Jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla dziecka?/fot. iStock Jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla dziecka?/fot. iStock

Jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla dziecka?

Trzylatek to wulkan energii, ciekawy świata, więc wszystko go interesuje. Większość trzylatków to już przedszkolaki, a przebywanie z innymi dziećmi dobrze wpływa na ich rozwój. Prezenty na trzecie urodziny powinny być przemyślane i odpowiednio dobrane. Czasy grzechotek, gryzaków i innych niemowlęcych akcesoriów zdecydowanie minęły. Co kupić na trzecie urodziny dziewczynce i jaki wybrać prezent na trzecie urodziny dla chłopca? Podpowiadamy!

Spis treści:

Jaki wybrać prezent na urodziny dla dziecka?

Kupienie prezentu na 3. urodziny może stanowić wyzwanie, ale gdy uda się dziecku sprawić radość, to niezwykła satysfakcja. Pamiętając o kilku wskazówkach, obie strony będą zadowolone. O czym zatem pamiętać? 

Zastanawiając się nad prezentem na trzecie urodziny dla dziewczynki lub chłopca, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wiek dziecka

Nie ma sensu kupować upominku „na wyrost”. Trzylatek, w przeciwieństwie do noworodka czy niemowlęcia, nie będzie chciał czekać, aż dorośnie do zabawki. Chce od razu cieszyć się z prezentu urodzinowego. Prezenty na 3. urodziny nie powinny zawierać zbyt małych lub niebezpiecznych elementów, a także powinny być dostosowane do wieku dziecka. Dlatego należy zwrócić uwagę na oznaczenie wieku umieszczone na opakowaniu zabawki czy gry. 

Zainteresowania

Trzyletnie dziecko bardzo często ma już swoje ulubione dziedziny. W tym czasie to często się zmienia, ale jeśli dziecko interesuje się pracami plastycznymi, końmi, samochodami wyścigowymi czy pływaniem, dobrze wybrać prezent zgodny z jego zainteresowaniem.

Dzieci trzyletnie zazwyczaj chętnie i z własnej inicjatywy nawiązują relacje z rówieśnikami. Jednocześnie to czas intensywnego rozwoju emocjonalnego, budowania poczucia własnej wartości i odrębności. Te elementy również warto uwzględnić, wybierając prezent na trzecie urodziny. 

Prezenty uniwersalne

Poniżej kilka pomysłów na prezenty uniwersalne na trzecie urodziny zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca:

 1. Zabawki manipulacyjne. Trzylatki szybko się uczą, są ciekawe świata, tego, jak działają i jak skonstruowane są różne rzeczy. Dlatego dobrym pomysłem są zagadki logiczne oraz zabawki pozwalające zrozumieć zjawiska przyczyna-skutek, czyli te mające dźwignie, ruchome części, guziki, pokrywki itp. To dobry trening motoryki małej. 
 2. Pluszaki. Dziecko trzyletnie poznaje świat wyobraźni. Coraz lepiej radzi sobie z wymyślaniem scenariuszy zabaw. Zabawkom nadaje nie tylko imiona, ale i role. Maluch w tym wieku umie bawić się sam, dlatego pluszowe maskotki będą świetnymi kompanami.
 3. Zabawki do kąpieli lub piasku. Niewykorzystane latem na plaży znajdą zastosowanie zimą w wannie!
 4. Gry planszowe. To świetny pomysł na prezent na trzecie urodziny, a potem kolejne. Planszówki uczą dzieci zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad oraz cierpliwości. To także świetna zabawa i czas spędzony wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. Jakie gry wybrać na trzecie urodziny? Sprawdzą się klasyki: memory, domino czy grzybobranie. Warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i szatę graficzną. Poza planszówkami ciekawe dla trzylatków będą puzzle i gry magnetyczne, które można zabrać np. w podróż samochodem.
 5. Akcesoria plastyczne. Trzyletnie dziecko umie już prawidłowo trzymać flamastry i kredki, odróżnia kolory, rozumie ideę niewychodzenia poza linię i potrafi (powoli) odwzorowywać kształty: chmurki, psa, mamy, dlatego można na trzecie urodziny sprawić maluchowi piękny zestaw pisaków, kredek lub pieczątek. 
 6. Ciastolina, plastelina, masa plastyczna. To świetna, kreatywna zabawa, wspierająca rozwój motoryki małej. Podobnie działają sensoryczne „piankożele”.
 7. Naklejki. Maluchy je kochają! Na rynku dostępny jest duży wybór różnych form oraz szeroka tematyka. Z pewnością uda się znaleźć coś, co zainteresuje malucha. Ciekawym prezentem mogą być wszelkie wyklejanki lub książeczki z naklejkami wielokrotnego użytku.
 8. Bańki mydlane. W szczególności kijki i płyny do robienia dużych baniek mydlanych. To prezent idealny, ale dla dziecka urodzonego wiosną lub latem.
 9. Drewniane figurki zgodne z zainteresowaniami. Mogą to być mieszkańcy zoo, pałacu księżniczek czy warsztatu samochodowego.
 10. Stroje do przebierania się za księżniczki, kowboja lub innej ulubionej postaci.

Warto pamiętać, że trzylatki są niezwykle aktywne ruchowo. Tańczą, skaczą, wchodzą na drabinki i drzewa. Dlatego na 3. urodziny można rozważyć zakup hulajnogi, rowerka lub akcesoriów sportowych.

Bezpieczeństwo

Prezent na 3. urodziny dla chłopca i dla dziewczynki powinien być wykonany z atestowanych materiałów. Po to, by jego użytkowanie nie zagrażało zdrowiu dziecka. Trzylatek to maluch, który eksperymentuje – sprawdza, rzuca, czasem gryzie. 

Możliwość wymiany

Zdarzyć się może, że prezenty mogą się zdublować. Warto na taką ewentualność zachować paragon lub inny dowód zakupu i wymienić upominek na inny.

Prezent dla chłopca

Choć zdecydowanie warto dać dzieciom swobodę zabawy i zainteresowań, bardzo często trzylatki – co naturalne na tym etapie ich rozwoju – dzielą zabawy i zabawki na te dla chłopów i dziewczyńskie. Podpowiadamy, jaki wybrać prezent na 3. urodziny dla chłopca.

 • Drewniany zestaw narzędzi. Piła, wiertarka, wkrętarka i zestaw śrubokrętów zapewne ucieszą trzylatka, który będzie w ten sposób mógł dzielnie wspierać tatę w drobnych domowych naprawach. 
 • Samochodziki, tory wyścigowe lub garaż dla pojazdów. To zapewne nie lada gratka dla małego fana motoryzacji. Sprawdzi się jako prezent na 3. urodziny i z pewnością posłuży przez dłuższy czas. 
 • Klocki. Choć dziewczynki również często po nie sięgają, chłopcy w tym wieku znacznie chętniej składają konstrukcje, budują wieżowce czy tory przeszkód.

Prezent dla dziewczynki

Dziewczynki znacznie częściej niż chłopcy lubią prace manualne. Co zatem może je ucieszyć?

 • Wszelkiego rodzaju nawlekanki, przewlekanki czy koraliki. Oczywiście ich rozmiar musi być dostosowany do możliwości małych rączek oraz bezpieczeństwa dziecka. 
 • Ubranka i akcesoria dla lalek, w tym np. mebelki do domku lub sam domek, jeśli mała księżniczka jeszcze go nie ma!
 • Sklepowa kasa, sztuczne pieniążki i inne akcesoria dotyczące zakupów. 
 • Fartuszek to dobry pomysł na prezent dla trzylatki na urodziny, choć sprawdzi się również przy innych okazjach.

Ile wydać na prezent?

Dla dziecka większe znaczenie niż wartość materialna ma to, jaki prezent dostanie – czy będzie trafiony, zgodny z jego zainteresowaniami i czy upominek spełni jakieś jego marzenie. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile powinny kosztować prezenty na trzecie urodziny dziecka. Sam wiesz, na ile możesz sobie pozwolić i jaki jest twój budżet, więc wybierz coś w takim zakresie. Liczy się kreatywność, zaangażowanie oraz… opakowanie. Prezent dla malucha to całość, również to, co widzi, zanim otworzy pakunek. Może więc zamiast papierowej torebki z uszami postawisz na pudełko, któremu dorobisz uszy, nos i ogon króliczka?

Wybierając prezenty na urodziny dla dziewczynki i chłopca, pamiętaj jeszcze o dwóch rzeczach. Po pierwsze, czasem lepiej zainwestować w prezent więcej pieniędzy. Bardzo często za ceną stoi jakość, trwałość i bezpieczeństwo zabawki. Po drugie, dostępność elementów, akcesoriów czy części zamiennych. Warto wiedzieć, że części zabawek mogą się psuć, a ich wymiana umożliwi dalsze korzystanie z przedmiotu.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź