Pediatra mierzy gorączkę dziewczynce Pediatra mierzy gorączkę dziewczynce/ Zdjęcie: iStock

Gorączka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Podwyższona temperatura ciała u niemowlaka towarzyszy wielu sytuacjom, np. infekcjom czy ząbkowaniu. Gorączka stanowi fizjologiczny mechanizm walki z drobnoustrojami i nie zawsze jest konieczne jej obniżanie. Jeśli gorączka jest wysoka i maluch źle ją znosi, można zastosować leki na gorączkę lub domowe metody na gorączkę u niemowlaka. Co powinno nas zaniepokoić, gdy pojawia się gorączka u noworodka? Kiedy do lekarza?

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Gorączka zdarza się każdemu dziecku – i w takiej sytuacji rodzic musi wiedzieć, jak zmierzyć temperaturę. Odpowiednia technika pomiaru pozwala uzyskać precyzyjny wynik, ponadto umożliwia kontrolowanie zmian temperatury – jej wzrost lub spadek. Do pomiaru temperatury u niemowlaka można wykorzystać termometr elektroniczny lub bezdotykowy. Dostępne są takie wygodne rozwiązania jak termometr do ucha, a nawet termometr mający postać silikonowego smoczka. Pomiarów temperatury zawsze należy dokonywać o określonej porze dnia, np. rano lub przed snem. Należy pamiętać, że wieczorem ciepłota ciała może być nieco wyższa.

Technika pomiaru gorączki u dziecka jest w dużej mierze uzależniona od wieku malucha. U dzieci do piątego roku życia zaleca się mierzyć temperaturę ciała w odbycie. U dzieci powyżej dwóch lat można ponadto mierzyć gorączkę w jamie ustnej. Z kolei u dzieci powyżej piątego roku życia można mierzyć temperaturę ciała pod pachą. Aby zmierzyć temperaturę w odbycie, należy nasmarować końcówkę termometru wazeliną lub kremem, a następnie ułożyć dziecko na pleckach i podciągnąć nóżki do góry. Następnie termometr jest ostrożnie umieszczany w odbycie na głębokość około półtora centymetra, a pomiar trwa dwie minuty. Aby przeliczyć uzyskany wynik na temperaturę pod pachą, która jest powszechnie używana w celu oceny ciepłoty ciała, należy odjąć pięć kresek. Prawidłowa temperatura ciała pod pachą to 35,6-36,9, a w odbycie 36-37,8 st. Celsjusza. O stanie podgorączkowym mówimy wówczas, gdy temperatura pod pachą wynosi 37-37,9 stopnia, a gorączka rozpoczyna się od 38 stopni.

Jakie leki na gorączkę?

Gorączka pomaga organizmowi zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze, zatem nie należy natychmiast zbijać gorączki. Oczywiście – jeśli dziecko źle znosi podwyższoną temperaturę ciała, można zastosować leki na gorączkę. Preparaty obniżające temperaturę ciała, zawierające takie substancje jak paracetamol i ibuprofen mogą być przyjmowane w postaci syropu. Wygodną postacią leków na gorączkę są także czopki – ominięcie wątroby wpływa na zwiększenie ich biodostępności. Związek aktywny wchłania się przez śluzówkę odbytnicy i trafia do krążenia. Lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol, natomiast ibuprofen może być stosowany od trzeciego miesiąca życia z polecenia lekarza lub od szóstego miesiąca życia w przypadku podawania leku bez konsultacji z lekarzem. Dawkowanie leku uzależnione jest od masy ciała dziecka, a dokładne informacje zawarte są na ulotce leku.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Sprawdzone, domowe sposoby na gorączkę

Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka obejmują przede wszystkim umiejętne schładzanie ciała dziecka. Można wykonać chłodne okłady na łydkach, karku i czole malucha. Inną metodą jest wykonanie kąpieli o temperaturze mniejszej o dwa stopnie niż ciepłota ciała malucha. Herbatkę lipową i malinową można podawać niemowlętom po piątym miesiącu życia.

Gorączka u niemowlaka – groźne objawy towarzyszące

Jednym z najgroźniejszych objawów towarzyszących gorączce u niemowlaka są drgawki. Spotykane są one od trzech do pięciu proc. gorączkujących maluchów. W przebiegu gorączki dochodzi do zwiększenia poziomu cytokin, co ma na celu zwalczanie patogenów chorobotwórczych. Mózg jest wrażliwy na działanie cytokin i może zareagować nadmierną aktywnością elektryczną, co prowadzi do wystąpienia drgawek.

Drgawki gorączkowe pojawiają się zazwyczaj przy temperaturze ciała przekraczającej 39 st. Celsjusza i objawiają się pod postacią niekontrolowanych ruchów ciała i drżenia mięśni. Może pojawić się bladość skóry, ślinotok, utrata przytomności czy zaburzenia rytmu oddychania. Drgawki gorączkowe zazwyczaj trwają kilka minut i ustępują samoistnie.

Kiedy jechać do lekarza?

Wielu rodziców jest zaniepokojonych i zachowuje baczną czujność, gdy pojawia się wysoka temperatura u noworodka. Kiedy do lekarza? Istnieje kilka sytuacji, które powinny skłonic do konsultacji z pediatrą. Przede wszystkim – konsultacji z lekarzem wymaga wystąpienie drgawek gorączkowych, zwłaszcza, gdy jest to pierwszy epizod tego typu.

Z jaką temperaturą niemowlaka do lekarza trzeba się zgłosić? Wizyty w gabinecie pediatry wymaga sytuacja, gdy gorączka utrzymuje się powyżej pięciu dni lub pojawia się gorączka przekraczająca 40 stopni, która nie podlega obniżeniu po zażyciu ibupforenu lub paracetamolu.

Gdy męczy niemowlę gorączka, kiedy do lekarza trzeba się niezwłocznie zgłosić? Niepokojące objawy to nasilona biegunka i wymioty, wysypka skórna, znaczne osłabienie dziecka. Także silny kaszel i duszności, a także zaobserwowanie nalotu na ścianie gardła i migdałkach powinno skłonić rodziców niemowlaka do wizyty u lekarza.

Źródła:

  1. Fever in children: overview; InformedHearth.org, 2013

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź