kobieta mająca skurcze porodowe Jak złagodzić skurcze porodowe?/ Getty

Jak złagodzić skurcze porodowe?

Skurcze porodowe zapowiadające rozpoczęcie akcji porodowej, są jednym z boleśniejszych doznań, które towarzyszą przyjściu dziecka na świat. Jak pomóc sobie przy porodzie? Oto skuteczne sposoby na skurcze porodowe!

Spis treści:

Czym są bóle porodowe?  

Wiele kobiet, zwłaszcza pierworódek, obawia się, że nie rozpozna pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Zupełnie niepotrzebnie! Najczęstszym, a zarazem najbardziej odczuwalnym symptomem zbliżającego się porodu są bóle porodowe, a dokładniej skurcze porodowe, które trwają około 20 – 30 sekund i odczuwane są mniej więcej co 20 – 30 minut. Tuż przed porodem trwają około 60 sekund i pojawiają się co 4 – 5 minut. Wspomniane skurcze służą przede wszystkim skróceniu i rozwarciu się szyjki macicy. Po zakończeniu bólu mięśnie ulegają częściowej relaksacji i za każdym razem stają się krótsze.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, skurcze porodowe pojawiają się po 38.tygodni – w momencie, w którym dziecko jest już w pełni gotowe by pojawić się na świecie. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Skurcze porodowe są o wiele silniejsze i co najważniejsze – pojawiają się regularnie. Gdy pomimo zmiany pozycji nie ustępują to znak, że nadszedł czas wyjazdu do szpitala.

 

Od czego zależy nasilenie bólów porodowych?

Ból porodowy, który większości kojarzy się niemalże z cierpieniem, w różnym stopniu odczuwany jest przez rodzące. Od czego zatem zależy jego nasilenie? Każdy z nas ma inny poziom progu bólowego – to co dla jednych jest nie do wytrzymania, dla innych może okazać się znośne. Co więcej, niepewność i niepokój, który towarzyszy kobietom rodzącym pierwsze dziecko, potęguje poczucie strachu, a tym samym powoduje, że ból porodowy wydaje się o wiele silniejszy. Dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia obecność bliskiej osoby na sali porodowej.

Ponadto duży wpływ na długość porodu, a tym samym nasilenie bólu ma pozycja rodzącej – choć kobiety najczęściej chcą rodzić na leżąco, to warto zapoznać się także z pozycjami wertykalnymi, czyli takim, w których rodząca przyjmuje pozycję pionową.

– Nasilenie bólu porodowego ciężko racjonalnie “zmierzyć” i określić jego skalę – wszystko uzależnione jest od konkretnej pacjentki. Wpływ może mieć przybierana pozycja, jak i ogólne przygotowanie fizyczne i emocjonalne do porodu. Niekiedy pacjentki deklarujące ogólną niską tolerancję na ból, radzą sobie z nim świetnie. Dlatego poród to niesamowite zjawisko – mówi położna Julia Ignaczak.

Skurcze i towarzyszący im ból sieją postrach i doprowadzają niemalże do drżenia nóg u większości ciężarnych. Zastanówmy się zatem, jak radzić sobie ze skurczami porodowymi? Co pomaga na skurcze porodowe?

 

Metody łagodzenia skurczy porodowych

Zgodnie z najnowszym standardem opieki okołoporodowej wydanym przez Ministra Zdrowia, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., rodząca ma prawo do łagodzenia bólu porodowego. Jak złagodzić skurcze porodowe?

Sposobów na uśmierzenie bólu jest wiele, zacznijmy od tych niefarmakologicznych.

Jak złagodzić bóle porodowe we wczesnej fazie porodu? Hydroterapia zwana także „naturalnym znieczuleniem” lub „środkiem przeciwbólowym” pomaga w radzeniu sobie ze skurczami we wczesnej fazie porodu. Woda nie tylko minimalizuje ból, ale także zwiększa wydzielanie endorfin.   Ponadto poprawia się krążenie krwi, dotlenienie łożyska i dziecka.

Ćwiczenia oddechowe to kolejna, jedna z prostszych metod łagodzenia bólu, która relaksuje i odpręża nie tylko ciało, ale i umysł. W czasie porodu warto skoncentrować się na oddychaniu – jego wstrzymywanie może spowodować jeszcze większy ból i zmęczenie. Ulgę rodzącej przyniesie także ruch, chodzenie, zmiana pozycji – kucanie, kołysanie się, korzystanie ze sprzętów dostępnych na sali porodowej – gumowej piłki, drabinki, czy worka sako. Pozycja kucna, którą przybiera kobieta siedząc na dużej piłce, pomaga miednicy się otworzyć, a dziecku szybciej ustawić się w kanale rodnym. To jednak nie koniec. Co pomaga na skurcze porodowe? W czasie skurczu rodzące odczuwają silny ból w okolicy lędźwiowo – krzyżowej, a masaż wykonany przez bliską osobę chociaż w pewnym stopniu zlikwiduje napięcie i pomoże w złagodzeniu uciążliwego bólu.

Do walki z bólem porodowym wykorzystuje się również stymulator TENS, który cieszy się coraz większą popularnością pośród rodzących. Jak zmniejszyć ból porodowy wspomnianą metodą?

– Coraz więcej porodówek wyposażonych jest w TENS – urządzenie sterowane przez rodzącą, mające na celu pewnego rodzaju odwrócenie uwagi organizmu od miejsca bólu. Pacjentce podłącza się elektrody na dolnej części pleców. Cały mechanizm opiera się na teorii “bramkowania bólu”. Poprzez informację wysyłaną w formie impulsu, która dociera do podwzgórza szybciej niż informacja o bólu, następuje blokowanie sygnału bólowego. Dodatkowo TENS wpływa na mechanizm uwalniania endogennych opioidów co również daje efekt przeciwbólowy. Należy jednak pamiętać, że jak to w położnictwie bywa, każda pacjentka będzie odczuwała efekty tej metody w inny sposób – dodaje Julia Ignaczak.

Jeśli ból jest nie do wytrzymania, a powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zdecydować się na farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.

Analgezja wziewna w łagodzeniu bólu porodowego stosowana jest od wielu lat. Na czym polega wspomniana metoda? Na wdychaniu przez rodzącą specjalnej mieszaniny gazów – tlenu i podtlenku azotu w równych proporcjach. Analgezja wziewna może być stosowana w sposób ciągły – w tym przypadku kobieta przez dłuższy czas ma na twarzy maseczkę lub doraźnie – mieszanina gazów wdychana jest tylko podczas skurczów mięśnia macicy.

Jednak za najskuteczniejszy sposób łagodzenia bólu porodowego uznawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe – anestezjolog podaje je przez specjalną rurkę umieszczoną w kręgosłupie. Nie sposób pominąć znieczulenia rdzeniowego inaczej podpajęczynówkowego, które polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio do torebki z płynem otaczającym nerw. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w przypadku cesarskiego cięcia.

 

Co musisz wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź