Niemowlę w łóżeczku W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? / Pexels.com

Jak rozpoznać głód u niemowlaka, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Spis treści:

Czy głód u niemowlaka sygnalizowany jest tylko płaczem? Jakie sygnały komunikacyjne wysyła nam wcześniej? O późnych i wczesnych oznakach tego, że dziecko potrzebuje jedzenia, pisze na swoim profilu na Instagramie lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska.

Pierwsze miesiące z niemowlakiem w domu mogą być trudne dla świeżo upieczonych rodziców. Zanim dorośli poznają się z młodym człowiekiem i zrozumieją wszystkie jego potrzeby i sygnały komunikacji, może minąć trochę czasu. Z tego powodu Agnieszka Browarska, autorka profilu na Instagramie „lekarskim.okiem”, postanowiła wytłumaczyć, jak rozpoznać głód u niemowlaka.

Głód u niemowlaka – jak jest komunikowany?

Ekspertka wyjaśnia, że wyróżnia się wczesne i późne oznaki głodu u niemowlaka. Zaznacza też, że ważne jest reagowanie właśnie na te pierwsze. Na co zwrócić uwagę?

Wczesne oznaki głodu u niemowlaka:

– wzmożone ruchy oczu (m.in. zamykanie i otwieranie),

 – otwieranie buzi i wysuwanie języka,

– odwracanie głowy i szukanie piersi,

– kwilenie,

– ssanie rączek, paluszków, pieluszki.

Późne oznaki głodu u niemowlaka:
– płacz,

– odginanie główki do tyłu. Proszę też pamiętać, że nie każdy płacz musi oznaczać głód (może to być też oznaka pełnego pampersa lub nudy).

Specjalistka podkreśla także, że oznaki głodu u niemowlaka są szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka. W późniejszym okresie te sygnały zmieniają się. Dziecko rośnie, dojrzewa jego układ nerwowy, dzięki czemu zaczyna komunikować się w inny sposób.

Nauka komunikacji z dzieckiem to bardzo duże wyzwanie na początku. Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdza się kontakt skóra do skóry. Ułatwia on poznanie siebie i wytworzenie relacji opartej na poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. Moje drogie mamy, możecie pozwolić na ten kontakt też tatusiowi. Pozwólcie im na tę chwilę zapomnienia i przyjemności w trakcie kangurowania waszego maleństwa – pisze Browarska. 

Lekarskim okiem

Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź