Odklejone łożysko - przyczyny, objawy i skutki / iStock Odklejone łożysko – przyczyny, objawy i skutki / iStock

Odklejone łożysko – przyczyny, objawy i skutki

Przedwczesne oddzielenie łożyska to jeden ze stanów bezpośredniego zagrożenia dla życia matki oraz płodu. Z tego powodu odklejenie się łożyska jest wskazaniem do podjęcia bardzo konkretnego postępowania. Co powoduje odklejenie się łożyska i jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Spis treści:

Co powoduje odklejenie się łożyska

Jednoznaczne stwierdzenie, co powoduje odklejenie się łożyska, nie jest proste. Specjaliści uważają, że ma to związek m.in. ze zmianami naczyniowymi, do których dochodzi w obrębie błony śluzowej oraz mięśniówce łożyska. Dodatkowo wystąpić muszą gwałtowne zmiany hemodynamiczne mające miejsce w krążeniu matczyno-płodowym. Zmiany te prowadzą do częściowego lub całkowitego oddzielenia się łożyska od ściany macicy. Procesowi towarzyszy powstanie krwiaka pozałożyskowego, który może doprowadzić do utraty dużej ilości krwi przez kobietę, a tym samym – wstrząsu hipowolemicznego. 

Do czynników ryzyka wystąpienia tego powikłania zaliczamy m.in. nadciśnienie tętnicze, łożysko przodujące, palenie tytoniu przez ciężarną, ciążę wielopłodową, a także uraz jamy brzusznej, np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Przedwczesne odklejenie łożyska

Przedwczesne odklejenie łożyska to powikłanie niezwykle niebezpieczne, wymagające szybkiej pomocy medycznej. Jest rozpoznawane w przypadku 0,5–1,5 proc. wszystkich ciąż. Z powodu licznych potencjalnych zagrożeń wynikających z tego powikłania po jego stwierdzeniu obowiązuje intensywny nadzór nad ciężarną oraz stałe monitorowanie jej stanu oraz parametrów życiowych, a także regularne ocenianie dobrostanu płodu. 

Odklejenie się łożyska – objawy

Objawy związane z odklejeniem się łożyska obejmują m.in. krwawienie z dróg rodnych, bóle brzucha o różnym nasileniu, a także wyczuwalny skurcz macicy. W cięższych przypadkach mogą pojawić się również nudności i wymioty oraz dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Warto jednak podkreślić, że niekiedy nie dochodzi do jawnego krwawienia z dróg rodnych, gdyż krew może gromadzić się między macicą a oddzielonym łożyskiem. W takiej sytuacji kobieta ma objawy związane z utratą dużej ilości krwi, jednak bez ewidentnych cech krwawienia z dróg rodnych. 

Badaniem, które pozwala na stwierdzenie odklejenia się łożyska, jest USG jamy brzusznej. Nie zawsze jednak metoda ta jest skuteczna, gdyż nagromadzona krew i łożysko są bardzo podobne w obrazie USG. Pamiętaj zatem, że jeżeli wystąpią u ciebie wymienione tu objawy, powinnaś od razu udać się na położniczą izbę przyjęć.

„Bardzo za wami tęsknię, ale wiem, że teraz jest niemożliwe, abym się z wami zobaczył…”. W Centrum Pediatrii w Sosnowcu rodzice dostają listy od swoich wcześniaków

Polecamy

„Bardzo za wami tęsknię, ale wiem, że teraz jest niemożliwe, abym się z wami zobaczył…”. W Centrum Pediatrii w Sosnowcu rodzice dostają listy od swoich wcześniaków

„Dzień dobry mamusiu i tatusiu. Chciałem wam przekazać, że jestem bardzo dzielnym chłopczykiem! Dzisiaj ważę 3460 g i jem po 75 ml! Próbuję jeść smoczkiem, ale jeszcze mało udaje mi się samemu zjeść…” – tego typu listy otrzymują rodzice wcześniaków urodzonych w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Teraz, gdy nie mogą fizycznie być ze swoimi maluchami, tylko takie wiadomości dodają im otuchy.

Czytaj

Co oznacza odklejenie się łożyska

Wiele osób niezwiązanych na co dzień ze światem medycznym może zastanawiać się, co oznacza odklejenie się łożyska. Jest to sytuacja, w której łożysko traci bezpośredni kontakt ze ścianą macicy. Fizjologicznie dzieje się to w momencie porodu, jednak przedwczesne oddzielenie się łożyska może nieść ze sobą katastrofalne skutki zarówno dla zdrowia kobiety, jak i płodu. 

Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że łożysko jest narządem bardzo dobrze ukrwionym, dlatego przerwanie ciągłości naczyń odpowiadających za wymianę składników odżywczych oraz tlenu między matką a dzieckiem może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do utraty znacznej ilości krwi. Trudności w jednoznacznym zdiagnozowaniu tego powikłania dodatkowo uniemożliwiają niekiedy wdrożenie szybkiego postepowania.

Przedwczesne odklejenie łożyska – zagrożenia

Przedwczesne odklejenie łożyska to stan, który może wiązać się z szeregiem powikłań, takich jak:

  • wstrząs krwotoczny;
  • zaburzenia krzepnięcia oraz wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (DIC);
  • ostre niedokrwienie innych narządów kobiety, np. wątroby, nerek, nadnerczy lub przysadki;
  • zator płynem owodniowym;
  • niedotlenienie okołoporodowe;
  • poród przedwczesny, a co za tym idzie wcześniactwo i powikłania dla niego charakterystyczne;
  • obumarcie płodu;
  • zgon rodzącej.

Skutki powikłań są oczywiście uzależnione od ich nasilenia. Jednak ponieważ są przyczyną stosunkowo wysokiej śmiertelności wśród kobiet, nigdy nie należy lekceważyć objawów mogących świadczyć o przedwczesnym oddzieleniu się łożyska.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź