując do tego najróżniejsze akcesoria. Dzięki bujnej wyobraźni z łatwością wcielają się w najróżniejsze role – wróżek, księżniczek, strażaków, policjantów. 

Dzieci trzyletnie mają dobrze rozwiniętą motorykę małą, doskonalą koordynację ręka-oko oraz zdolność koncentracji. W tym wieku w dalszym ciągu dominuje prawa półkula mózgu, toteż najmłodsze przedszkolaki chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych. Malowanie i rysowanie to świetny sposób na niewerbalne wyrażanie uczuć, czego takie maluchy dopiero się uczą. Dlatego do najlepszych prezentów dla trzylatka należą farby do malowania palcami, flamastry ze stempelkami i kredki z wizerunkiem ulubionych postaci. 

Jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla dziecka?

Polecamy

Jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla dziecka?

Trzylatek to wulkan energii, ciekawy świata, więc wszystko go interesuje. Większość trzylatków to już przedszkolaki, a przebywanie z innymi dziećmi dobrze wpływa na ich rozwój. Prezenty na trzecie urodziny powinny być przemyślane i odpowiednio dobrane. Czasy grzechotek, gryzaków i innych niemowlęcych akcesoriów zdecydowanie minęły. Co kupić na trzecie urodziny dziewczynce i jaki wybrać prezent na trzecie urodziny dla chłopca? Podpowiadamy!

Czytaj

Jaki prezent dla trzylatka?

Trzylatki uwielbiają naśladować rzeczywistość, dlatego świetnym prezentem dla takich szkrabów są przebrania oraz zabawki, które umożliwiają wcielanie się w różne role – kasa sklepowa, zestaw lekarza, zabawkowa kuchenka z akcesoriami, stolik majsterkowicza, wózek dla lalek. Do ulubionych zabawek trzylatków należą też klocki, z których można zbudować dom, garaż czy cokolwiek innego. 

Dzieci w tym wieku wyróżnia ogromna ciekawość świata. Cieszą się, jeśli mogą doświadczać go za pomocą zmysłów, eksperymentować. Dlatego do najbardziej trafionych prezentów dla trzylatka zalicza się zestawy z ciastoliną, proste instrumenty muzyczne, zabawki do piasku, gadżety do kąpieli. Należy tu również wspomnieć o wszystkim, co pozwala spożytkować nieposkromioną dziecięcą energię, a więc: rowerki biegowe i klasyczne, hulajnogi, trampoliny, huśtawki, bujaki i drabinki. 

Chociaż rozwój dzieci przebiega w określony sposób, należy pamiętać, że każde dziecko jest wyjątkowe, indywidualne. Niektóre trzylatki mają swoje hobby, szczególne zainteresowania. Jedne kolekcjonują samochodziki, inne zbierają naklejki, jeszcze inne utożsamiają się z wybraną postacią z bajki – Elsą czy Strażakiem Samem.  Warto podpatrzeć, co szczególnie interesuje pociechę. Niemniej jednak dobrze też od czasu do czasu sprezentować dziecku coś zupełnie nieoczekiwanego, co poszerzy horyzonty i pozwoli wykształcić nowe umiejętności. 

Prezent dla trzyletniego chłopca 

Trafionym prezentem dla trzyletniego chłopca z dużą pewnością będzie autko – zdalnie sterowana wyścigówka, śmieciarka albo wóz strażacki z wysuwaną drabiną. Wielogodzinną zabawę zapewni kolejka, tym bardziej, że tory można układać na wiele sposobów, a do wagoników załadować najróżniejsze rzeczy. 

Ciekawym pomysłem są duże puzzle podłogowe – droga do jeżdżenia resorkami i tematyczne układanki magnetyczne – z dinozaurami, zwierzątkami czy alfabetem. Każdy trzylatek ucieszy się również z jeździka bądź hulajnogi. To tylko kilka wybranych przykładów. Wybór jest ogromny, zwłaszcza, że dzieci nie kierują się stereotypami, a chłopcy lubią bawić się w dom i gotowanie tak samo jak dziewczynki. 

Prezent dla trzyletniej dziewczynki 

Ze sprawdzonych prezentów dla trzyletnich dziewczynek wymienić trzeba przede wszystkim lalki, pluszaki, wózki i kuchenki. Zestaw ciastoliny z akcesoriami do gotowania to strzał w 10. Podobnie jak teczka małego artysty z farbami, flamastrami i kredkami. Wiele dziewczynek w tym wieku wykazuje się opiekuńczością, więc ogromną radość może sprawić interaktywny zwierzaczek. 

Trzecie urodziny to dobry moment, aby wprowadzić dziecko w świat muzyki. Zabawkowe pianinko, gitara, ksylofon, tamburyno, marakasy albo kastaniety zapewnią wspaniałą zabawę, a przy okazji także stymulację mózgu. Z zabawek edukacyjnych warto polecić ponadto wszelkiego rodzaju puzzle, grę typu mówiący długopis, tablicę ze znikopisem oraz liczydło. Oczywiście każda z tych propozycji nada się również na prezent dla trzyletniego chłopca.

Kreatywne zabawki dla trzylatków 

Zabawki kreatywne dla trzylatków powinny być dostosowane do ich umiejętności manualnych i poznawczych. Dobrze sprawdzą się np.:

  • szablony do odrysowania,
  • wydrapywanki, wyklejanki,
  • ciastolina, piaskolina, piasek kinetyczny, masa plastyczna,
  • zestaw do tworzenia biżuterii z dość dużymi koralikami,
  • układanki guziczkowe, magiczne mozaiki.

Najlepsze prezenty dla trzylatków

Najlepsze prezenty dla trzylatków to wcale nie muszą być drogie zabawki. Dla małego dziecka znacznie cenniejsza jest uwaga rodziców. Dlatego być może zamiast kolejnego zestawu klocków lepiej zabrać pociechę do kina, teatru, na basen albo po prostu spacer? W dniu urodzin należy przede wszystkim poświęcić maluchowi czas, wspólnie upiec ciasto, przygotować dekoracje, pobawić się w przebieranki. Warto to zrobić także dla siebie, bo bycie rodzicem trzylatka trwa zaledwie chwilę.

Źródła:

  1. Cieszyńska, M. Korendo, Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka Od noworodka do 6. roku życia, Kraków 2007.
  2. J. Matejczuk, Rozwój dziecka. Wiek przedszkolny, „Rozwój w okresie dorastania”, tom 2, Warszawa 2014.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź