Jakie podawać leki na przeziębienie dla dzieci?
Spis treści:
Po czym rozpoznać przeziębienie u dziecka?
Przeziębieniem nazywamy infekcję górnych dróg oddechowych wywołaną przez wirusy. Ze względu na wywołany przez patogeny stan zapalny pojawiają się objawy takie, jak: katar, kaszel, ból gardła, pogorszenie samopoczucia czy podwyższona temperatura, czyli stan podgorączkowy. Współwystępowanie innych symptomów uzależnione jest od wirusa, jaki spowodował przeziębienie.
W przypadku infekcji wywołanej przez adenowirusy, jednym z najczęstszych objawów jest jednoczesne zapalenie spojówek. Natomiast w przypadku enterowirusów i norowirusów może wystąpić biegunka i inne objawy z przewodu pokarmowego.
Ze względu na odmienne leczenie bardzo ważne jest odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej. Lekarz dokonuje tego w oparciu o zebrany wywiad i objawy prezentowane przez dziecko.
Infekcje wirusowe przebiegają zwykle łagodniej niż infekcje bakteryjne. Temperatura ciała rzadko przekracza 38 st. C., a dziecko jest zazwyczaj w dobrym stanie ogólnym. Przeziębienie wywołane przez wirusy rozwija się również dłużej niż zakażenia bakteryjne. W przypadku infekcji wywołanej właśnie przez bakterię, dziecko ma bardziej nasilone objawy, pojawia się wyższa gorączka, a zakażenie rozwija się szybciej, niż ma to miejsce w przypadku infekcji wirusowej.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?
Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy. Warto podkreślić, że na infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane przez te patogeny nie istnieje konkretne leczenie, jak ma to miejsce w przypadku zakażeń bakteryjnych. Z tego powodu niemożliwe jest zdecydowane przyspieszenie leczenia przeziębienia, gdyż tak naprawdę to układ odpornościowy organizmu musi poradzić sobie ze zwalczeniem infekcji. Ważne jest jednak, aby w odpowiedni sposób wspomóc go w walce z patogenem.
Jakie leki dla dzieci na przeziębienie?
Wielu rodziców zastanawia się, jakie leki dla dziecka na przeziębienie najlepiej stosować. Podstawą leczenia infekcji wirusowych są leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Dwie najczęściej stosowane substancje lecznicze to paracetamol oraz ibuprofen. Ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza bądź ulotki dołączonej do leku. Pamiętaj także, że ibuprofen stosować można u dzieci dopiero od 3. miesiąca życia.
Ponieważ przeziębienie wywołane jest najczęściej przez wirusy, stosowanie antybiotyków jest bezzasadne i nie przynosi żadnych korzyści. Ich zastosowanie wiązać się może z potencjalnym wystąpieniem efektów ubocznych związanych z wyjałowieniem przewodu pokarmowego i pojawieniem się takich objawów, jak np. biegunki.
Domowe sposoby na przeziębienie
Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo ważne jest postępowanie niefarmakologiczne, mające na celu łagodzenie objawów związanych z przeziębieniem. Należy zadbać m.in. o odpowiednie nawodnienie dziecka poprzez zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Warto zatroszczyć się o regularne wietrzenie i odpowiednią wilgotność powietrza w miejscu, gdzie dziecko przebywa.
Ważne jest także nawilżanie dróg oddechowych poprzez stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej. W walce z przeziębieniem konieczne jest również zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.
Polecamy
Gorączka u niemowląt - przyczyny
Gorączka to fizjologiczna reakcja organizmu towarzysząca infekcji drobnoustrojami chorobotwórczymi. Gorączka u niemowląt może towarzyszyć także ząbkowaniu, a kolejną przyczyną jest występowanie odczynu poszczepiennego.
Kiedy udać się do lekarza?
Nie każda infekcja wirusowa wymaga konsultacji lekarskiej. Warto pamiętać, że wizyta w przychodni to także narażenie na kontakt z innymi chorymi dziećmi, a co za tym idzie – z nowymi patogenami, które mogą wywołać jeszcze cięższe zakażenia.
Z tego powodu, jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, gorączkę można w łatwy sposób zbić lekami i spróbować leczenia na własną rękę. Jeżeli natomiast pojawiają się takie objawy, jak: duszność, biegunka z odwodnieniem, zaburzenia neurologiczne, wysoka gorączka niereagująca na leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub udaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wizyta u lekarza jest także konieczna, kiedy dotychczasowe leczenie przez kilka dni nie przyniosło pożądanego skutku.