Paszport dla dziecka – o czym należy pamiętać? / iStock

Paszport dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Planujesz rodzinny urlop poza granicami Unii Europejskiej? Jeśli tak, pamiętaj, że nawet jeśli twoje dziecko jest bardzo małe, potrzebuje paszportu. O co trzeba zadbać, składając wniosek o paszport dla dziecka? Ważne, by postarać się o dokument odpowiednio wcześniej i przygotować się do całej procedury. Sprawdź, jakie dokumenty potrzebne są do paszportu dla dziecka, ile kosztuje paszport dla dziecka oraz kiedy wyrobić dziecku paszport.

Spis treści:

Czy maluszek potrzebuje paszportu?

Wielu rodziców zastanawia się, czy niemowlę lub bardzo małe dziecko, które szybko rośnie, bardzo szybko się zmienia, a często nawet nie chodzi samodzielnie, potrzebuje odpowiednich dokumentów, by wyruszyć w daleką podróż. Okazuje się, że tak. Warunki, jakie należy spełnić przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka, zależne są od jego wieku. Progi wiekowe, w których zachodzą zmiany, to 5 lat, 13 lat i 17 lat.

Aby wyrobić paszport dla dziecka, należy zgłosić się do dowolnego punktu paszportowego w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdują się na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Kiedy wyrobić dziecku paszport?

Nie warto odkładać na ostatnią chwilę złożenia wniosku o paszport dla dziecka. Czas oczekiwania na paszport dla dziecka od momentu złożenia wniosku wynosi do 30 dni. Podczas składania wniosku urzędnik powinien określić dokładny termin odbioru paszportu. Jeśli spóźnisz się ze złożeniem wniosku, istnieje możliwość złożenia wniosku o paszport tymczasowy. Jest on ważny przez 12 miesięcy, jednak jego wystawienie trwa krócej.

Co ważne, można samodzielnie kontrolować, czy dokument jest gotowy do odbioru. Na rządowej witrynie obywatel.gov.pl istnieje podstrona, na której można wpisać numer sprawy i sprawdzić, na jakim jest etapie. To samo można zrobić również drogą telefoniczną, kontaktując się z odpowiednim urzędem wojewódzkim. Numer sprawy znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku, które otrzymasz w punkcie paszportowym.

Wyrobienie paszportu dla dziecka nie jest skomplikowanym, długotrwałym i kosztownym procesem. Paszport dla dziecka kosztuje 30 zł. Połowę tej kwoty zapłacą rodzice, którzy mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Sposób płatności może różnić się w zależności od punktu paszportowego.

Jak długo jest ważny paszport dla 3-latka?

Paszport dla dziecka poniżej 5. roku życia ważny jest przez 5 lat. Data upływu ważności paszportu znajduje się w dokumencie.

Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?

Polecamy

Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?

Planując rodzinne wakacje, warto wybrać najlepszą ofertę, tak by w pełni móc rozkoszować się urlopem. Gdzie najlepiej jechać z dzieckiem na wakacje za granicę i kiedy po raz pierwszy wybrać się na taką wyprawę?

Czytaj

Czy dziecko musi być przy składaniu wniosku o paszport?

Wniosek o paszport dla dziecka w wieku do 5 lat rodzice muszą złożyć osobiście, chyba że jedno z rodziców na piśmie wyrazi zgodę, by dziecko otrzymało paszport. Podpis rodzica na takiej deklaracji musi być potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego. Wyjątkami, w których rodzice nie muszą być obecni oboje, są: orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka, orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka, ojciec dziecka jest nieznany, jedno z rodziców nie żyje. Dziecko do 5. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku o paszport.

Jakie dokumenty do paszportu dla dziecka?

Na dokumenty do paszportu dla dziecka składają się:

 • wniosek o wydanie paszportu – do odbioru w punkcie paszportowym. Podpisy rodziców muszą zostać złożone w obecności urzędnika, więc nie można wydrukować wniosku wcześniej,
 • jedno kolorowe zdjęcie dziecka – musi być aktualne, wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcie powinno być wykonane u fotografa, jednak można również zrobić je samodzielnie, pod warunkiem, że spełni się określone kryteria,
 • dowód opłaty za paszport,
 • ważny paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli dziecko ma taki dokument,
 • ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – jeśli taką posiada twoja rodzina.

Jeśli wniosek składa jeden z rodziców, należy przygotować dodatkowo dokument, który stanowi do tego podstawę prawną. Zebrane dokumenty należy złożyć w punkcie paszportowym, wcześniej uiszczając w nim opłatę. Po opłaceniu paszportu koniecznie zachowaj dowód wpłaty.

W niektórych przypadkach wyrobienie paszportu dla dziecka jest darmowe. Kiedy: dziecko przebywa w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z jego długotrwałym leczeniem albo operacją lub gdy paszport dziecka ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora – czytamy na stronie gov.pl.

Z kolei o zniżkę można starać się, jeśli wymienimy paszport dla dziecka przed upływem jego daty ważności z jednego z trzech powodów: dziecko dorosło i zmienił się jego wygląd, co sprawia, że na zdjęciu w paszporcie nie da się go rozpoznać, zmieniły się dane dziecka, np. nazwisko, lub dziecko podróżuje tak często, że w jego paszporcie nie ma już miejsca na kolejne stemple. – Jeśli stracisz lub zniszczysz paszport dziecka z własnej winy – opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa. Przykład: nowy paszport dla twojego dziecka kosztuje 30 zł (nie masz zniżek). Wcześniejszy ważny paszport jest zniszczony. Opłata za nowy paszport wyniesie więc 90 zł (3 x 30 zł) – brzmi ostrzeżenie na rządowej stronie.

Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka[dostęp 10.09.2022 r.]

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź