Najważniejsze badanie w ciąży Kiedy zapisać się na USG połówkowe? Źródło: iStock

USG połówkowe – najważniejsze badanie w ciąży

Spis treści:

USG połówkowe wykonuje się między 18-22 tygodniem ciąży. Celem badania jest określenie płci i masy płodu oraz, co jest najważniejsze, rozpoznanie wad genetycznych.

USG połówkowe – cel badania

Podczas USG połówkowego lekarz wykona standardowe pomiary dziecka, czyli tzw. biometrię dziecka, która określa rozmiar i wagę płodu, obwód głowy i brzucha, stan nerek, wątroby, jelit, żołądka, budowę kręgosłupa, czynności serca, sprawdzi płuca, klatkę piersiową, pęcherz moczowy, a także budowę podniebienia i górnej wargi. Ponadto lekarz oceni także wiek płodu, położenie łożyska, sprawdzi ilość wód płodowych i stan szyjki macicy oraz czy termin porodu się nie przesunie. Lekarz przyjrzy się również kończynom, dłoniom i stopom. Dodatkowo narządy płciowe dziecka w tym okresie są już na tyle rozwinięte, że można poznać płeć dziecka. Niektóre gabinety lekarskie oferują także wykonanie USG 4D, które pozwala obejrzeć dziecko bardzo dokładnie, a nawet wykonać pierwsze portretowe zdjęcie buzi dziecka w kolorze.

USG połówkowe – kiedy wykonać?

Specjaliści zalecają, aby USG połówkowe zrobić między 18 a 22 tygodniem ciąży, ponieważ dopiero w tym czasie płód nabiera rozmiarów, które umożliwią dokładne badanie. Lekarze zalecają, aby wykonywać USG połówkowe od 20 do 22 tygodnia, gdyż wtedy rozmiary dziecka są jeszcze większe. Z racji tego, że badanie to wykrywa ciężkie wady genetyczne czy nieodwracalne uszkodzenia płodu, do 22 tygodnia można przerwać ciążę.

USG połówkowe – jak wygląda?

Badanie USG połówkowe jest bezbolesne i nie różni się w sposobie wykonywania od innych USG brzucha. Lekarz smaruje brzuch żelem i przesuwa po nim sondą aparatu ultrasonograficznego. Do badania USG połówkowego nie trzeba się przygotowywać, jednak lekarze często zalecają, by przed badaniem pacjentka nie opróżniała pęcherza, ponieważ pełny pęcherz ułatwia obserwację płodu na monitorze USG. Badanie, aby było dokładne, powinno trwać 30-45 minut. Jeśli lekarz po 15 minutach stwierdzi, że wszystko jest w porządku, to znaczy, że nie przyłożył się do badania.

USG połówkowe – jakie choroby wykrywa?

USG połówkowe pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowej budowy kręgosłupa np. jego rozszczep. Lekarz jest w stanie określić możliwość wystąpienia bezmózgowia, wytrzewienia, czyli sytuacji, gdy narządy wewnętrzne znajdują się na zewnątrz brzucha. Bada się także czy pojawiła się przepuklina pępowiny oraz przepony. Dzięki USG połówkowemu możliwe jest również wykrycie wad serca, płuc i nerek. Ponadto lekarz sprawdza możliwość wystąpienia aberracji chromosomowych, czyli wad, które są powodowane przez nieodpowiednią liczbę par chromosomów. Zatem USG połówkowe wykrywa np. zespół Downa, Edwardsa, czy Turnera.

USG połówkowe – wyniki

Lekarz w trakcie badania USG połówkowego odnotuje standardowe wyniki pomiaru i wagi płodu. Oto skróty wyników pomiarów biometrycznych:

AC – obwód brzucha dziecka

AFI – wskaźnik płynu owodniowego

ASP – akcja serca płodu

FHR – bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę

BPD – wymiar dwuciemieniowy głowy

AUA – średni wiek ciąży (według USG)

CER – wymiar poprzeczny móżdżku

CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa

EDD – przybliżona data porodu

EFW – przybliżona waga dziecka

FL – długość kości udowej

GS – średnica pęcherzyka ciążowego

HC – obwód głowy dziecka

HL – długość kości ramiennej

LV – szerokość komory bocznej mózgu

LMP – data ostatniej miesiączki

NB – kość nosowa

NF – fałd karkowy

NT – przezierność karkowa

OFD – wymiar potyliczno-czołowy

GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki

TCD – poprzeczny wymiar móżdżku.

Wyniki USG połówkowego interpretuje lekarz, ponieważ dla każdego tygodnia ciąży istnieją odpowiednie normy. Pacjentki nie powinny porównywać wyników badań USG połówkowego z wynikami innych kobiet, ponieważ waga płodu nie jest wielkością stałą i dzieci mogą różnić się od siebie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź