Zabawki dla pięciolatka – jak wybrać i o czym pamiętać? /fot. iStock Zabawki dla pięciolatka – jak wybrać i o czym pamiętać? /fot. iStock

Zabawki dla pięciolatka – jak wybrać i o czym pamiętać?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej zabawki dla pięciolatka nie jest prostą sprawą. Choć półki sklepowe uginają się od klocków, puzzli czy samochodów, trudno podjąć właściwą decyzję. Jaka powinna być zabawka dla pięciolatka? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Jakie powinny być zabawki dla pięciolatka?

Zabawki dla dzieci powinny być kreatywne i zróżnicowane, by nie zostały po 10 minutach rzucone w kąt. Choć widać już wyraźny podział pomiędzy zabawkami dla dziewczynek i dla chłopców w wieku pięciu lat, to jedno jest pewne: najlepsza zabawka dla pięciolatka to taka, która nie tylko bawi, ale wspiera jego rozwój. 

Dzieci z natury są ciekawe otaczającego je świata, chcą pogłębiać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty. Mądrze wybrane zabawki stymulują rozwój i wspierają naukę. Oprócz funkcji edukacyjnej zabawki dla pięciolatka powinny być w pełni bezpieczne i wykonane z certyfikowanych materiałów. Przedszkolaki są pełne energii, czasami reagują nieadekwatnie do sytuacji, nie potrafią przewidzieć wszystkich następstw swojego zachowania, dlatego też zabawka nie powinna zawierać ostrych, szpiczastych elementów, które mogłyby dziecku wyrządzić krzywdę. 

Z kolei gry planszowe powinny mieć proste zasady, zrozumiałe dla pięciolatka. W przeciwnym razie maluch szybko się zniechęci i nie będzie chciał uczestniczyć w rozgrywkach.

Jak zabawki mogą wspierać rozwój dziecka?

Motoryka mała u pięcioletnich dzieci nie jest tak dobrze rozwinięta jak duża, a tym samym ręce potrzebują wielu ćwiczeń przygotowujących je do nauki pisania. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne – rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny czy ciastoliny. Z kolei puzzle, układanki i zabawki konstrukcyjne nie tylko pozytywnie wpłyną na manipulację palcami i dłońmi, ale nauczą malucha cierpliwości, skupienia i koncentracji. 

Puzzle i plansze przedstawiające kontynenty są świetną zabawką, dzięki której dziecko poznaje podstawy geografii. Zabawki z literkami zaznajomią przedszkolaka ze znakami graficznymi, a te z liczbami wprowadzą w matematyczny świat. Zabawki elektroniczne pobudzają wyobraźnię, rozwój zmysłowo-ruchowy pięciolatka i zachęcają do aktywności. Dzięki nim maluch staje się bardziej kreatywny i twórczy. Z kolei wszelkiego rodzaju zabawki ruchowe zachęcają do aktywności fizycznej, spędzania czasu na świeżym powietrzu, co korzystnie wpływa na rozwój i wzmacnia odporność.

Jak wybrać zabawki dla pięciolatka?

Jakie zabawki dla pięciolatka wybrać? Na co rodzic powinien zwrócić uwagę? Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a w szczególności upodobania i zainteresowania dziecka. 

Na tym etapie rozwoju maluchy mają już szereg umiejętności, zadają wiele mądrych (czasami bardzo trudnych) pytań, interesują się otaczającym światem i są bardzo ruchliwe. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a rodzicom niełatwo sprostać oczekiwaniom najmłodszych. 

Zabawki ogrodowe to propozycja dla dzieci, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. To nie tylko zjeżdżalnie, huśtawki czy drewniane domki, ale także taczki, łopaty i grabie, które zagwarantują wspaniałą zabawę w słoneczny dzień. Z kolei zabawki muzyczne – bębny, talerze, gitara czy pianino – są wspaniałym prezentem dla małego miłośnika muzyki. W sklepie można znaleźć kolorowe mikrofony, gry i maty muzyczne. Zabawki dla pięciolatka powinny ułatwiać naukę liter i liczb. W tym przypadku świetnie sprawdzą się karty edukacyjne i układanki. 

Na każdym etapie rozwoju dziecka warto wspierać jego wyobraźnię i kreatywność, a wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne sprawdzają się doskonale. Pobudzają pasję, rozwijają zainteresowania i zachęcają do poznawania świata. Na rynku dostępne są także dla pięciolatków zabawki sensoryczne, które ćwiczą zmysły i motorykę małą.

Ile kosztują zabawki dla dziecka?

Czy super zabawki dla pięciolatków muszą być drogie? Niekoniecznie. Wśród zabawek dla dzieci znajdziemy takie, które kosztują kilkanaście złotych, jednak te elektroniczne, nowoczesne i supermodne są zdecydowanie droższe. Za duże zestawy konstrukcyjne czy instrumenty muzyczne trzeba zapłacić nawet 500 zł, a nawet więcej. Z kolei puzzle, układanki czy zabawki do kąpieli to koszt około 50 zł. Jednak wszystko uzależnione jest od wielkości zestawu i producenta. Zabawki dla dzieci nie należą do najtańszych, dlatego warto kupować je na wyprzedażach. Niekiedy najnowszy i modny model samochodu można upolować nawet o 50-60 proc. taniej. Dobrym pomysłem jest kupowanie zabawek – w szczególności tych drogich – z drugiej ręki. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź