Zabezpieczenie kontaktów w domu / istock Zabezpieczenie kontaktów w domu / istock

Zabezpieczenie kontaktów w domu

Gniazdka elektryczne są niebezpiecznym elementem domu, w którym mieszka małe dziecko. Z uwagi na umiejscowienie, maluchy mają do nich nieograniczony dostęp. Dlatego, gdy na świecie pojawi się dziecko, warto zakupić specjalne zabezpieczenie kontaktów. Podpowiadamy, jakie będą najlepsze!

Spis treści:

Gniazdka elektryczne w domu – czemu je zabezpieczać?

Dzieci uwielbiają przez zabawę poznawać otaczający świat. Żaden zakamarek domu nie może pozostać przez nie nieodkryty. Wszędzie są, wszędzie wkładają swoje małe palce. Maluchy najczęściej bawią się na podłodze, skąd droga do gniazdka elektrycznego jest już bliska. Nawet w trakcie niewinnej zabawy dziecku może stać się krzywda. Dziurki w gniazdku są szczególnie interesujące, dlatego nie ma się co dziwić, że dziecko może chcieć coś do nich wsadzić. Może to być kredka, patyk, jednak równie dobrze metalowa słomka czy własny palec. O nieszczęście nietrudno. 

Porażenie prądem może mieć bardzo negatywne skutki. Prąd oddziałuje na układ nerwowy i mięśniowy. Prowadzi do skurczu tężcowego mięśni, co uniemożliwia uwolnienie się od niego. Dziecko może stracić przytomność, może dojść do zatrzymania oddychania i zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca, co w konsekwencji prowadzi do zgonu. Z tego względu, tak na wszelki wypadek, nawet jeśli dziecko dotychczas nie interesowało się gniazdkami i przechodziło obok nich obojętnie, warto je zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć kontakty w domu?

W sklepach budowlanych dostępne są różnego rodzaju zabezpieczenia kontaktów elektrycznych. Zazwyczaj wykonane są z plastiku, a ich montaż jest niezwykle prosty – polega na wsunięciu zabezpieczenia w gniazdko. Brak wystających, ostrych elementów i opływowy kształt zabezpieczeń utrudnia, a wręcz uniemożliwia dziecku samodzielne ich wyjęcie z gniazdka elektrycznego. Zabezpieczenie do kontaktów zawiera w komplecie specjalny kluczyk, dzięki któremu wyciągniemy je z gniazdka. 

Przed zakupem należy sprawdzić położenia gniazdek elektrycznych, do których dostęp może mieć dziecko – nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Pamiętajmy, że malec szybko rośnie, osiąga coraz większą sprawność i niedługo zacznie wchodzić na krzesła, kanapy, a tym samym zacznie sięgać do kolejnych gniazdek elektrycznych. Zabezpieczania pakowane są po kilka sztuk, co należy wziąć pod uwagę, przeliczając ich liczbę.

Jak wybrać zabezpieczenie do kontaktów?

Najprostszym rodzajem zabezpieczenia kontaktów są plastikowe zatyczki. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie montowania gniazdek w nowym domu, warto wybrać te z dodatkową osłonką. Klapka uniemożliwia bezpośredni dostęp do gniazda, żeby się do niego dostać, dziecko musi ją podnieść. 

Znakomitym pomysłem są kontakty z przesłoną torów prądowych. Działanie gniazdka nie jest skomplikowane – zasłonki otwierają się dopiero w momencie naciskania na obie dziurki, a tym samym dziecku nic nie grozi. Ponadto ich otwarcie wymaga siły. Po wyciągnięciu wtyczki kontakt ponownie się blokuje i jest bezpieczny dla otoczenia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź