Niemowlę w łóżeczku W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? / Pexels.com

Jak rozpoznać głód u niemowlaka, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Spis treści:

Czy głód u niemowlaka sygnalizowany jest tylko płaczem? Jakie sygnały komunikacyjne wysyła nam wcześniej? O późnych i wczesnych oznakach tego, że dziecko potrzebuje jedzenia, pisze na swoim profilu na Instagramie lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska.

Pierwsze miesiące z niemowlakiem w domu mogą być trudne dla świeżo upieczonych rodziców. Zanim dorośli poznają się z młodym człowiekiem i zrozumieją wszystkie jego potrzeby i sygnały komunikacji, może minąć trochę czasu. Z tego powodu Agnieszka Browarska, autorka profilu na Instagramie „lekarskim.okiem”, postanowiła wytłumaczyć, jak rozpoznać głód u niemowlaka.

Głód u niemowlaka – jak jest komunikowany?

Ekspertka wyjaśnia, że wyróżnia się wczesne i późne oznaki głodu u niemowlaka. Zaznacza też, że ważne jest reagowanie właśnie na te pierwsze. Na co zwrócić uwagę?

Wczesne oznaki głodu u niemowlaka:

– wzmożone ruchy oczu (m.in. zamykanie i otwieranie),

 – otwieranie buzi i wysuwanie języka,

– odwracanie głowy i szukanie piersi,

– kwilenie,

– ssanie rączek, paluszków, pieluszki.

Późne oznaki głodu u niemowlaka:
– płacz,

– odginanie główki do tyłu. Proszę też pamiętać, że nie każdy płacz musi oznaczać głód (może to być też oznaka pełnego pampersa lub nudy).

Specjalistka podkreśla także, że oznaki głodu u niemowlaka są szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka. W późniejszym okresie te sygnały zmieniają się. Dziecko rośnie, dojrzewa jego układ nerwowy, dzięki czemu zaczyna komunikować się w inny sposób.

Nauka komunikacji z dzieckiem to bardzo duże wyzwanie na początku. Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdza się kontakt skóra do skóry. Ułatwia on poznanie siebie i wytworzenie relacji opartej na poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. Moje drogie mamy, możecie pozwolić na ten kontakt też tatusiowi. Pozwólcie im na tę chwilę zapomnienia i przyjemności w trakcie kangurowania waszego maleństwa – pisze Browarska. 

Lekarskim okiem

Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2