Wyposażenie pokoju dla niemowlaka Wyposażenie pokoju dla niemowlaka / iStock

Wyposażenie pokoju niemowlaka

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają nie tylko feerię emocji. To również mnóstwo przygotowań. Od tych czysto fizycznych, a więc wizyt w szkole rodzenia czy na zajęciach ruchowych dla przyszłych mam, po zwykłą prozę życia, czyli zakup wyprawki i zmiany w mieszkaniu. W końcu niebawem dołączy do was nowy lokator. Jak przygotować się na jego „wprowadzkę” i co powinno znaleźć się na wyposażeniu pokoju niemowlaka? Podpowiadamy!

Spis treści:

Pokój niemowlaka – od czego zacząć?

Kluczowe wydaje się podjęcie decyzji na temat tego, gdzie znajdzie się przestrzeń dla niemowlaka. Czy maluch będzie miał swój pokój, kącik w sypialni rodziców, a może będzie dzielił pomieszczenie ze starszym rodzeństwem? Warto dać sobie czas na przeanalizowanie wszystkich opcji. Pomocne może być wypisanie na kartce plusów i minusów konkretnych rozwiązań. Oczywiście, jeśli macie wybór – w niektórych przypadkach wyboru nie ma. Albo okazuje się, że wizja nowego mieszkańca staje się impulsem do przeprowadzki. Niezależnie od tego, która opcja was dotyczy, decyzja będzie miała wpływ na wyposażenie pokoju niemowlaka, dlatego nie warto zwlekać z jej podjęciem i zacząć wprowadzać ją w życie odpowiednio wcześnie.

Zakup rzeczy do pokoju niemowlaka to dopiero kolejny krok. Pierwszym jest odświeżenie ścian – pomalowanie ich lub wytapetowanie. Wymaga to nie tylko umiejętności (lub znalezienia odpowiedniego fachowca), ale również chwili na pozbycie się ewentualnych poremontowych pozostałości, takich jak zapach kleju do tapet, czy aromat lakieru do parkietu. Choć na rynku dostępnych jest wiele produktów bezzapachowych i przyjaznych nawet niemowlętom (z odpowiednim atestem), jeśli czeka was burzenie ściany, pewnych rzeczy nie przyspieszycie. Dlatego przygotowania do przyjęcia niemowlaka w domu powinny zacząć się nawet 3–4 miesiące wcześniej. To również czas, kiedy fizycznie będziesz miała siłę nadzorować zmiany. Chwilę później, w ostatnim trymestrze ciąży, skup się już tylko na ewentualnych dekoracjach i odpoczynku.

Co kupić do pokoju niemowlaka?

Oto lista rzeczy do pokoju niemowlaka, która może być przydatna niezależnie od tego, czy maluch będzie miał swój pokoik, czy dzielił jedynie kącik z wami lub rodzeństwem. 

  • Łóżeczko. W zależności od dostępnej przestrzeni i waszych preferencji możecie wybrać klasyczne, drewniane łóżeczko ze szczebelkami, postawić na dostawkę, kołyskę lub kosz Mojżesza. Pamiętajcie jednak, że maluszek większość swojego życia, zwłaszcza na początku, przesypia. Dlatego wśród  rzeczy do pokoju niemowlaka musi znaleźć się wygodna, dedykowana tylko jemu przestrzeń do spania wraz z niezbędnymi akcesoriami: prześcieradłem oraz śpiworkiem lub bezpiecznym kocykiem.
  • Przewijak. Część rodziców decyduje się na mobilny przewijak nakładany na łóżeczko. Inni z kolei stawiają na oddzielny mebel, przestrzeń pod spodem przeznaczając na przechowywanie pieluch lub ubranek. Wiele zależy od tego, czy do pokoju niemowlaka zmieści się więcej mebli, czy może (z różnych powodów) postawić na minimalizm.
  • Fotel do karmienia lub wersalka. W początkowym okresie, nawet do 3. roku życia maluszka, w pokoju dziecięcym stale przebywać będą również rodzice. Z tego względu warto pamiętać, aby i im było wygodnie. Niezależnie od tego, czy będziesz karmiła piersią, czy mlekiem modyfikowanym, wygodny fotel to podstawa. Jeśli łóżeczko nie stoi w waszej sypialni, a jest na to miejsce, warto do pokoju niemowlaka wstawić rozkładaną wersalkę. Sprawdzi się w trudniejszych momentach – podczas ząbkowania czy choroby będzie można się tam przespać.
  • Komoda na ubranka. Mebelki powinny być na tyle pojemne, by pomieścić akcesoria, pieluszki, a także powiększającą się stale garderobę rosnącego bobasa. Warto, aby komoda z rzeczami najbardziej „bieżącymi” znajdowała się jak najbliżej przewijaka, lub stanowiła jego integralną część. 
  • Stolik lub szafka nocna. Będzie można odłożyć tam smoczek lub postawić butelkę. To też miejsce, na którym postawicie lampkę lub elektroniczną nianię.

Jak urządzić pokoik niemowlaka?

Pokoik niemowlaka powinien być urządzony nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Choć rzeczywiście maluch potrzebuje niezbyt wielu mebli, niewątpliwie warto zadbać o to, żeby ich ustawienie umożliwiało wygodne poruszanie się, zarówno maluchowi, jak i rodzicom.  

Do pokoju niemowlaka warto wybrać farbę nie tylko z atestem, o czym była mowa wcześniej, ale w delikatnym kolorze. Nie dlatego, że pastelowe odcienie wyglądają stylowo, ale przede wszystkim dlatego, że wyposażenie pokoju niemowlaka to przede wszystkim zabawki i akcesoria we wszystkich kolorach tęczy. Tych rzeczy wciąż będzie przybywać. Warto więc zrezygnować z jaskrawych odcieni na ścianach czy kolorowych tapet. Lepiej sprawdzą się barwne akcenty w postaci dodatków, dobranych pod względem stylistycznym do całego wnętrza.

Równie ważne jest oświetlenie. Należy zadbać nie tylko o oświetlenie główne, ale zakupić do pokoju niemowlaka także dodatkową lampkę z przytłumionym światłem, która przyda się podczas nocnego karmienia czy przewijania. 

Warto, aby wśród rzeczy do pokoju niemowlaka znalazł się także dywan lub – lepiej – piankowe puzzle, na których będzie można rozłożyć kolorową matę edukacyjną, stymulującą rozwój malucha. Zwłaszcza, że można z niej korzystać już od 1. dnia życia malucha, stopniowo zachęcając go chociażby do spędzania czasu na brzuszku. Warto jednak, aby taka mata nie leżała bezpośrednio na podłodze.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli w pokoju niemowlaka znajdują się większe meble, jak choćby szafa, regał na książki, warto pamiętać o przykręceniu ich do ściany. Nawet się nie obejrzysz, jak maluch zacznie się wspinać. Stabilność dużych mebli jest więc podstawową kwestią bezpieczeństwa.

To, co możesz, ukrywaj. Nie chodzi o to, by rzeczy do pokoju niemowlaka schować przed kimkolwiek, ani by zredukować barwny miszmasz. Wszystkie wolnostojące zabawki i akcesoria zwyczajnie się kurzą. Warto zredukować liczbę elementów, na których gromadzą się alergeny i roztocza. Łatwiej zadbać o porządek, przecierając kurz z pudełek, a nie z pojedynczych zabawek. Jeśli to możliwe, w pokoju niemowlaka zrezygnuj z ozdobnych poduszek czy dodatkowych kocyków, a zasłony wymień na rolety. 

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że wyposażenie pokoju niemowlaka jest tylko tłem i miejscem do tego, co jest naprawdę ważne. A więc wspólnie spędzanego czasu. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź