Plastry dla dzieci – jakie wybrać?
Spis treści:
Plasterek – lek na całe zło!
Ważne, by plastry na rany dla dzieci znajdowały się w każdej apteczce domowej oraz w podręcznej, którą zabieramy na wyjazdy czy nawet na plac zabaw. Mogą przydać się w każdej chwili!
Stłuczenia, skaleczenia i otarcia to dziecięca codzienność. W przypadku większości z nich najlepszym lekarstwem jest tzw. rodzicielskie ojojanie, czasem idące w parze z całusem w bolące miejsce. Zazwyczaj skutkuje to natychmiastowym uleczeniem i kontynuacją zabawy.
Są jednak wypadki, w których niezbędne okazuje się sięgnięcie po plastry na rany dla dzieci. Zazwyczaj wtedy, gdy z ranki sączy się krew lub osocze – te urazy są wyjątkowo szczypiące i nieprzyjemne. Czasem także odpowiednie plastry dla dzieci łagodzą stłuczenie i sprawiają, że niejeden siniak łatwiej się goi.
Rodzice wiedzą też, że plastry z rysunkami dla dzieci poprawiają niejednokrotnie samopoczucie (i nastrój) nawet wtedy, gdy uraz nie pozostawił żadnych skutków poza smutną minką i ewentualną łezką.
Jakie plastry na rany dla dzieci są najlepsze?
Dobrze jest mieć świadomość, że na rynku istnieją różne rodzaje plastrów na rany dla dzieci. Mówiąc: „plastry na rany dla dzieci”, mamy na myśli te klasyczne, podłużne plasterki z małym opatrunkiem wewnątrz. Jednak istnieją także plastry opatrunkowe dla dzieci bardziej specjalistyczne, przeznaczone na takie rany, jak np. poparzenie (plastry silikonowe, poprawiające wygląd i elastyczność blizn, a także redukujące ból) lub ukąszenie.
Warto wspomnieć, że istnieją jeszcze tzw. plastry okulistyczne. Ich zadaniem nie jest opatrywanie ran czy blizn, ale pomoc w korekcji wad wzroku. Plastrem takim często zakleja się zdrowsze oko, zachęcając to bardziej obciążone wadą do wysiłku, pracy i w efekcie powrotu do zdrowia.
Plastry z rysunkami dla dzieci
Z perspektywy cierpiącego malucha bardzo ważne jest nie tylko zaopiekowanie przez mamę czy tatę, ale także przyklejenie plasterka, który sprawi, że będzie mniej bolało. Rodzice śmieją się, że plastry z rysunkami dla dzieci mają takie właśnie magiczne właściwości i działają o niebo lepiej niż zwykłe białe lub cieliste plasterki.
W aptekach, drogeriach i innych punktach usługowych znaleźć można plastry dla dzieci z rysunkami z bajek, postaciami bohaterów, zwierzątkami, kolorowymi wzorami czy zdobieniami. Oferta jest na tyle szeroka, że z pewnością możliwy będzie zakup plastrów zarówno z księżniczkami, jak i ulubionymi samochodami.
Starszaków dodatkowo cieszy to, że plastry z rysunkami dla dzieci po naklejeniu wyglądają jak wesołe, dziecięce tatuaże.
Plastry opatrunkowe dla dzieci – czym się kierować przy wyborze
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by plastry na rany dla dzieci dobrze się trzymały. Niejednokrotnie przyklejenie go to wyzwanie, np. na zgięciu. Zdarza się także, że konieczne jest umieszczenie plasterka na części ciała narażonej na warunki ekstremalne, jak choćby na paluszku, z którym styczność mają woda i piach.
Warto więc sięgnąć po plastry opatrunkowe dla dzieci, które są miękkie i elastyczne, a co za tym idzie dobrze dopasowują się do ciała, nie ograniczając ruchów. Jakie jeszcze cechy powinny mieć plastry na rany dla dzieci? Dobrze, by były:
- hipoalergiczne,
- wodoodporne (nie odklejają się i chronią ranę także podczas mycia rąk),
- przepuszczające powietrze,
- nieprzywierające do rany,
- z opatrunkiem,
- w odpowiednim kształcie i rozmiarze.
Polecamy
Wakacyjne urazy maluchów – co robić?
Drobne zadrapania, bąble po komarach i kolana w strupkach to uroki lata spędzanego na powietrzu. Kiedy pogoda sprzyja szaleństwom na dworze, zdarzają się też poważniejsze urazy. Jak pomóc dzieciom, gdy kolorowy plasterek nie wystarczy?
Kiedy nakleić dziecku plaster?
Istnieją dwie sytuacje, w których plastry na rany dla dzieci wydają się niezbędne. Pierwsza z nich to ta, w której rzeczywiście mamy do czynienia z zadrapaniem, skaleczeniem czy otarciem i nie jest wskazane, by ranka ta miała kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Nie chodzi tylko o drobnoustroje czy piasek lub wodę, ale także o szybszy powrót do zdrowia. Plastry opatrunkowe dla dzieci mają za zadanie chronić ranę przed jej powiększeniem czy dodatkowym pogłębieniem. Warto pamiętać, że plaster skraca czas gojenia się rany.
Druga z sytuacji to ta mniej oczywista zdrowotnie, czyli okoliczność, w której naklejenie plasterka uśmierzy ból. Zwłaszcza ten pojawiający się w głowie maluszka. Stłuczone podczas szaleństw na placu zabaw kolano czy nadgarstek bolą mniej, gdy tylko w tym miejscu zagości syrenka lub superbohater.
Jak naklejać dzieciom plastry?
Przede wszystkim należy zadbać o to, by oczyścić ranę przed naklejeniem plastra. W domowej apteczce warto mieć środek do dezynfekcji i jałowe gaziki. Plastry opatrunkowe dla dzieci przyklejać należy na oczyszczoną i suchą ranę, tak by opatrunek w całości zakrywał podrażnione miejsce. Lepiej więc sięgnąć po większy rozmiar plastra, w odpowiednim kształcie. Kluczowe jest także zwrócenie uwagi na zgięcia – łokcia czy kolana – i umieszczenie plastra tak, by ryzyko odklejenia się go było jak najmniejsze lub nastąpiło jak najpóźniej.
Jeśli rana jest świeża, warto oczyszczać ją przed każdorazową zmianą plasterka. W procesie gojenia warto jednak dać jej pooddychać, pamiętając, że strupek może pękać i krwawić. Lepiej więc zabezpieczać go plasterkiem na czas zabawy i – jeśli to możliwe – wkładać dziecku ubrania, które nie będą go podrażniać.