Kiedy zmienić dziecku łóżko na większe?
Spis treści:
Łóżeczko ze szczebelkami – do jakiego wieku?
Nie ma jasnych kryteriów, które określałyby, kiedy zmienić dziecku łóżeczko na łóżko. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dziecka, od jego rozwoju i możliwości rodziców. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba spieszyć się ze zmianą. Łóżeczko ze szczebelkami wystarcza na dość długo – dziecko jest w nim bezpieczne podczas snu, a w dzień służy ono nierzadko jako miejsce do zabawy. Maluch może bezpiecznie uczyć się wstawać. Potem, jako większe dziecko, nadal się w nim mieści i może wygodnie w nim spać, a po wymontowaniu kilku szczebelków również swobodnie wychodzić.
Łóżeczko ze szczebelkami jest zatem wielofunkcyjne. Dopóki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca do spania, a przy okazji jest to dla niego bezpieczna przestrzeń do samodzielnej zabawy, nie ma potrzeby myśleć o zmianie. Inaczej wygląda sytuacja z łóżeczkami dostawnymi. Są one o wiele mniejsze, dostosowane głównie do potrzeb niemowląt i mam karmiących piersią. Zatem wybór łóżeczka dostawnego to rozwiązanie na pierwsze miesiące życia.
Kiedy zmienić dziecku łóżko na normalne?
Rodzice najczęściej decydują się na zmianę łóżeczka na normalne łóżko w okolicach drugich urodzin dziecka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć o tym, gdy dziecko kończy 18 miesięcy. Tak naprawdę dobry moment to ten, w którym rodzice dostrzegą potrzebę zmiany. Łóżeczka ze szczebelkami mają dwa wymiary – 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Ten pierwszy rozmiar łóżeczka może okazać się niewystarczający dla dziecka w wieku 18 miesięcy i więcej. Zwłaszcza jeśli dziecko przez sen przekręca się, rozkłada rączki czy nóżki na boki.
W przypadku łóżeczka o większych rozmiarach z powodzeniem wyśpi się w nim również dwulatek, jednak przeszkadzać mogą z czasem szczebelki, o które maluch może się w nocy nieco poobijać. Ponadto ważne są też kwestie psychologiczne – dzieci, które mają starsze rodzeństwo, często wcześniej marzą o „dorosłym” łóżku. Za to jedynacy czy dzieci, które mają młodsze rodzeństwo, mogą czuć naturalny większy opór przed wyprowadzką z ukochanego łóżeczka.
Dlatego odpowiedź na pytanie, kiedy zmienić dziecku łóżko na normalne, nie jest jednoznaczna i oczywista. Warto obserwować malucha i sprawdzić, co mu przeszkadza w trakcie snu i czy jest gotowy na zmianę. Może nawet sam komunikuje taką potrzebę? Dobry moment to ten, w którym bilans plusów i minusów wyprowadzki z niemowlęcego łóżeczka wyjdzie nam na korzyść zmiany.
Polecamy
Jak wybrać łóżko dziecięce?
Wybór łóżka dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Mebel musi być praktyczny, ustawny, wygodny, ale przede wszystkim – w odpowiednich wzorach i kolorach. Jak wybrać łóżko dziecięce i jak zachęcić malucha, aby spał w swoim łóżeczku, a nie z rodzicami? Podpowiadamy.
Jakie łóżko dla dwulatka?
Wybór łóżka dla dwulatka to wybór na najbliższe 2-3 lata. Jeśli chodzi o wymiary, wystarczy łóżko o długości 140 cm i szerokości 70 cm. Taki mebel może okazać się za mały dla pięciolatka, jednak dla mniejszego dziecka jest optymalny.
Łóżka dla małych dzieci często wyposażone są w niewysoką barierkę, którą można zdemontować, gdy dziecko podrośnie. Barierka spełnia taką samą funkcję jak szczebelki – chroni dziecko przed wypadnięciem z łóżka podczas snu. Jeśli chcemy zafundować dziecku łóżko, które posłuży mu na dłużej, można od razu wybrać rozmiar 160 cm na 80 cm. W takim łóżku spokojnie wyśpi się również siedmiolatek, a jednocześnie tego rozmiaru meble również można wybrać w wersji z barierką.
Na rynku nie brakuje również łóżek piętrowych w rozmiarach mniejszych niż standardowe „jedynki” (200 cm na 90 cm). To idealne rozwiązanie dla rodzeństwa. Wówczas starsze dziecko – takie, które samodzielnie poradzi sobie z korzystaniem z drabinki – może spać na górze, a młodsze – np. dwuletnie – na dole.
Jakie łóżko dla trzylatka?
Łóżko dla trzylatka nie różni się od łóżka dla dwulatka, chyba że przeprowadzamy trzylatka z łóżeczka niemowlęcego do „normalnego” łóżka. Wówczas warto pomyśleć o zakupie łóżka o nieco większym rozmiarze niż 140 x 70 cm, ponieważ takie łóżko posłuży dziecku krócej. Praktycznym rozwiązaniem są także meble, które rosną razem z dzieckiem. Wówczas nie ma znaczenia metryka dziecka – po łóżeczku niemowlęcym wybieramy to „rosnące”, które wystarczy na wiele lat.
Osobną kwestią jest materiał, z jakiego wykonane jest łóżko dla dziecka oraz jego wygląd i inne funkcje, jakie łóżko ma spełniać. Najlepsze łóżka dziecięce to łóżka drewniane. Rama z metalu bywa zimna, co może zniechęcić malucha do przeprowadzki z ciepłego i komfortowego łóżeczka ze szczebelkami. Ponadto łóżko dla malucha powinno być solidnie wykończone – nie mogą wystawać z niego żadne drzazgi ani ostre elementy. Drewniane ramy są wytrzymałe, co jest istotne również z uwagi na fakt, że łóżko dla trzylatka jest także miejscem zabawy.
Obecnie bardzo popularne i modne są łóżka-domki, które stanowią idealną bazę do budowania namiotów oraz pełnią funkcję ozdobną w pokoju. Łóżka dziecięce w każdym rozmiarze dostępne są z szufladami oraz szafkami do kompletu. Warto zaprosić malucha do wspólnego meblowania pokoju. Dobrej zabawy!