Dziecko trzyletnie – co musisz wiedzieć?/fot. iStock Dziecko trzyletnie – co musisz wiedzieć?/fot. iStock

Dziecko trzyletnie – co musisz wiedzieć?

Trzyletnie dziecko coraz więcej mówi i rozumie. Jest bardzo sprawne, uwielbia bawić się z innymi dziećmi, ale ciągle jeszcze centrum jego świata są rodzice. Jego prawidłowy rozwój jest priorytetem. Choć często to powód do dumy dla rodziców, to niekiedy także do zmartwień. Co powinien umieć trzylatek i jak wspierać jego rozwój?

Spis treści:

Rozwój trzylatka

Dziecko w wieku trzech lat nieustannie się rozwija i poznaje otaczający świat. W jego organizmie zachodzi szereg zmian. 

Rozwój emocjonalny i społeczny

Trzylatek okazuje emocje w bardzo ekspresyjny sposób – piszczy, krzyczy, kopie, skacze. Choć większość przedszkolaków chętnie bawi się z innymi dziećmi i zaczyna dzielić się zabawkami, to niektóre wciąż wolą bawić się same, a innym przyglądać z bezpiecznej odległości. Maluch na tym etapie życia wciąż potrzebuje czułości i bliskości rodziców, chętnie się z nimi bawi i wygłupia. Dzieci lubią pomagać w obowiązkach domowych, naśladować dorosłych i wykonują polecenia. Maluchy boją się ciemności i samotności. 

Rozwój intelektualny

U dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, wzrasta zasób słownictwa i sprawność językowa. Chętnie komunikują się z otoczeniem, wypowiadają krótkie zdania, zaczynają prowadzić rozmowę. Trzylatek uczy się rozwiązywania problemów i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jego wyobraźnia jest niezwykle bogata, a tym samym często fantazjuje i opowiada niestworzone historie. Umie liczyć do trzech, koncentruje się na rysowaniu lub innych pracach plastycznych, układa proste puzzle i zna podstawowe kolory. Przedszkolak wie, jak się nazywa i ile ma lat. Dzieci uwielbiają słuchać bajek, w szczególności tych czytanych przez rodziców. 

Rozwój fizyczny i motoryczny

Trzylatek jest niemalże w ciągłym ruchu i coraz sprawniejszy fizycznie – skacze na jednej nodze, sprawnie omija przeszkody, potrafi zejść ze schodów i wejść po nich. Bez problemu korzysta z urządzeń dla trzylatków na placu zabaw i jeździ na trójkołowym rowerku. Dzieci umieją prawidłowo trzymać kredkę, chętnie wykonują place plastyczne, kolorują w obrębie konturów, lepią z plasteliny i zaczynają wycinać nożyczkami. Bawią się klockami, układają wysokie wieże. 

Jak wspierać rozwój trzylatka?

Choć rodzice często zadręczają się, że ich dziecko nie potrafi jeszcze wykonać jakiejś czynności, a inne nie ma z tym problemu, warto pamiętać – każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jednak dobrze, gdy rodzice wspierają rozwój malucha, uczą poznawania świata i zachęcają do wykonywania nowych czynności. 

Należy pamiętać, że trzylatek potrzebuje ogromnego wsparcia i bliskości ze strony rodziców. Dlatego nie zapominajmy o okazywaniu uczuć i zainteresowania. Bawcie się razem. Uczcie malucha, jak się nazywa, liczcie razem do trzech, nazywajcie kolory różnych przedmiotów w domu. 

Dzieci uwielbiają zgadywanki, dlatego warto pobawić się w zgadnij co to, jaki to kolor, jak to się nazywa? By rozwinąć zainteresowanie językiem i wzbogacić zasób słownictwa, zadawaj dziecku dużo pytań i cierpliwie czekaj na odpowiedź. Czytajcie książki, układajcie proste puzzle, łączcie przedmioty w pary. Poproś, aby dziecko opowiedziało ci, co robiło w przedszkolu albo jak spędziło czas z babcią. Uczcie go piosenek i prostych wierszyków.

Jak szybko rośnie trzylatek?

Wzrost dziecka monitorowany jest już od chwili narodzin, kiedy to w pierwszych minutach życia lekarze dokonują pomiaru długości ciała. W pierwszym roku życia niemowlę rośnie około 25 cm, z kolei w drugim około 13 cm, a pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia około 10 cm. Od trzeciego roku życia aż do momentu pokwitania dzieci rosną średnio 5 cm rocznie. W okolicy czwartych urodzin podwajają więc swoją urodzeniową długość ciała. Trzyletnie dziewczynki mierzą około 96 cm, a chłopcy 97 cm. Jednak kilka centymetrów mniej lub więcej nie jest powodem do niepokoju. Wzrost wciąż jest w normie. 

Ile powinien ważyć trzylatek? Średnia waga trzyletniej dziewczynki wynosi 14,3 kg, a chłopca 14,7 kg. Jednak  i w tym wypadku dwa kilogramy w jedną czy drugą stronę nie są niczym groźnym.

Trzylatek i zabawa

Przedszkolaki mają sprawne rączki, które wciąż warto ćwiczyć. Warto zachęcać je do lepienia z plasteliny, malowania, wycinania nożyczkami czy chociażby przyklejania naklejek. Dzieci uwielbiają uczestniczyć w domowych obowiązkach, co warto wykorzystać i poprosić o pomoc w wykonaniu prostych czynności. 

Maluchy mają coraz większy zasób słownictwa i bogatą wyobraźnię – wymyślcie ciekawą historię, pobawcie się w teatrzyk. O ile głośno grające, świecące i przepełnione kolorami zabawki mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy dziecka, to układanie prostych puzzli czy budowanie z klocków jest wręcz wskazane. 

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju gry edukacyjne przeznaczone dla trzylatków. Nie zapominajmy o korzyściach płynących z aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest gra w piłkę, jazda na hulajnodze czy trójkołowym rowerze.

Źródła:

  1. Frances L. Ilg; Louis Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2015.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź