Jak rośnie brzuch w ciąży - w którym miesiącu widać brzuch?/fot. iStock Jak rośnie brzuch w ciąży – w którym miesiącu widać brzuch?/fot. iStock

Jak rośnie brzuch w ciąży – w którym miesiącu widać brzuch?

Wygląd ciążowego brzuszka to cecha bardzo indywidualna w przypadku każdej kobiety ciężarnej. Zastanawiasz się pewnie jednak, kiedy stanie się on wyraźnie widoczny także dla osób z otoczenia. Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży? W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Spis treści:

Jak wygląda brzuch w ciąży? Od czego zależy jego wzrost?

Nie jest żadną tajemnicą, że brzuch w ciąży znacznie zwiększa swoje rozmiary. Nic w tym dziwnego, jeżeli uświadomimy sobie, że znajduje się w nim nie tylko płód, ale także wody płodowe i łożysko. To wszystko musi zmieścić się w macicy, która przed okresem ciąży była tylko nieco większa od pięści. 

Trudno jednoznacznie określić i ujednolicić tempo wzrostu brzuszka ciążowego u każdej kobiety. Jest to zależnie od wielu czynników. Jednym z nich jest regularna aktywność fizyczna przed ciążą i to, jak bardzo rozwinięte są mięśnie brzucha. Jeżeli ćwiczyłaś, brzuszek pojawi się najprawdopodobniej nieco później. U kobiet, które nie uprawiały regularnie sportu, zobaczymy go wcześniej.

Brzuch w ciąży będzie szybciej widoczny również u szczupłych ciężarnych. Do innych cech wpływających na wcześniejsze pojawienie się ciążowego brzuszka można zaliczyć również wielorództwo oraz niski wzrost kobiety.

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży?

Brzuszek w ciąży zaczyna rozrastać się stopniowo już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Są to jednak zmiany bardzo subtelne, które są związane m.in. z zatrzymaniem wody w organizmie. Co więcej, kobieta na wczesnym etapie ciąży może nawet stracić na wadze ze względu na często pojawiające się w tym okresie nudności i wymioty. 

Brzuch zaczyna szybciej wzrastać po zakończeniu pierwszego trymestru ze względu na intensywne powiększanie się macicy w tym okresie. Jego wzrost jest ściśle związany nie tylko ze zwiększaniem się rozmiarów dziecka, ale także narastającą objętością wód płodowych czy rozrostem łożyska. Pamiętaj również, że tempo wzrostu brzucha w ciąży związane jest także z tym, czy płód rozwija się prawidłowo. Dla przykładu, jego obwód będzie zwiększać się szybciej, jeżeli w ciąży stwierdzone zostanie wielowodzie, a odpowiednio wolniej, kiedy będziemy mieli do czynienia z małowodziem.

W którym miesiącu widać brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży z reguły nie jest widoczny do ukończenia pierwszego trymestru. Wyjątek stanowią oczywiście ciąże bliźniacze, kiedy może on być widoczny już nawet pod koniec drugiego miesiąca ciąży. Uznaje się jednak, że u większości kobiet brzuch w ciąży zaczyna być widoczny ok. 14. tygodnia jej trwania (w połowie czwartego miesiąca). U niemal wszystkich przyszłych mam daje się go zauważyć w okolicach 20. tygodnia, czyli pod koniec piątego lub na początku szóstego miesiąca ciąży.

Warto podkreślić, że również kształt brzuszka ciążowego jest bardzo zależy od predyspozycji genetycznych kobiety ciężarnej. U niektórych jego powiększanie się przebiega równomiernie i stopniowo, u innych brzuch przybiera kształt piłeczki.

Jak rośnie brzuch w ciąży – tydzień po tygodniu

W pierwszych tygodniach ciąży brzuch z reguły nie zwiększa w znaczący sposób rozmiaru, a sama ciąża może być uwidoczniona jedynie w badaniu ultrasonograficznym. Wraz z końcem pierwszego trymestru, czyli ok. 13. tygodnia ciąży, rozmiary brzuszka zaczynają zwiększać się coraz szybciej. Już w tym okresie możesz zauważyć zmianę swojej sylwetki oraz zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w okolicach lędźwiowych. Chociaż sam brzuszek ciążowy nie jest jeszcze tak bardzo widoczny, coraz łatwiej zauważyć nadchodzące zmiany. 

Ok. 20. tygodnia ciąży brzuch widać już u prawie każdej ciężarnej. Chociaż rozmiary brzuszka nie są jeszcze tak duże, to ciało ciężarnej zaczyna znacząco różnić się od sylwetki sprzed ciąży. Drugi trymestr to jednak najprzyjemniejszy okres w trakcie całej ciąży, gdyż nudności, wymioty czy nadwrażliwość na niektóre smaki i zapachy znikają, poprawia się samopoczucie i przybywa energii.

Najbardziej intensywny wzrost dziecka i powiększanie się brzucha następuje pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Największe rozmiary ciążowy brzuszek osiąga w 36. tygodniu trwania ciąży, kiedy dno macicy znajduje się pod łukami żebrowymi. Od tego momentu zaczyna się stopniowo obniżać i przygotowywać do nadchodzącego porodu. W trzecim trymestrze rozmiar brzucha może wywoływać dolegliwości, takie jak:

  • ból kręgosłupa, 
  • problemy ze snem, 
  • pojawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli zgagi. 

Z tego też powodu pamiętaj w tym czasie o odpowiednim nawodnieniu, odpoczynku oraz lekkostrawnej diecie.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź