Pierwsze objawy ciąży Pierwsze objawy ciąży. Zdjęcie autorstwa Andreas Wohlfahrt z Pexels

Pierwsze oznaki ciąży – jak je rozpoznać?

Spis treści:

Niektóre z kobiet zauważają u siebie objawy ciąży już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia. Zdecydowana większość przyszłych mam dostrzega jednak objawy w czwartym, a nawet później, bo dopiero w szóstym tygodniu. Jakie objawy ciąży rozpoznamy najszybciej?

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka Graffa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez osiem godzin w przeciągu swojego życia. Gdy w tym czasie na jej drodze pojawi się plemnik, dojdzie do połączenia gomet i powstanie zygota (komórka zacznie się dzielić i rozpocznie się jej podróż do macicy przez jajowód, gdzie dojdzie do zagnieżdżenia). Jajo płodowe dotrze do celu mniej więcej po pięciu dniach od zapłodnienia. Zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy umożliwi mu dostęp do substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju embrionu. 12 dni od zapłodnienia w krwi przyszłej mamy wykrywalny zaczyna być hormon HCG uznawany za hormon ciąży.

Zapłodnienie ma miejsce w połowie cyklu. Kobiety starające się o dziecko w tym okresie wyczulone są na wszelkie sygnały mogące sugerować ciążę – co się do nich zalicza?

Pierwsze oznaki ciąży: plamienie implantacyjne

Kobiety, które nie spodziewają się zajścia w ciążę często mylą plamienie implantacyjne z okresem. Tymczasem, wspomniane plamienie nie wywołuje bólu podbrzusza jak często ma to miejsce w przypadku okresu i nie trwa pięciu dni. Czym jest plamienie implantacyjne? Fizjologicznym objawem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy – występuje wtedy, gdy zarodek natrafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. U części kobiet plamienie implantacyjne nie występuje w ogóle, sprawiając, że ciąża pozostaje w tajemnicy.

Pierwsze oznaki ciąży: zmiana nastroju

Zmiana nastroju jest jednym z objawów ciąży występujących najwcześniej. Jest to wynik wysiłku, jaki podejmuje organizm, aby przygotować się do ciąży. W organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian występujących chociażby w gospodarce hormonalnej. Następuje wzrost:

 •         Estrogenów;
 •         Gondotropiny kosmówkowej;
 •         Insulinoopornego czynnika wzrostu;
 •         Kortyzolu,
 •         Hormonu wzrostu;
 •         Progesteronu;
 •         Prolaktyny;
 •         … i wielu innych.

Pierwsze oznaki ciąży: obolałe piersi

Gdy kobieta zajdzie w ciążę, jej piersi ulegają powiększeniu. Stają się wrażliwe na dotyk, brodawki ciemnieją, a naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne.

UWAGA: bolesność piersi może być objawem ciąży, ale nie musi (występuje ona również przed menstruacją).

Pierwsze oznaki ciąży: zmęczenie

Zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej mogą sprawić, że przyszła mama może się czuć jakby przechodziła infekcję. Jest to wynik nadmiernego obciążenia organów wewnętrznych, które muszą zaspokoić potrzeby nie tylko kobiety, ale również rozwijającego się w jej łonie płodu. Niektóre z kobiet są tak zmęczone, że usypiają na stojąco – winny jest progesteron. Zmęczenie i senność mogą występować nawet do trzeciego miesiąca ciąży – w tym okresie powstają bowiem narządy wewnętrzne maluszka (do czwartego miesiąca kształtuje się również łożysko, które pobiera naprawdę sporą ilość energii).

Pierwsze oznaki ciąży: nadwrażliwość na zapachy i nudności

Nie wiadomo, co powoduje wspomnianą nadwrażliwość – najprawdopodobniej matka natura stara się ochronić organizm kobiety będącej w ciąży przed substancjami mogącymi mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu.

Nudności są natomiast spowodowane wysokim stężeniem hormonu HCG.  Czasami, nudności powodują wymioty – warto mieć jednak na uwadze, że wymioty mogą być wywoływane przez zatrucie pokarmowe. Nie muszą od razu oznaczać ciąży (wymioty, które mogłyby na nią wskazywać pojawiają się w piątym tygodniu od zapłodnienia).

Pierwsze oznaki ciąży: obecność beta HCG

Wykonanie badań krwi na obecność beta HCG czyli hormonu ciąży da nam 100% pewność na to, że w naszym organizmie rozwija się nowe życie.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2

   Dziękujemy za zapis do newslettera!

   Sprawdź swoją skrzynkę mailową
   i kliknij link aktywacyjny, aby potwierdzić subskrypcję.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2