Stawianie się macicy w ciąży – co to oznacza? / iStock

Stawianie się macicy w ciąży – co to oznacza?

Z pewnością nieraz słyszałaś o stawianiu się macicy. Choć nazwa może brzmieć niejednoznacznie i sugerować stan nieprawidłowy, kryje się za nią w pełni fizjologiczne i występujące popularnie w czasie ciąży zjawisko. Kiedy macica się stawia i jak zapobiec stawianiu się macicy?

Spis treści:

Rozwój macicy w ciąży

Nie jest zaskakującym fakt, że macica zmienia się w trakcie trwania ciąży. W przypadku kobiety niebędącej w ciąży i która nigdy nie rodziła, narząd ten mierzy ok. 7 centymetrów długości i 4 centymetry szerokości, ważąc przy tym ok. 60 gramów. Pod koniec trwania ciąży macica ważyć może ponad kilogram, a jej objętość sięgać nawet 5 litrów. 

Za zmianę rozmiarów macicy odpowiadają zmiany hormonalne, które umożliwiają wytworzenie się w ciele matki środowiska pozwalającego na swobodny rozwój płodu. Możesz również samodzielnie ustalić, gdzie znajduje się w danym okresie ciąży dno macicy. Przykładowo pod koniec 16. tygodnia znajdować się będzie mniej więcej na 2 palce nad spojeniem łonowym, a w 24. tygodniu na wysokości pępka. Najwyżej w trakcie trwania ciąży macica znajduje się pod koniec 36. tygodnia ciąży, kiedy to sięga aż do łuków żebrowych, by przed porodem obniżyć się o szerokość dwóch palców.

Stawianie się macicy w ciąży – co to znaczy?

Stawianie się macicy to nic innego jak jej twardnienie. Dochodzi do niego na skutek skurczów macicy, które stanowią fizjologiczny etap jej przygotowań do dnia porodu. W dużym skrócie proces ten można opisać jako zstępowanie włókien mięśniowych w odpowiednie rejony macicy. Dzięki temu w dniu porodu skurcze będą możliwie najefektywniejsze. Z tego też powodu nie powinny cię one martwić, jeżeli nie towarzyszą ci inne dolegliwości, takie jak silne bóle brzucha czy też krwawienie z dróg rodnych, które mogą oznaczać poronienie.

Jak złagodzić skurcze porodowe?

Polecamy

Jak złagodzić skurcze porodowe?

Skurcze porodowe zapowiadające rozpoczęcie akcji porodowej, są jednym z boleśniejszych doznań, które towarzyszą przyjściu dziecka na świat. Jak pomóc sobie przy porodzie? Oto skuteczne sposoby na skurcze porodowe!

Czytaj

Kiedy macica się stawia?

To, kiedy macica się stawia, jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety, jednak pierwsze momenty jej twardnienia możesz poczuć już w połowie ciąży. Dzieje się tak na skutek jej aktywności skurczowej, która może pojawić się w 20. tygodniu ciąży. Warto jednak podkreślić, że początkowo skurcze są nieskoordynowane i o małej amplitudzie, więc będziesz je odczuwać bardziej jako „przelewanie się” w brzuchu. Skurcze przepowiadające o nieco większej sile i skoordynowaniu możesz zacząć odczuwać ok. 34. tygodnia ciąży. 

Stawianie się macicy w 34. tygodniu ciąży

Stawianie się macicy w 34. tygodniu ciąży kobieta może odebrać jako twardnienie i jej skurcze. Jako pierwsze pojawiają się skurcze Alvareza. Są one nieskoordynowane i o niskim napięciu. Jako następne pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, przy których zauważyć możesz znacznie większą regularność i siłę skurczu. Ich częstość szacowana jest na ok. 12 skurcze na godzinę, a ich amplituda wynosi ok 1530 mmHg. 

Stawianie się macicy przed porodem

Skurcze przepowiadające nasilają się pod koniec ciąży. Stawianie się macicy przed porodem odczuwa zatem większość kobiet, obawiając się niekiedy, że lada moment zacznie się akcja porodowa. Warto jednak podkreślić, że sama możesz w dość łatwy sposób zidentyfikować, czy dane skurcze związane są z rozpoczynającym się porodem, czy też są to jedynie skurcze przepowiadające. Ostatnie z wymienionych charakteryzują się m.in.:

  • brakiem skracania i rozwierania się szyjki macicy,
  • odczuwaniem ich bardziej jako bóle lokalizujące się w podbrzuszu,
  • dobrą reakcją na leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe,
  • nieregularnością,
  • brakiem nasilenia siły skurczu, jak i częstości ich występowania podczas dwugodzinnej obserwacji.

Jak zapobiec stawianiu się macicy?

Z powodu pojawiających się dolegliwości bólowych i strachu o potencjalne „przegapienie” porodu, wiele kobiet zastanawia się, jak może w warunkach domowych zapobiec stawianiu się macicy. Całkowite zapobieganie skurczom przepowiadającym nie jest możliwe, gdyż stanowią one fizjologiczne przygotowanie organizmu do zbliżającego się porodu. Warto jednak podkreślić, że skurcze te dobrze reagują na działanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, można więc w ten sposób zapobiegać zbyt silnemu bólowi. Pamiętaj jednak, aby przed zażyciem leku upewnić się, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży.

 

 

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź