Zabezpieczenie okien przed dziećmi – jak wybrać i montować?/fot. iStock Zabezpieczenie okien przed dziećmi – jak wybrać i montować?/fot. iStock

Zabezpieczenie okien przed dziećmi – jak wybrać i montować?

O tym, że jest to konieczne, przekonują pojawiające się – wcale nierzadko – doniesienia o wypadkach wypadnięcia dzieci z okien. Bywają one tragiczne w skutkach, nawet jeśli było to pierwsze piętro. Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi? Oferta producentów stolarki okiennej, okuć i blokad jest bardzo szeroka. Warto z niej skorzystać.

Spis treści:

Zabezpieczenie okien przed dziećmi – po co?

Urządzając pokój dziecinny, większość rodziców pamięta o tym, żeby nie ustawiać mebli pod oknem. Wiadomo, ciekawski maluch będzie się starał wspiąć na parapet, by przez okno popatrzeć na świat. Ale czy uniemożliwienie takiej wspinaczki to wystarczające zabezpieczenie? Przecież maluch może przystawić sobie krzesło, a potem z łatwością otworzyć okno. Wystarczy chwila nieuwagi rodzica, by doszło do groźnego wypadku. Dlatego zabezpieczenie okien przed dziećmi, a rodziców przed wyrzutami sumienia, jest tak ważną sprawą.

Czy wystarczy zamontować specjalne klamki lub blokady jedynie w pokoju dziecka? Na pewno nie. Maluch biega przecież po całym domu, eksploruje wszelkie zakamarki. W salonie ogląda telewizję, chętnie myszkuje w kuchni. Dlatego aby zabezpieczenie okien przed otwarciem było skuteczne, należy je zastosować we wszystkich oknach w domu lub mieszkaniu, a także w drzwiach balkonowych.

Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi?

Nie trzeba chyba przekonywać rodziców, jak ważne jest zabezpieczenie okien. W wielu przypadkach może to uratować życie naszemu dziecku. Istnieją podstawowe dwa rodzaje zabezpieczeń:

  • blokady klamki okiennej, 
  • zabezpieczenie okien przed otwarciem.  

Dbając o bezpieczeństwo dziecka, warto pomyśleć nie tylko o klamkach i blokadach, ale również o szybach o podwyższonej odporności, które wytrzymają uderzenie ciężkim przedmiotem. Pomysłowość dziecka w wymyślaniu zabaw jest przecież nieograniczona. Przed pęknięciem czy stłuczeniem może chronić szybę specjalna folia – zapobiegnie ona ewentualnemu rozsypaniu się fragmentów szkła. Okna mogą też być oszklone szkłem hartowanym, które w wypadku stłuczenia rozsypuje się na małe kawałeczki, podobnie jak to ma miejsce w samochodach.

Rodzaje zabezpieczeń na okna

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wymiana klamki okiennej na taką, której pozycji nie da się łatwo zmienić. Jest to możliwe jedynie  po przekręceniu kluczyka lub mocnym wciśnięciu specjalnego przycisku. Takie zabezpieczenie na okna przed dziećmi, choć oczywiście poprawia bezpieczeństwo, ma też pewne wady. Ciągłe wyjmowanie i wkładanie kluczyka bywa uciążliwe, toteż bywa on nierzadko zostawiany w klamce na stałe. A maluch bardzo szybko orientuje się, jak go przekręcić. Poza tym niejednemu rodzicowi zdarzyło się zapomnieć, gdzie schowany jest kluczyk.  Z kolei przycisk jest wystarczającą blokadą tylko dla bardzo małego dziecka. Kilkulatek ma już często wystarczająco dużo siły, bo go wcisnąć i pokonać zabezpieczenie. 

Utrudnieniem dla dziecka będzie niewątpliwie klamka, w której kluczyk wsuwa się od dołu, co jest mniej oczywiste. Innym sprytnym rozwiązaniem jest okucie z klamką o tzw. odwróconej kolejności działania. Standardowo okno otwiera się, gdy klamka jest ułożona poziomo, a uchyla się w pozycji pionowej, przy odwróceniu klamki o 180 stopni. Jeśli mamy okucie z klamką o tzw. odwróconej kolejności działania,  gdy dziecko przekręci klamkę do pozycji poziomej, okno jedynie się uchyli. Jego otwarcie jest możliwe w pozycji pionowej, ale dopiero po przekręceniu kluczyka. Taki rodzaj okuć nosi czasem nazwę  „do pokoju dziecięcego”, ale można, a nawet powinno się  zainstalować je we wszystkich oknach w mieszkaniu.

Alternatywne rozwiązanie to zabezpieczenie do okien przed dziećmi specjalnym, składającym się z dwóch części zamkiem montowanym – jedną z nich montujemy do skrzydła okna, drugą – do ościeżnicy. Po przekręceniu kluczyka zamek blokuje otwarcie okna – może ono być albo zamknięte, albo uchylone. W tym wypadku również musimy pamiętać o odkładaniu kluczyka w miejsce niedostępne dla dzieci. 

Zabezpieczenia wiążące się ze zmianą okuć czy samych klamek, a także zainstalowaniem dodatkowych zamków, to nie wszystko. Bardzo skuteczne i dostępne w wielu rodzajach są blokady szerokości otwarcia okna. Można je łatwo samodzielnie zamontować, używając jedynie wkrętarki albo śrubokrętu. 

Aby dziecko było bezpieczne, okno może się otworzyć jedynie na szerokość 7,5 cm. W najprostszej wersji blokadę przykręca się na dole okna, ustawiając ją w odpowiedniej pozycji. Inny typ blokad to te z linką stalową lub łańcuszkiem, które przymocowuje się z jednej strony do skrzydła okna,  a z drugiej do jego ramy. Otwarcie jest możliwe tylko w ograniczonym do bezpiecznej szerokości zakresie. Czy tego typu zabezpieczenia uniemożliwiają w ogóle pełne otwarcie okna? Nie, jest ono możliwe po odblokowaniu zabezpieczenia kluczykiem lub przyciskiem.

Zdarza się, że pokój dziecinny urządzamy na poddaszu – wtedy zabezpieczenie okien dachowych przed dziećmi jest bardzo istotne. Aby dziecko nie było w stanie sięgnąć do klamki, warto wybrać okna z systemem górnego otwierania. Powinny mieć ponadto zamek blokujący do okien dachowych z przyciskiem lub z kluczem.

Źródła:

  1. www.skutecznezabezpieczenia.pl

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź