Jak zajść w ciążę? Jak zajść w ciążę?

Na co warto zwracać uwagę chcąc zajść w ciążę

Spis treści:

Posiadanie dziecka jest pragnieniem większości par. Współcześnie niestety bardzo często się zdarza, że jest to proces długotrwały i stresujący. Wynika on w głównej mierze z braku odpowiedniej wiedzy. Na zapłodnienie ma bowiem wpływ szereg czynników, m.in. problemy zdrowotne lub niewłaściwy czas starania się o potomstwo. Dlaczego cykl menstruacyjny ma znaczenie przy planowaniu dziecka? Jak wyliczyć dni płodne? Jak zajść w ciążę szybko i bez problemu? Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Jak zajść w ciążę? Cykl menstruacyjny ma znaczenie

Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zajść w ciążę?”, konieczna jest najpierw odpowiedź na pytanie: „Czy znasz swój cykl menstruacyjny?”. Dlaczego jest to takie ważne? Z bardzo prostego powodu! Cykl menstruacyjny składa się u kobiet z trzech faz: niepłodności względnej, płodnej i niepłodności bezwzględnej. Tylko w fazie drugiej kobieta ma największą szansę na zapłodnienie przez partnera. Trzeba mieć świadomość, że trwa on 3-4 dni przed owulacją i 2-3 dni po niej, natomiast sama owulacja trwa jedynie 24 godziny. To właśnie wtedy komórka jajowa uwalniana jest do jajowodu i jest to równocześnie najlepszy czas na współżycie.

Jak zajść w ciążę i ile może to potrwać?

Proces ten jest zawsze kwestią indywidualną, na którą wpływa mnóstwo czynników. Według specjalistów może on trwać nawet roku w przypadku zdrowych i młodych osób. Jak to możliwe? Największą szansę na poczęcie dziecka w krótkim terminie mają kobiety przed 35. rokiem życia, cieszące się dobrym zdrowiem. Im kobieta jest starsza, tym cały proces może się wydłużyć. Nie jest to jednak regułą.

Przeciągający się czas oczekiwania na zapłodnienie bardzo często związany jest z tym, że pary współżyją ze sobą w nieodpowiednim czasie. Dlatego też kluczowa jest znajomość cyklu menstruacyjnego, gdyż poczęcie jest możliwe wyłącznie w dniach poprzedzających owulację, w jej trakcie i tuż po.

Jak zajść w ciążę? Zacznij oznaczać dni płodne

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie szans, by doszło do zapłodnienia w odpowiednim czasie. Jednym z nich jest monitorowanie dni płodnych. Do ich wyznaczenia można użyć kalkulatora online, który po wstawieniu odpowiednich wartości oblicza, kiedy wypadają dni płodne i niepłodne. Konieczne jest podanie długość trwania cyklu oraz daty rozpoczęcia pierwszego dnia cyklu. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że tego rodzaju narzędzie sprawdza się w przypadku kobiet, które mają regularne cykle. Choć nawet wówczas istnieje spory margines błędu, gdyż na cykl menstruacyjny ma wpływ mnóstwo czynników, na które człowiek nie ma wpływu.

Drugim sposobem, który może pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak zajść w ciążę możliwie szybko, jest test owulacyjny. Pomaga on w określeniu, kiedy konkretnie u kobiety następuje owulacja. Na tej właśnie podstawie można określić jej dni płodne, czyli czas, kiedy partner ma największą szansę na zapłodnienie komórki jajowej. Testy owulacyjne można kupić w każdej aptece i są dostępne bez recepty. Dla większej pewności warto robić je przez kilka kolejnych dni, gdyż poziom hormonu luteinizującego wzrasta wraz ze zbliżającą się owulacją.

Jak zajść w ciążę? Zasięgnij porady specjalisty

Kobieca fizjologia jest kluczem do tego, by powitać na świecie upragnione dziecko. Jeśli po kilku-kilkunastu miesiącach regularnego współżycia z partnerem bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie doszło do zapłodnienia, to znak, że trzeba skonsultować się ze specjalistą. Być może problem wymaga interwencji lekarskiej i zastosowania indywidualnego leczenia. Jeśli tak jest, nie należy wpadać w panikę, gdyż nie musi to być równoznaczne z bezpłodnością. Istnieje szereg chorób, schorzeń i czynników, które utrudniają zajście w ciążę. Natomiast nie jest to niemożliwe. Dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość i cierpliwie czekać.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź