Napięty brzuch w ciąży – co robić? Napięty brzuch w ciąży – co robić? / Pexels.com

Napięty brzuch w ciąży – co robić?

Napięty brzuch w ciąży niepokoi wiele przyszłych mam, które boją się, że napinanie brzucha wiąże się z czynnością skurczową macicy i może zwiastować przedwczesny poród. Szczególnie na początku ciąży twardy brzuch może martwić. Czy napięty brzuch w ciąży to prawidłowy objaw? Czy „stawianiem się” macicy należy się martwić?

Spis treści:

Napięty brzuch w ciąży – przyczyny

Jakie są przyczyny napiętego brzucha w ciąży? Twardnienie, inaczej stawianie się brzucha, zdarza się u wielu przyszłych mam, szczególnie po 20. tygodniu życia, czyli po połowie ciąży. W tym czasie macica zaczyna „ćwiczyć” czynność skurczową. Twardniejący i napinający się niekiedy brzuch jest więc stanem naturalnym. To efekt tzw. skurczów przepowiadających, inaczej określanych jako skurcze Braxtona-Hicksa. 

Po czym poznać, że twardnienie brzucha to właśnie efekt skurczów przepowiadających? Przebiegają one w charakterystyczny sposób: od góry do dołu brzucha. Skurcze przepowiadające trwają zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, choć na późniejszych etapach ciąży mogą trwać dłużej i zdarzać się częściej.

Czy napięty brzuch w ciąży to powód do obaw?

Napięty brzuch w ciąży zwykle nie stanowi powodu do obaw, jednak w niektórych sytuacjach może zwiastować poród przedwczesny i inne komplikacje ciążowe, takie jak np. odklejające się łożysko. Przyczyną zbyt częstego i intensywnego stawiania się macicy może być skracanie i rozwieranie szyjki macicy. 

Wiele przyszłych mam zauważa również twardnienie brzucha po orgazmie. Nie należy niepokoić się tym stanem, bo jest to zjawisko fizjologiczne. Jeśli współżycie będzie niewskazane w czasie ciąży, lekarz na pewno o tym poinformuje. 

Seks i orgazm działają korzystnie na samopoczucie ciężarnej, zmniejszając stres i zwiększając wydzielanie endorfin. Kiedy jednak zbliża się termin porodu, wydzielana oksytocyna może sprowokować macicę do skurczów. Na marginesie, dla niektórych par seks w terminie porodu to „przepis” na przyspieszenie narodzin dziecka. 

Lekarz może odradzić współżycie w przypadku komplikacji ciążowych, takich jak:

  • skracająca się szyjka macicy, 
  • przodujące łożysko, 
  • ciąża zagrożona przedwczesnym porodem,
  • ciąża mnoga. 

Wątpliwości na każdym etapie ciąży można omówić z lekarzem. 

Co powinno budzić niepokój? Kiedy napinanie brzucha w ciąży może być niebezpieczne? Warto poznać te objawy, by uważniej obserwować swój organizm. Należą do nich:

  • plamienie podczas twardnienia brzucha,
  • krwawienie podczas twardnienia brzucha,
  • przedłużające się napinanie brzucha,
  • regularna czynność skurczowa,
  • odczuwalny silny i narastający ból brzucha, 
  • odczuwalny silny ból okolicy krzyżowej,
  • ruchy dziecka są osłabione lub niewyczuwalne,
  • silne napięcie brzucha na początku ciąży. 

Jeśli zauważasz któryś z wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub odwiedź ginekologiczną izbę przyjęć. W ciąży nie należy bagatelizować żadnych symptomów budzących niepokój. Lekarze podkreślają, że bardzo ważne są przeczucia przyszłych mam, które niekiedy instynktownie wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem.

Jak radzić sobie z napiętym brzuchem w ciąży?

Jeśli napięcie brzucha jest zbyt intensywne, można zażywać leki rozkurczowe. Korzystnie działają również odpowiednio dobrane dawki magnezu. Magnez działa rozkurczowo, czyli rozkurcza mięśnie, m.in. mięśnie macicy. Tym samym zmniejsza skurcze oraz napięcie. Magnez wpływa w ten sposób na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu lub poronienia. Odpowiednia dawka magnezu minimalizuje też ryzyko wystąpienia poważnej choroby, tzw. rzucawki. Poza tym magnez działa rozluźniająco na cały organizm i odstresowuje mamę. Redukcja stresu korzystnie wpływa na przebieg ciąży – mówi dietetyczka Katarzyna Trafisz.

Pamiętaj, żeby nie przyjmować w czasie ciąży leków czy suplementów bez konsultacji z lekarzem. To zalecenie dotyczy również leków bez recepty. 

Bez stosowania leków na napięcie brzucha może pomóc wiele domowych, sprawdzonych sposobów.

Zmiana pozycji na bardziej relaksującą, np. leżenie z lekko uniesionymi nogami, położenie się na boku.

Spokojne chodzenie połączone z głębokim spokojnym oddychaniem, spacery na świeżym powietrzu – odpowiednie dotlenienie rozluźnia mięśnie. 

Unikanie wysiłku fizycznego. Od momentu, kiedy pojawią się skurcze, przyszła mama powinna się oszczędzać. Nie oznacza to oczywiście leżenia. Warto jednak zmniejszyć wysiłek fizyczny, rezygnując z wykonywania najbardziej obciążających czynności. 

Odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej 2 litrów wody każdego dnia.

Nie należy wykonywać masażu ani dotykać brzucha bez potrzeby! Pamiętajmy o tym również w kontakcie z innymi osobami, które koniecznie chcą dotykać brzucha przyszłej mamy. Chociaż głaskanie ciążowego brzucha może wydawać się objawem czułości, może to jednak powodować nasilenie skurczów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź