Spis treści:
Co to jest pas ciążowy
Pas ciążowy bywa nazywany również: pasem brzusznym, macierzyńskim, podtrzymującym, modelującym, wyszczuplającym, gorsetem poporodowym. Dostępne są różne modele pasów ciążowych:
- działające na zasadzie podobnej do bielizny korygującej. Takie modele zakłada się jak majtki, wkładając nogi. Nie wymagają zapinania i rozpinania,
- przypominające elastyczny gorset. Te modele zapinane są z boku, na napy albo rzepy.
Pas podtrzymujący brzuch w ciąży polecany jest w trzecim trymestrze. Ponadto niektórzy sądzą, że pas ciążowy podtrzymujący może usprawnić powrót do sylwetki sprzed ciąży. Jak działa pas ciążowy? Oto jego zalety:
- podtrzymuje brzuch,
- sprzyja utrzymaniu prawidłowej sylwetki,
- odciąża kręgosłup, szczególnie w dolnym odcinku,
- zmniejsza dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa,
- zmniejsza ryzyko pojawienia się przepukliny pooperacyjnej po cesarskim cięciu,
- ogrzewa odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
- odciąża miednicę,
- odciąża biodra,
- wyszczupla sylwetkę po porodzie.
Jednak zdaniem części specjalistów pas ciążowy na brzuch, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, może mieć również negatywne skutki dla pacjentki – omówimy je poniżej – dlatego należy stosować go z zachowaniem ostrożności i po konsultacji ze specjalistami.
Kiedy nosić pas ciążowy
Uważa się, że pas ciążowy będzie pomocny, gdy:
- jesteś w trzecim trymestrze ciąży,
- jesteś w ciąży mnogiej,
- masz duży brzuch w ciąży pojedynczej,
- cierpisz z powodu silnych bólów pleców i kręgosłupa,
- po porodzie potrzebujesz wsparcia mięśni brzucha i okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Pas ciążowy na brzuch należy nosić w dzień, przez najwyżej kilka godzin. Pas ciążowy podtrzymujący przydaje się również kobietom po cesarskim cięciu. Oddziałuje na ciało, pozwalając na scalenie powłok brzusznych po operacji.
Ponadto w pasie ciążowym można wykonywać ćwiczenia, oczywiście po uzgodnieniu ich z lekarzem i fizjoterapeutą. Zaleca się, aby w przypadku cesarskiego cięcia ćwiczyć w pasie po około czterech tygodniach po porodzie. Blizna lepiej się goi bez ucisku.
Kiedy natomiast pas ciążowy mogą nosić osoby po porodzie naturalnym? Uważa się, że odpowiedni moment to około dwóch tygodni po porodzie i później.
Pas ciążowy należy nosić wtedy, kiedy czeka nas jakiś wysiłek, np. przy dłuższym wyjściu na zakupy. W domu, przy małej aktywności, nie należy zakładać pasa brzusznego. Natomiast przy leżeniu lub spaniu pas podtrzymujący brzuch jest zakazany.
Czy pas ciążowy jest bezpieczny
Pas ciążowy podtrzymujący sprzyja wygodzie ciężarnej mamy. Może również zmniejszać ciążowe dolegliwości bólowe. Okolice lędźwi i miednicy, z uwagi na zachodzące w czasie ciąży zmiany, są szczególnie narażone na przeciążenia, a co za tym idzie – na ból.
Jednak nie należy zapominać o ryzyku, jakie niesie stosowanie pasa podtrzymującego brzuch w ciąży. Wskutek noszenia pasa ciążowego mogą pojawiać się bóle brzucha, trudności w oddychaniu, problemy krążeniowe, a także osłabienie mięśni pleców i brzucha, które przyzwyczajone do podtrzymywania, „rozleniwiają się” i tracą prawidłowe napięcie.
Ortopedyczne pasy ciążowe, dostępne w sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym, są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Odciążają kręgosłup i podtrzymują brzuch w profesjonalny sposób.
Każdorazowo korzystanie z pasa na brzuch należy omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zaleca się używania pasa bez konsultacji ani pasa „odziedziczonego” po kimś. Wynika to z faktu, że pasy ciążowe również mają różne rozmiary. Źle dobrany może zaszkodzić, zamiast pomóc.
Polecamy
Kształt i rozmiar ciążowego brzucha – o czym świadczą?
Tak jak każda kobieta jest wyjątkowa i niepowtarzalna, tak nie ma dwóch takich samych brzuchów ciążowych. Ich wielkość, kształt i tempo wzrostu uzależnione są od wielu czynników. Czy rozmiar brzucha w ciąży ma znaczenie? Jak dbać o brzuch w ciąży?
Wady i zalety pasa ciążowego
Zalety pasa ciążowego to odciążenie kręgosłupa, miednicy, ścięgien, a więc redukcja bólu, a także wizualne wyszczuplenie sylwetki czy nadanie „ładniejszego” kształtu brzuszkowi w ciąży. Jednak nie zapominajmy o wadach, czyli niekorzystnym wpływie na napięcie mięśniowe czy nawet utrudnieniu krążenia krwi w uciskanych miejscach.
– Uważam, że zamiast stosować pas brzuszny, lepiej już przed ciążą ćwiczyć swoje mięśnie tak, żeby były w stanie utrzymać ciężar rosnącego brzucha – mówi położna Dominika Mazur. – Noszenie pasa ciążowego może przyczynić się do osłabienia mięśni i w konsekwencji ich rozejścia. Także po ciąży noszenie pasa rozleniwia mięśnie, szczególnie po cesarskim cięciu. Natomiast rozejście mięśni brzucha należy przepracować z fizjoterapeutą, a nie za pomocą pasa, bo to tylko pogorszy sprawę.
Jaki pas ciążowy wybrać
Jaki pas ciążowy wybrać? Kupując pas ciążowy, postaw na jakość, nie na cenę. Koszty pasów podtrzymujących brzuch wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najdroższe są pasy brzuszne ortopedyczne, o anatomicznym kształcie.
Szczególnie polecane są bezszwowe pasy ciążowe. Są nie tylko wygodne, nie powodują odgniatania ciała, ale też nie odznaczają się pod ubraniem. Zwróć uwagę na elastyczność pasa ciążowego. Niektóre pasy brzuszne mają też regulowany obwód, który „rośnie” razem z ciążowym brzuchem. Materiał powinien być również miękki i przyjemny w dotyku.
Anatomiczny ortopedyczny pas ciążowy gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Korzystnie wpływa na kręgosłup w odcinku lędźwiowym, nie powodując ucisku brzucha. Alternatywnym rozwiązaniem jest kinezjotaping, który zyskuje coraz więcej zwolenniczek: – Gdy pacjentce w ciąży jest ciężko, lepiej „otejpować” brzuch, a nie zakładać pas – podpowiada położna Dominika Mazur. –„Tejpowanie” z powodzeniem sprawdza się również po porodzie, jako remedium na rozejście mięśni brzucha czy przepukliny w obrębie kresy. Nie należy jednak oklejać się samodzielnie, trzeba udać się do specjalisty po profesjonalną pomoc.