Wypadanie włosów w ciąży Wypadanie włosów w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny/ iStock

Wypadanie włosów w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Spis treści:

Zaobserwowałaś wypadanie włosów w ciąży? A może po porodzie ich ilość znacznie się zmniejszyła? Kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako „Ekspert Kosmetyczy”, wyjaśnia co jest tego przyczyną. Tłumaczy też, jak można temu zaradzić.

Fazy życia włosa

Cykl życia włosa dzieli się na 3 fazy. Czas wzrostu włosa nazywany jest anagenem i trwa około 3-6 lat. W tej fazie znajduje się około 80 proc. włosów. Następna faza – katagen – jest fazą przejściową i znajduje się w niej około 0,5-1 proc. włosów. Następnie włosy przechodzą w fazę telogenu, czyli wypadania. Obejmuje ona około 10-20 proc. włosów i trwa od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie człowiek dziennie traci około 45-100 włosów.

Wypadanie włosów w ciąży – skąd się bierze

Ciąża prowadzi do wielu zmian w organizmie. Kobiety narzekają w tym czasie na huśtawkę nastrojów, która jest spowodowana wzmożonym działaniem hormonów. Jak tłumaczy Skrzypczak, taki stan rzeczy przekłada się również na stan włosów.

Skrzypczak zaznacza, że im większa ilość włosów znajduje się w fazie telogenowej, tym większej utraty włosów możemy spodziewać się po porodzie.

Kosmetolożka tłumaczy także, że ilość utraconych włosów w trakcie pierwszej ciąży nie oznacza, że przy kolejnej stracimy ich tyle samo. To, czy stracimy więcej lub mniej włosów, zależeć będzie również od tego, czy na czas ciąży nałoży się także sezonowe wypadanie włosów.

Wypadanie włosów po porodzie – czy jest się czym martwić?

Ekspertka wyjaśnia, że wypadanie włosów po porodzie jest sytuacją całkowicie normalną. Trwa kilka miesięcy, a po tym czasie włosy wracają do standardowych cykli.

Wypadanie włosów po porodzie – czy można mu zapobiec?

Skrzypczak tłumaczy, że włosy, które znajdują się w fazie telogenu, muszą wypaść. Im już nic nie pomoże.

Istnieje jednak kilka sposobów, aby utrzymać nowe włosy, które dopiero wyrastają w jak najlepszych warunkach przez dłuższy czas.

To, co można robić, to zapewnić najlepsze warunki dla nowych włosów.
Można wykonywać:

Ekspert Kosmetyczny

Kim jest Joanna Skrzypczak? To mgr kosmetologii i szkoleniowiec. W mediach społecznościowych znana jest jako Ekspert Kosmetyczny. Jej profil na Instagramie obecnie śledzi już niemal 15 tys. obserwatorów. W czym tkwi sukces kosmetolożki? Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i  pielęgnacji skóry. Każdy jej post napisany jest zrozumiałym dla użytkownika językiem, a podejmowane przez nią tematy – są „na topie”.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź