Jaka lalka dla 2 letniej dziewczynki?\ Adobe Stock

Jaka lalka dla 2 letniej dziewczynki?

Zabawa lalkami ma wiele zalet – uczy empatii, troskliwości i może pomóc w trudnych dla dziecka sytuacjach. Choć zwykło się uważać, że zabawa lalkami jest domeną dziewczynek, po lalki sięgają także chłopcy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jaką lalkę wybrać.

Spis treści:

Dlaczego dzieci bawią się lalkami?

Dzieci chętnie sięgają po lalki, bo zabawa nimi jest często odzwierciedleniem codzienności, w jakiej żyją. Zabawa lalkami uczy troski i miłości na wzór tej otrzymywanej od rodziców. 

Lalka dla 2-latki czy starszej dziewczynki lub chłopca może być punktem wyjścia do budowania własnego, kreatywnego świata. Warto wiedzieć, że lalki i pluszaki są także pomocne w rozmowach z dzieckiem na trudne tematy, takie jak choćby pojawienie się w przyszłości rodzeństwa czy adaptacja w żłobku czy przedszkolu itp. 

Bardzo często dziecko nie chce rozmawiać z rodzicami o swoim problemie, jednak rozmawia na te tematy ze swoimi lalkami i zabawkami, odgrywając np. scenki. 

Niezależnie od tego, jaka lalka będzie ulubioną naszego dziecka, ma szansę wspierać je także w nauce i rozwoju. Między innymi w rozwoju mowy – w końcu podstawą zabawy są odpowiednie rozmowy. Dzieci wydają lalkom polecenia, pouczają je, a czasem zwracają uwagę na ich nieodpowiednie zachowanie!

Lalki wspierają także umiejętności społeczne, zwłaszcza gdy zabawa lalkami odbywa się w towarzystwie koleżanek ze żłobka czy przedszkola. I wreszcie – przebieranie i organizowanie pokazów mody to niezły trening motoryczny.

Jaką lalkę wybrać?

Lalka sprawdzi się jako upominek dla mniejszych i większych dzieci, powinna być jednak wybierana adekwatnie do wieku. To nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa zabawy. Jaką lalkę kupić i wśród jakich dostępnych na rynku wybierać?

  1. Lalka szmaciana lub pluszowa będzie odpowiednim wyborem dla najmłodszych dzieci. Wykonane są z miękkich i bezpiecznych tkanin, dzięki czemu są idealne do przytulania. Niejednokrotnie towarzyszą maluchom podczas zasypiania. Są kolorowe, uśmiechnięte i z pewnością przykuwają uwagę dzieci. 
  2. Lalka-bobas. Zabawek przypominających niemowlęta jest chyba najwięcej na rynku. To zresztą jedna z najstarszych (obok szmacianych i drewnianych lalek) wersja tej popularnej zabawki. Lalki-bobasy są różnej wielkości, ale to, co najbardziej je różnicuje, to zestawy akcesoriów. Smoczek, wanienka, zapasowy zestaw ubranek, wózek, butelka, nosidełko. Niektóre z tych lalek mogą płakać, siusiać, można je ubierać i kąpać. 
  3. Lalka Barbie. Ze względu na małe i drobne akcesoria nie jest najlepszym pierwszym wyborem dla 2-letniej dziewczynki. My, dorośli wiemy też, że promują niezbyt korzystne wzory postrzegania ciała. Presja społeczna jest jednak nieubłagana, z pewnością przyjdzie czas, kiedy wasza córka upomni się o nią.
  4. Lalki wzorowane na postaciach z filmów i bajek. Zwykle to całe kolekcje lalek i zabawek związanych tematycznie z bohaterami kreskówki czy filmu fabularnego. 2-letnia dziewczynka jeszcze tego nie doceni, ale już 4-5-latka z pewnością tak. 

Ciekawą obserwacją może być fakt, że dzieci chętniej bawią się lalkami podobnymi do nich samych. A więc wybierają te o takim samym kolorze włosów czy oczu. Mogą to być lalki, które mają np. piegi lub noszą okulary. Dlatego to istotne, aby uważnie wybierać lalki, jakimi obdarowywane są dziewczynki i chłopcy. Idealne, szczupłe postacie kobiece czy męskie mogą zaburzać postrzeganie świata i wpływać na samoocenę dzieci w przyszłości.

Ile wydać na lalkę dla dziecka?

Na cenę lalki wpływać może dostępność akcesoriów, jej walory kolekcjonerskie czy unikatowość. Malowane ręcznie lalki z porcelanowymi elementami z pewnością będą tymi z wyższej półki cenowej.

Można przyjąć, że za lalkę dla 2-latki zapłacimy od 50 do 150 zł. Ciekawym pomysłem na wspólną zabawę i spędzanie czasu, a zarazem budowanie relacji i gromadzenie wspomnień, może być… zrobienie lalki. Można wykorzystać do tego ścinki materiałów, wstążki, sznurki czy guziki.

Kłamstwo ma chude nogi. Szokujący prezent: lalka dla 3-latki w warszawskim przedszkolu

Polecamy

Kłamstwo ma chude nogi. Szokujący prezent: lalka dla 3-latki w warszawskim przedszkolu

W jednym z warszawskich przedszkoli w dzień pasowania na przedszkolaka dziewczynki dostały w prezencie lalki. Zdjęcie koszmarnej figurki pokazał na Facebooku ojciec trzylatki. „Co to ma być?”, „Współczuję” – to część komentarzy, jakie się pojawiły pod postem.

Czytaj

Co jeszcze warto wiedzieć?

Lalki to jedne z najstarszych zabawek świata. Z badań archeologicznych wynika, że bawiły się nimi dzieci już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Tak jak i dzisiejszym maluchom – lalki umilały czas, pomagały w nauce i były powierniczkami sekretów. 

Czasem ta przyjaźń się nie kończy. Bywa bowiem, że lalka kupiona dla 2-latki czy starszej dziewczynki lub chłopca tak bardzo przypada do gustu, że zostaje towarzyszką na wiele lat. W niektórych domach jest nawet tradycja przekazywania lalek córkom lub innym bliskim dziewczynkom z pokolenia na pokolenie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź