Brak apetytu w ciąży – co oznacza i jak mu zaradzić?/fot. iStock Brak apetytu w ciąży – co oznacza i jak mu zaradzić?/fot. iStock

Brak apetytu w ciąży – co oznacza i jak mu zaradzić?

W trakcie ciąży u wielu kobiet pojawiają się liczne dolegliwości związane z odmiennym stanem. Zazwyczaj wynikają one z wahań hormonalnych. Jednymi z symptomów są brak apetytu oraz pojawienie się zachcianek w ciąży. Co oznacza wstręt do mięsa w ciąży i jakie są sposoby na jadłowstręt w ciąży?

Spis treści:

Brak apetytu w ciąży – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyn braku apetytu w trakcie ciąży może być wiele. Przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy pojawiają się dolegliwości, które zmniejszają ochotę na jedzenie. Są to m.in. nudności i wymioty, zgaga czy nadwrażliwość na smaki i zapachy. 

Brak apetytu w ciąży w I trymestrze

Wiele przyszłych mam skarży się na problemy z apetytem w pierwszych tygodniach ciąży z powodu nudności i wymiotów, pojawiających się szczególnie rano. U niektórych kobiet ciężarnych występują one jednak przez cały dzień, uniemożliwiając zwyczajne przyjmowanie pokarmów. We wczesnej ciąży może pojawić się nadwrażliwość na różne smaki lub zapachy, które wcześniej nie wzbudzały żadnych negatywnych doznań. Produkty, które dotychczas były ulubionymi, mogą budzić niechęć lub nawet odruch wymiotny. 

Brak apetytu w ciąży w II trymestrze

Wraz ze wzrostem i rozwojem płodu macica coraz bardziej uciska na narządy wewnętrzne przyszłej mamy. Ma to m.in. wpływ na pojawienie się zgagi, a także refluksu żołądkowo-przełykowego. Ten drugi związany jest z działaniem progesteronu, który odpowiada za rozluźnianie zwieracza przełyku. Nieprzyjemne objawy jak pieczenie za mostkiem czy odbijanie po jedzeniu sprawiają, że kobieta ciężarna traci apetyt.

Brak apetytu w ciąży w III trymestrze

Pod koniec ciąży, gdy brzuch przyszłej mamy jest naprawdę sporych rozmiarów, ucisk na żołądek jest bardzo duży. Nasilają się też nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga czy zaparcia. Stres związany z nadchodzącym porodem również może przyczynić się do zmniejszenia apetytu.

Brak apetytu w ciąży bez wymiotów – czy jest się czym martwić?

Najczęściej brak apetytu w ciąży związany jest z nudnościami i wymiotami, które dotykają nawet 75 proc. przyszłych mam. Zdarza się jednak, że niechęć do jedzenia pojawia się mimo braku wspomnianych objawów. Związane może to być ze zmianami upodobań co do smaku lub zapachu oraz utratą ochoty na dane produkty. Poza tym częstą przyczyną braku apetytu jest również zgaga pojawiająca się po posiłkach, która jest skutkiem wysokiego stężenia progesteronu w trakcie ciąży. 

Ważne jest jednak, aby nie rezygnować zupełnie z jedzenia, lecz wybierać takie produkty, na które mamy ochotę i które nie powodują wspomnianych objawów. Jeśli jednak kobieta ciężarna zauważy utratę masy ciała lub za mały jej przyrost w stosunku do przedciążowego BMI, powinna zgłosić się do lekarza specjalisty, który skontroluje, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy przyszła mama nie jest odwodniona lub nie cierpi na niedokrwistość. W przypadku niedowagi może również zaproponować  kobiecie wizytę u dietetyka.

Sposoby na jadłowstręt w ciąży

Dieta przyszłej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Musi zawierać produkty zbożowe, białko oraz warzywa i owoce. W końcu jest to czas, gdy je się dla dwojga. W przypadku braku apetytu i jadłowstrętu można spróbować pozbyć się przyczyny, czyli nudności lub zgagi. Specjaliści zalecają, aby jeść niewielkie posiłki i często. Dzięki temu, nawet jeśli żołądek jest uciskany przez rosnącą macicę, istnieje mniejsze ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości związanych np. z cofaniem się pokarmu. Nudności zmniejsza także spożywanie imbiru oraz unikanie intensywnych smaków i zapachów. Aby przyspieszyć perystaltykę jelit, jeśli nie ma przeciwwskazań, warto codziennie wybrać się na spacer.

Zachcianki w ciąży – na co mamy ochotę, a czego unikamy?

Często już we wczesnej ciąży pojawiają się różnego rodzaju zachcianki. Kobiety łączą smaki, które poza ciążą wydawałyby się zupełnie do siebie niepasujące. Zmysły w czasie ciąży się wyostrzają, dlatego część przyszłych mam nabiera większej ochoty na słodkie, a inna część na kwaśne produkty. 

Ochota na słodkie w ciąży

Babcine opowieści głoszą, że gdy przyszła mama je słodkie rzeczy w ciąży, jest to równoznaczne z tym, że będzie miała córkę. Jest to oczywiście zabobon, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Konkretna przyczyna sięgania częściej po słodkie produkty jest nadal nieznana.

Ochota na kwaśne w ciąży

Kiedyś wierzono, że gdy kobieta ma ochotę na kwaśne produkty, urodzi syna. Nie ma jednak żadnego udowodnionego związku między tymi dwiema kwestiami. Jedna z teorii głosi, że przyszła mama wybiera produkty zawierające składniki, których ma niedobór. Specjaliści jednak nie wiążą zachcianek z ewentualnymi niedoborami w diecie. 

Wstręt do mięsa w ciąży – co oznacza?

Część kobiet w ciąży rezygnuje z mięsa, choć nie były dotychczas wegetariankami. Powód jest podobny do pojawienia się zachcianek. Wyostrzone zmysły przyszłej mamy sprawiają, że niektóre produkty o specyficznym smaku kobieta ciężarna przestaje tolerować. Nie ma powodu do zmuszania się do jedzenia produktów, na które nie mamy ochoty. Ważne jest jednak, aby dostarczyć odpowiednią ilość wszystkich składników w diecie i zastąpić mięso np. roślinami strączkowymi.

Jaka powinna być dieta w ciąży? Dowiedz się więcej z infografiki!

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź