Jaki mikrofon wybrać dla trzylatki? / AdobeStock

O czym pamiętać, kupując mikrofon dla 3-latki?

Chyba każda dziewczynka na jakimś etapie chciałaby zostać gwiazdą – aktorką, piosenkarką albo tancerką, choć marzenia o występach nie są oczywiście domeną tylko dziewczynek. Warto wspierać maluchy w ich marzeniach, nawet jeśli fascynacja pokazami scenicznymi jest tylko chwilowa. Kariera artystyczna, zwłaszcza ta wokalna, nie będzie jednak możliwa bez odpowiedniego wsparcia technicznego. Przyda się zabawkowy mikrofon. Czy warto i jaki kupić mikrofon dla trzylatki?

Spis treści:

Czemu mikrofon to świetna zabawka dla maluchów?

Mikrofon, odpowiednio dopasowany do wieku dziecka, może stać się jego ulubioną zabawką. W dodatku taką, która bez wątpienia będzie miała pozytywny wpływ na jego rozwój. Dzieciom, które dopiero zaczynają mówić, mikrofon zabawka może pomóc się ośmielić, a starszakom być może doda otuchy i odwagi w czasie występów scenicznych. Może się także okazać pomocny w walce ze stresem czy przełamywaniem pierwszych lodów podczas poznawania nowych osób. 

Nauka śpiewania przynosi dzieciom ogrom korzyści, rozwija talenty najmłodszych, a także pozytywnie oddziałuje na ich rozwój. Jakie zatem zalety ma mikrofon zabawka dla dzieci?

 1. Wpiera rozwój intelektualny – zachęca do wypowiadania nowych słów, powtarzania, zapamiętywania. Zabawa mikrofonem poprawia także koncentrację i zachęca do ćwiczeń logopedycznych, choćby przez naśladowanie różnych dźwięków. Dziecko usprawnia narząd mowy, poprawia płynność mówienia i doskonali technikę wydobywania dźwięków. 
 2. Wpiera rozwój społeczny. Niejednokrotnie ta zabawka jest elementem wspólnej dziecięcej zabawy. Staje się punktem wyjścia do organizacji pracy w grupie, a także nawiązywania i podtrzymywania kontaktów między dziećmi.
 3. Wspiera rozwój fizyczny i aktywność ruchową. Śpiew, taniec, występy na scenie –mikrofon dla trzylatki jest nieodłącznym elementem takiej zabawy, a co za tym idzie – wsparciem w rozwoju ruchowym malucha. To przy okazji lekcja rytmiki i nauka koordynacji ruchowej, a także orientacji przestrzennej. 
 4. Wspiera rozwój zmysłów oraz integrację sensoryczną. Niewątpliwie zabawa mikrofonem czyni dziecko uważnym na muzykę, dźwięki. Taki maluch stanie się w przyszłości wrażliwym muzycznie dorosłym.

Mikrofon zabawka, zwłaszcza model z nagrywaniem, może być także ciekawym sposobem na naukę języka obcego. Powtarzane i nagrywane, a następnie odtwarzane słownictwo może utrwalić się lepiej niż podczas zwykłej, regularnej nauki. Nawet połączonej z zabawą.

Co powinien mieć mikrofon zabawka dla dzieci?

Dostępna na rynku oferta zabawek tego typu sprawia, że wybór może nie być najłatwiejszy. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, chcąc kupić mikrofon dla trzylatki?

 1. Stopień „zaawansowania” sprzętu. Najprostsze mikrofony zabawki dla dzieci bazują na zjawisku echa. Dźwięk, który trafia do mikrofonu, jest w nim na swój sposób odbijany. Niewątpliwą zaletą takiej zabawki jest jej cena.
 2. Zasilanie. Rozważając zakup bardziej profesjonalnego urządzenia, np. mikrofonu zabawki dla dzieci z głośnikiem, warto wziąć pod uwagę sposób ładowania baterii. Wiadomo, że w przypadku dziecka najlepiej sprawdzą się zabawki niemające żadnych kabli ani przewodów. Lepiej także wybrać akumulator niż tradycyjne baterie. 
 3. Opcja nagrywania i odtwarzania nagrań. Utrwalone za pomocą mikrofonu wokalne wysiłki dziecka mogą za kilka lat okazać się niezłą pamiątką. Zazwyczaj takie urządzenia wyposażone są w kartę pamięci – nawet jeżeli sprzęt ulegnie zniszczeniu, nagranie pozostanie na lata. 

Niejeden mikrofon zabawka z nagrywaniem wyposażony jest także w gotowe podkłady muzyczne umożliwiające korzystanie z nich w czasie występu. To tzw. sample, które mogą dostarczyć nie tylko śmiechu i radości, ale być całkiem atrakcyjnym punktem wyjścia do kreatywnej zabawy.

Zabawka mikrofon na stojaku

Mikrofon dla trzylatki nie musi oznaczać tylko urządzenia trzymanego w rączce. W końcu statyw bywa istotnym elementem w trakcie niejednego koncertu. Bo co począć w sytuacji, kiedy trzeba zatańczyć? Gdzie zostawić mikrofon? Zabawkowy mikrofon na stojaku świetnie się sprawdzi. Niektóre statywy wyposażone są w podwójny uchwyt na mikrofon. Umożliwia to wspólną zabawę z rodzeństwem lub przyjaciółmi. 

Zabawkowy statyw zazwyczaj umożliwia regulowanie wysokości mikrofonu, pozwalając na dopasowanie jej do wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że tego typu mikrofon może być początkiem bardziej szalonej zabawy – takiej, na którą potrzeba nieco więcej miejsca. Zabawkę mikrofon na stojaku trudniej będzie też zabrać np. w podróż samochodem. 

Należy zwrócić uwagę, dla jakich dzieci przeznaczona jest zabawka, ocenić wagę i wielkość, a także jakość wykonania. Mikrofon dla trzylatki powinien być bardziej odporny na uszkodzenia czy pęknięcia, a jednocześnie lżejszy od sprzętu dla starszych dzieci.

Zabawki dla pięciolatka – jak wybrać i o czym pamiętać?

Polecamy

Zabawki dla pięciolatka – jak wybrać i o czym pamiętać?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej zabawki dla pięciolatka nie jest prostą sprawą. Choć półki sklepowe uginają się od klocków, puzzli czy samochodów, trudno podjąć właściwą decyzję. Jaka powinna być zabawka dla pięciolatka? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj

Zróbcie najlepszy koncert na świecie!

Karaoke to jedna z najlepszych zabaw dla osób w każdym wieku. I choć mikrofon zabawka dla dzieci to dobry punkt wyjścia do takiej zabawy, chodzi w niej przede wszystkim o wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi.

Koncerty to tylko jedna z opcji. Zabawka mikrofon na stojaku czy bez pozwala kształtować dziecięce umiejętności – sceniczne, recytatorskie – oraz obycie ze sceną i z widownią. Nawet jeśli publicznością jest tylko mama czy tata. Mikrofon zabawka dla dzieci zachęca także do uczenia się wierszyków, wspólnych czytanek czy tworzenia własnych opowieści. Sprawdzi się on idealnie np. dla trzylatki, jest to bowiem wiek, w którym dziecięca wyobraźnia rozwija się niezwykle intensywnie. 

Jak zachęcić dziecko do takiej zabawy? Możecie wspólnie obejrzeć program polegający na udawaniu śpiewania lub popatrzeć na prawdziwe występy. Wy także, mamo i tato, możecie być dla malca wzorem i pokazać mu, jak się korzysta z mikrofonu. 

Wreszcie świetnym początkiem może być wspólne zrobienie mikrofonu. Zamiast kupować gotową zabawkę, możecie zainspirować się domowymi przedmiotami i stworzyć własny sprzęt. Wiele znanych gwiazd ma takie spersonalizowane mikrofony. Przygotujcie scenę, w miarę możliwości kurtynę, strój sceniczny i czas na koncert!

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź