Awantury przy ubieraniu dziecka - jak ich uniknąć i jak sobie z nimi radzić? Awantury przy ubieraniu dziecka – jak ich uniknąć i jak sobie z nimi radzić?/ iStock

Awantury przy ubieraniu dziecka – jak ich uniknąć i jak sobie z nimi radzić?

Zapewne niejeden rodzic zaczyna drżeć z niepokoju już na samą myśl o konieczności ubrania swojej pociechy, przygotowując się na wrzaski, krzyki i histerię. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza jeśli dziecko przeżywa okres nazywany buntem 2- lub 3-latka, który może wystąpić również u starszaków. Co zrobić, gdy nasze dziecko awanturuje się przy ubieraniu? Jak uspokoić uparciucha i skłonić go do współpracy?

Spis treści:

Dlaczego maluch nie chce się ubierać?

Prawdopodobnym podłożem tego, że nasze dziecko nie chce się ubierać, jest po prostu to, że nie lubi tej czynności. Przeciskanie głowy przez ciasny otwór bluzki czy zakładanie rajstop nawet z perspektywy osoby dorosłej wydaje się niezwykle nużące. Dodatkowo dla malucha nieustannie spragnionego przygody ubieranie się jest stratą czasu, którą mógłby przeznaczyć na zabawę lub inne, znacznie ciekawsze, zajęcie. Inną przyczyną tego, że nasza pociecha nie chce się ubierać, może być to, że najzwyczajniej świecie pragnie samodzielności. Jest to jeden z typowych przejawów buntu 2-, 3- czy 4-latka – dziecko wszystko chce robić samo i denerwuje się na każdy „zamach” na jego niezależność. Oprócz tego maluchowi najzwyczajniej może nie podobać się… nasz gust, czyli ubrania, które dla niego wybieramy. Przy czym zwykle jest to artykułowane dość dosadnie za pomocą komunikatu w stylu: „Ta bluzka jest brzydka”.

Dziecko robi awantury przy ubieraniu – jak reagować?

Jeśli jedyną znaną nam reakcją dziecka na ubieranie jest krzyk, złość i histeria, to nie pozostaje nam nic innego jak odpowiedzieć spokojem, opanowaniem i cierpliwością. Pomimo że wewnątrz możemy wręcz wrzeć z nerwów, bo np. jesteśmy już spóźnieni do pracy, musimy odwieźć dziecko do przedszkola, a ono nie chce się ubrać, to i tak na zewnątrz powinniśmy emanować spokojem. Nasza nerwowa reakcja nic nie pomoże, wręcz przeciwnie – może tylko pogorszyć sprawę. Dobrym rozwiązaniem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego musi się ubrać. Warto też pamiętać o tym, by nie dać wchodzić sobie na głowę i jasno postawić granicę pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Nie możemy w końcu wiecznie prosić dziecka, żeby pozwoliło się ubrać. Zamiast tego możemy zostawić je na chwilę w samotności i poprosić, żeby przemyślało swoje zachowanie. Te 5 minut może naprawdę zdziałać cuda! 

Jeśli przyczyną awantur podczas ubierania malucha jest niechęć do naszego gustu modowego, to warto pozostawić mu wybór w tej kwestii (oczywiście w granicach rozsądku). Należy bowiem pamiętać, że dziecko jest autonomiczną jednostką i z wiekiem chce być coraz bardziej niezależne od swoich rodziców.

Dlaczego maluch krzyczy przy ubieraniu?

Krzyk jest jednym ze sposobów komunikacji małych dzieci – w ten sposób wyrażają one swoje negatywne emocje: strach, złość czy też niechęć. W niektórych sytuacjach może być on również próbą zwrócenia na siebie uwagi. A jak jest z krzykiem przy ubieraniu? Może się on pojawić jako odpowiedź na nasze negatywne emocje, którym często towarzyszy stres, poganianie i podniesiony głos, czego możemy nawet nie być świadomi. Niekiedy krzyk przy ubieraniu malucha jest manifestacją tego, że nie lubi on tej czynności lub bólu, który mu sprawiamy, np. podczas zakładania bluzki z szorstkiego materiału. 

Jeśli dziecko krzyczy podczas ubierania, to warto mieć na uwadze, że ze względu na swój wiek nie umie jeszcze radzić sobie z negatywnymi emocjami, które odczuwa. Wobec tego może je przeżywać na różny sposób, a dzięki temu również je regulować. Dlatego też powinniśmy pozwolić dziecku na to, by dobrowolnie wyrażało własne emocje – ich blokowanie może mieć negatywne konsekwencje dla jego rozwoju.

Płacz, bunt i „złośliwe gesty”, czyli co chce ci powiedzieć twoje dziecko. Jak komunikują się najmłodsi, wyjaśnia psycholożka

Polecamy

Płacz, bunt i „złośliwe gesty”, czyli co chce ci powiedzieć twoje dziecko. Jak komunikują się najmłodsi, wyjaśnia psycholożka

Każdy rodzic marzy o tym, by wychować szczęśliwe dziecko. I jednocześnie każdy pragnie wiedzieć, czy to się udaje. Czy kiedy dziecko chętnie się bawi, lgnie do nas i dużo śmieje, to oznacza, że wychowujemy szczęśliwego malucha? Z pewnością wówczas rodzice nie martwią się o to tak bardzo, jak rodzice dzieci cichych i zamkniętych w sobie lub w sytuacjach, w których dzieci zachowują w sposób kłopotliwy dla społeczeństwa.

Czytaj

Jak radzić sobie z awanturami przy ubieraniu?

Na samym początku warto uświadomić sobie, że jeśli nasza pociecha awanturuje się podczas ubierania, to z dużą dozą pewności ma już negatywne skojarzenia związane z tą czynnością. Co więcej, my również je mamy! Dlatego jak tylko przychodzi konieczność ubrania dziecka, to na wstępie (często podświadomie) jesteśmy już zniechęceni i towarzyszą nam negatywne emocje, które następnie łatwo udzielają się naszemu maluchowi. 

Wobec tego pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jest pozbycie się negatywnych skojarzeń związanych z ubieraniem. Warto też zachować spokój podczas tej czynności – jeśli nasze dziecko reaguje krzykiem i płaczem, to my powinniśmy odpowiedzieć na to opanowaniem i cierpliwością. Dobrą praktyką jest danie dziecku czasu na wyrzucenie z siebie negatywnych emocji i pozostawienie go w samotności na kilka chwil.

Jak uniknąć awantur przy ubieraniu dziecka?

Dobrym sposobem na uniknięcie awantur przy ubieraniu malucha jest potraktowanie całego procesu jako zabawy i pozwolenie dziecku na aktywne uczestnictwo w niej. Możemy razem aktywnie wybierać, w co dzisiaj się ubierzemy, wymyślając różne motywy przewodnie, np. bajkowe czy kolorystyczne. 

Podczas samego procesu ubierania możemy wspólnie śpiewać piosenkę, opowiadać bajkę czy też układać rymowanki. Wszelakie gry słowne również są mile widzianym akcentem. To, co nam z całą pewnością pomoże w uniknięciu awantur przy ubieraniu dziecka, to przede wszystkim anielska cierpliwość. Warto bowiem pamiętać, że nasze negatywne emocje bardzo łatwo udzielają się również maluchowi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź