Preejakulat a ciąża - czy można zajść w ciążę bez wytrysku? /fot. iStock Preejakulat a ciąża – czy można zajść w ciążę bez wytrysku? /fot. iStock

Preejakulat a ciąża – czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Wiele osób uważa, że stosunek płciowy przerywany, czyli bez wytrysku, jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Prawda jest całkiem inna! Co to jest preejakulat i czy są w nim plemniki? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Co to jest preejakulat?

Preejakulatem nazywamy wydzielinę o śluzowej konsystencji produkowaną przez gruczoły opuszkowo-cewkowe, która wydostaje się z penisa w momencie podniecenia seksualnego. Pełni ona przede wszystkim funkcję lubrykantu, zapobiegając tym samym otarciom i uszkodzeniom mechanicznym prącia podczas stosunku. Ilość produkowanego preejakulatu jest zmienna osobniczo. Oznacza to, że niektórzy mężczyźni podczas zbliżenia nie będą produkować tej wydzieliny, natomiast w przypadku innych ilość preejakulatu może być znacząca.

Preejakulat a ciąża – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że sam preejakulat nie wystarczy, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Na tej tezie opiera się też zamysł stosunku przerywanego, w trakcie którego mężczyzna wyjmuje członka z pochwy kobiety na chwilę przed wytryskiem. 

Mimo to sposób ten bardzo często jest zawodny i nie jest uznawany za skuteczną metodę antykoncepcyjną. Wskaźnik Pearla, określający skuteczność metod antykoncepcji, wynosi w przypadku stosunku przerywanego aż 25. Oznacza to, że w ciągu roku regularnego współżycia w nieplanowaną ciążę zajdzie nawet 25 na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany jako jedyny sposób zapobiegania ciąży. Jest to związane nie tylko z niepoprawnym stosowaniem wspomnianej metody, ale również tym, co znajduje się w preejakulacie.

Czy w preejakulacie są plemniki?

Przez wiele lat w powszechnej opinii panował pogląd, że preejakulat nie zawiera żywych plemników, dlatego w przypadku braku wytrysku w pochwie kobiety nie ma szans na zapłodnienie. Dopiero badania przeprowadzone w 2011 roku rzuciły nowe światło na ten temat. Okazało się bowiem, że w preejakulacie mężczyzn mogą znajdować się plemniki nie tylko żywe, ale również zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Z tego względu, pomimo znacznie mniejszej ilości plemników w preejakulacie w stosunku do nasienia, możliwe jest zapłodnienie nawet bez wytrysku.

Planowanie ciąży krok po kroku - przygotowania zacznij już dziś

Polecamy

Planowanie ciąży krok po kroku - przygotowania zacznij już dziś

Tak jak przy każdym poważnym przedsięwzięciu, także przy planowaniu ciąży potrzebne jest solidne przygotowanie. Ciąża jest trochę jak podróż w nieznane, przed którą nasz organizm potrzebuje rozgrzewki. Dlatego planując ciążę w najbliższym roku, przygotowania zacznij od teraz.

Czytaj

Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Ze względu na fakt, że w preejakulacie obecne są żywe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, istnieje realne ryzyko zajścia w ciąże przez preejakulat. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szansa zapłodnienia jest znacznie mniejsza w porównaniu z wytryskiem w pochwie kobiety. Mimo to, obecność plemników w preejakulacie jednoznacznie wskazuje, że stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. 

Ryzyko ciąży to niejedyny problem związany z preejakulatem i stosunkiem przerywanym. Udowodniono, że wydzielina ta może zawierać w swoim składzie pewne subpopulacje limfocytów, w których u osób zakażonych wirusem HIV dochodzi do namnażania się tego patogenu. Powoduje to, że kontakt z preejakulatem osoby zakażonej niepoddającej się leczeniu może skutkować zakażeniem wirusem HIV. Podczas stosunku przerywanego dojść może również do zakażenia chorobami i wirusami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak:

 • kiła,
 • rzeżączka,
 • wirus HTLV-1,
 • wirus opryszczki,
 • chlamydioza,
 • wirus HPV.

Preejakulat a ryzyko ciąży

Ryzyko ciąży po kontakcie z samym preejakultem jest niższe, niż ma to miejsce w przypadku wytrysku w pochwie kobiety. Z tego też powodu, w przypadku kontaktów seksualnych warto wybierać te metody antykoncepcyjne, które gwarantują wysoki próg zabezpieczenia, jak np. tabletki dwuskładnikowe lub wkładki domaciczne. W przypadku kontaktów z osobami o niejasnym stanie zdrowia pamiętaj koniecznie o używaniu przez partnera prezerwatywy, która nie tylko stanowi zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą, ale także chroni cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź