Opaski przeciw komarom - czy warto je stosować dla dzieci? Opaski przeciw komarom – czy warto je stosować dla dzieci?/ iStock

Opaska przeciw komarom – czy warto ją stosować u dzieci?

Opaski przeciw komarom to jeden ze sposobów ochrony przed ugryzieniami. Ich działanie opiera się na olejkach eterycznych, które odstraszają owady. Czy opaski na komary są bezpieczne dla dzieci?

Spis treści:

Jak działa opaska na komary dla dzieci?

Opaski na komary dla dzieci zawierają olejki eteryczne, których zapach odstrasza owady. W bransoletkach przeciw komarom wykorzystywane są m.in.:

  • olejek z eukaliptusa cytrynowego,
  • olejek cytronelowy,
  • olejek bazyliowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek tymiankowy.

Opaskę na komary zakładamy na nadgarstek, kostkę, możemy ją także przyczepić, np. do plecaka idącego na wycieczkę przedszkolaka. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno opaski w całości pokryte olejkiem, takie, w których możemy regulować intensywność aromatu, jak i takie z wkładami, które możemy wymienić, gdy zapach się ulotni.

Bransoletka przeciw komarom – kto może je nosić?

Bransoletki przeciw komarom w większości przeznaczone są dla dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest alergia – zarówno na substancje aktywne, jak i materiał, z którego wykonana jest opaska (najczęściej jest to silikon). Teoretycznie jest więc produkt, na który mogą zdecydować się rodzice przedszkolaków szukający sposobu na ochronę dzieci przed ugryzieniami owadów.

Jaką opaskę przeciw komarom wybrać dla dziecka?

Na sklepowych półkach znajdziemy opaski na komary w wielu różnych kolorach i modelach – przypominające gumkę-sprężynkę, silikonową bransoletkę, czy takie o regulowanym obwodzie. Nie brakuje i takich “gadżeciarskich” – z kolorowymi obrazkami czy diodami LED.

Wybierając opaskę przeciw komarom dla dziecka, przede wszystkim sprawdźmy, czy sięgamy po produkt odpowiedni dla najmłodszych. Sięgnij po tę w małym rozmiarze, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na opaskę o regulowanym obwodzie (znajdziesz takie zapinane na zatrzaski lub przypominające pasek do zegarka). Poszukaj bransoletki na komary, która ma “zbiorniczek” na olejek eteryczny – nie ma on bezpośredniego kontaktu ze skórą, co minimalizuje ryzyko podrażnień.

Oczywiście sięgajmy po produkty atestowane i zrezygnujmy z opaski na komary, jeśli dziecko ma alergię lub nadwrażliwość na któryś ze składników.

Wyjazd z dzieckiem na wakacje – co zabrać?

Polecamy

Wyjazd z dzieckiem na wakacje – co zabrać?

Nie chodzi o najmodniejsze w tym sezonie sandały i bogaty zestaw plażowych zabawek. Dziecko na twoim urlopie powinno być przede wszystkim bezpieczne i zdrowe! Oto lista rzeczy niezbędnych na wyjazd z dzieckiem.

Czytaj

Czy opaski na komary są skuteczne?

Czas działania opaski na komary to ok. czterech godzin (może się to różnić w zależności od producenta, szczegółowe informacje znajdziesz na opakowaniu). Jednak olejki nie będą działy z taką samą intensywnością przez cały czas, szczególnie w ciepłe dni, gdy szybciej tracą swoje właściwości

Jeśli jednorazowo korzystamy z bransoletki krócej, a chcemy jeszcze po nią sięgnąć, musimy pamiętać o jej właściwym przechowywaniu. Najlepiej zamknąć ją w torebce strunowej w której została kupiona lub innym szczelnym opakowaniu. 

Olejki eteryczne odstraszają owady, jednak działają dość krótko – po prostu wietrzeją. Jeśli chcielibyśmy utrzymać ochronę na stałym poziomie, musielibyśmy regularnie dodawać “świeżej” substancji.

Czy opaski przeciw komarom są bezpieczne dla dzieci?

Skoncentrowane olejki eteryczne, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, mogą powodować podrażnienie lub alergię. W dodatku producenci przestrzegają przed kontaktem opaski z oczami oraz z ustami – dziecko, które będzie się chciało podrapać po twarzy, może nie zwrócić uwagi na to, że ma bransoletkę na nadgarstku. Korcić może też wąchanie opaski, a olejki mogą podrażnić drogi oddechowe.

Często wydaje nam się, że naturalne substancje są lepsze od tych syntetycznych – pamiętajmy jednak, że i one nie pozostają obojętne dla naszego organizmu, w końcu to też chemia. Opaski na komary dla dzieci najlepiej nie zakładać na odkryte ciało – nałóżmy ją np. na skarpetkę czy długą nogawkę.

Spray czy opaska przeciw komarom – co lepsze dla dziecka?

Idealnym rozwiązaniem byłoby spędzanie czasu pod moskitierą – niestety, w ten sposób możemy chronić jedynie najmłodszych, odbywających spacery w wózku, czy domowników, gdy okna są szczelnie osłonięte siateczką. Jak chronić dzieci przed komarami? Olejki eteryczne znajdziemy zarówno w opaskach, jak i preparatach w sprayu. Obydwa rozwiązania łączy to, że działają dość krótko, a wykorzystywane substancje mogą podrażniać skórę, wywoływać reakcję alergiczną. Na korzyść opaski przemawia fakt, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo podrażnienia dróg oddechowych, aplikując produkt w sprayu musimy uważać na każdy podmuch wiatru.

Spray na komary to także repelenty zawierające syntetyczne substancje. Te przeznaczone dla dzieci najczęściej bazują na ikarydynie (znajdziemy ją głównie w produktach przeznaczonych dla dzieci powyżej drugiego roku życia) lub butyloacetyloaminopropionianie etylu (w produktach dla dzieci powyżej roku). Tego typu repelenty działają dłużej.

Niezależnie od tego, na jaki repelent się zdecydujemy, nie zapominajmy o innych sposobach, które pomogą nam uchronić się przed ugryzieniami:

  • o ile to możliwe, zrezygnujmy ze spacerów w pobliżu zbiorników wodnych, szczególnie w godzinach największej aktywności komarów (rano, przed zachodem słońca),
  • wybierajmy ubrania w stonowanych kolorach, długie nogawki i rękawy także są naszymi sprzymierzeńcami,
  • nie zapominajmy o higienie – pot przyciąga komary. Jednak do mycia używajmy produktów bezzapachowych, intensywny aromat może zwabić owady.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź