kobieta na kanapie Jak obliczyć długość cyklu? Ile trwa?/fot. Pexels, Tatiana Twinslol

Jak obliczyć długość cyklu? Ile trwa?

Wyliczanie długości cyklu to dla wielu kobiet prawdziwe wyzwanie. Niejedna z nas nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o dzień cyklu. Ta nieznajomość własnego ciała i jego rytmu jest niepokojąca. Może utrudniać codzienne funkcjonowanie, gdy „znienacka” pojawi się miesiączka. Może też doprowadzić do nieplanowanej ciąży lub komplikacji zdrowotnych, gdy zlekceważy się spóźnienie okresu.

Spis treści:

Jak liczyć długość cyklu?

Jak obliczać długość cyklu? Pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego, czyli innymi słowy cyklu miesiączkowego, jest pierwszy dzień krwawienia. Miesiączka jest zauważalna i odczuwalna, w przeciwieństwie do owulacji (która też może dawać sygnały, ale o tym później). To dlatego pierwszy dzień menstruacji wyznacza początek nowego cyklu.

Dzień przed miesiączką to dzień zakończenia cyklu. „Podręcznikowy” cykl to równe 4 tygodnie czyli 28 dni. W tym czasie ok. 4-5 dni trwa krwawienie miesięczne.

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli twój cykl jest nieco dłuższy lub krótszy. Zdaniem specjalistów, jeśli cykl trwa nawet tydzień dłużej lub tydzień krócej, jest to normalne zjawisko. Chociaż średnio cykl miesięczny trwa 28 dni, cykle menstruacyjne o długości od 21 do 35 dni są również prawidłowe.

Najprostszym narzędziem, które możemy wykorzystać, aby obliczać swój cykl, jest kalendarzyk menstruacyjny. Możesz skorzystać ze zwykłego kalendarza i zaznaczać w każdym miesiącu pierwszy i ostatni dzień krwawienia. To pozwoli zaobserwować, w jakich odstępach pojawia się miesiączka. Możesz używać także dostępnych w sieci kalkulatorów oraz kalendarzyków.

Fazy cyklu miesiączkowego

Na podstawie długości cyklu miesiączkowego możesz oszacować, w której fazie cyklu aktualnie jesteś.

cztery fazy cyklu miesiączkowego. Dotyczą naturalnego cyklu u osoby, która nie stosuje antykoncepcji lub innych środków hormonalnych.

  1. Menstruacja = krwawienie. Trwa 4-5 dni. Choć tak naprawdę jest skutkiem całego cyklu, to właśnie ona wyznacza jego początek. Jeśli zajdziesz w ciążę, to ostatnia miesiączka wyznaczy jej początek.

Krwawienie miesięczne to skutek złuszczenia błony śluzowej macicy. Organizm w ten sposób wydala niepotrzebne tkanki.

Objawy menstruacji, oprócz krwawienia, to:

  • Zwiększenie masy ciała wskutek zatrzymania wody w organizmie;
  • Bóle pleców, brzucha, czasem bóle piersi, głowy, odbytu;
  • Możliwe jest w tych dniach rozwolnienie, mdłości;
  • Ogólne zmęczenie i złe samopoczucie.

Oczywiście są również kobiety, które przechodzą miesiączkę bez żadnych „skutków ubocznych”, z wyjątkiem krwawienia.

  1. Faza folikularna, faza proliferacyjna, faza wzrostu

Błona śluzowa macicy jest odbudowywana. Wzrasta poziom hormonów – estrogenów i FSH. Pęcherzyki Graffa są pobudzane do dojrzewania. Trwa to ok. dwa tygodnie, zanim pęcherzyk pęknie.

  1. Faza owulacji, faza jajeczkowania

Pod wpływem hormonu LH (lutropina, hormon luteinizujący) pęka pęcherzyk Graffa, uwalniając w jajniku komórkę jajową (w rzadkich przypadkach dochodzi do jednoczesnego uwolnienia kilku komórek jednocześnie). Komórki jajowe dojrzewają w jajowodzie, stając się gotowe do zapłodnienia na ok. 14 dni przed kolejną miesiączką.

  1. Faza lutealna, faza wydzielnicza

Ta faza ma miejsce wówczas, gdy nie doszło do zapłodnienia. Komórka jajowa obumiera. Poziom hormonów się obniża. Już wkrótce zacznie się kolejna miesiączka. To czas, w którym część kobiet skarży się na napięcie przedmiesiączkowe, złe samopoczucie i drażliwość. Dla mężczyzn, którzy sądzą, że PMS to „kwintesencja” kobiecości, mamy złe wieści: to właśnie przed miesiączką układ hormonalny kobiety jest najbardziej zbliżony do męskiego i to stąd biorą się ewentualne emocjonalne, a nawet agresywne zachowania.

Dni płodne - obliczanie

Znając długość cyklu oraz poszczególnych jego faz, możesz także obliczyć dni płodne. Pamiętaj, że obliczanie dni płodnych może być pomocne, jeśli planujesz ciążę. Jeżeli jednak wyliczasz długość cyklu i owulację, aby ciąży uniknąć, miej na uwadze, że nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji!

Z uwagi na różne czynniki zewnętrzne, np. stres albo podróż, może dojść do przesunięć w cyklu miesięcznym. To oznacza, że możesz zajść w ciążę nawet tego nie planując i nie spodziewając się.

Jak liczy się cykl - metoda Billingsów, metoda Holta

Oprócz „matematycznych” obliczeń, który to dzień cyklu, można również obliczyć długość cyklu i wskazać jego fazy na podstawie obserwacji organizmu.

Są to metody polecane osobom systematycznym i zdyscyplinowanym. Niektórzy zwracają uwagę na wątpliwą skuteczność, jeśli są stosowane w celu zapobiegania ciąży. Czy naturalne metody planowania ciąży (NPR) są skuteczne?

Naturalne metody rozpoznawania płodności metodą Billingsów i metodą Holta są naturalną edukacją, poznaniem fizjologii własnego ciała. Skuteczność obu tych metod zależy w głównej mierze od dokładności samoobserwacji, starannego pomiaru temperatury i dokładnej oceny śluzu, sporządzania notatek i wykresów – tłumaczy Karolina Jussis-Janik.

Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu. Skuteczność szacowana jest na ok. 75-95 proc.

Metody termiczne, metody termiczno-objawowe (m.in. metoda Holta, metoda  Rötzera). Polegają na pomiarze temperatury w pochwie. Skuteczność szacowana na ok. 80-95 proc.

Kiedy można zajść w ciążę?

Komórka jajowa żyje w organizmie kobiety ok. 24 godziny. Jednak można zajść w ciążę nie tylko dokładnie w tym dniu. Jak to możliwe? Plemniki w pochwie mogą przeżyć nawet 72 godziny. Oznacza to, że mogą „zaczekać” na uwolnienie komórki jajowej. W praktyce ok. 5-6 dni w cyklu można uznać za dni płodne, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Wyliczanie, ile trwa cykl, wyliczanie miesiączki – te metody mogą zawodzić, jeśli chcesz uniknąć ciąży. Drobna infekcja czy niedosypianie mogą spowodować przesunięcia cyklu miesięcznego.

Można zajść w ciążę nawet po stosunku, który miał miejsce w trakcie krwawienia miesięcznego.

Antykoncepcja hormonalna a długość cyklu

Antykoncepcja hormonalna powoduje, że w organizmie kobiety nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Długość cyklu jest wówczas warunkowana zażywanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Tabletki są przystosowane do zażywania ich w cyklu 21 dni + 7 dni tabletek placebo. Te 7 dni to czas przeznaczony na krwawienie miesięczne. Niektóre kobiety omijają przerwę w antykoncepcji np. z uwagi na wyjazd, imprezę lub niechęć do krwawień miesięcznych. Zdarza się wówczas, że dochodzi później do krwawień pośrodku cyklu.

Inne metody hormonalne to plastry antykoncepcyjne, wkładki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne. Zapobiegają one owulacji, ale nie ustalają „sztywnej” długości cyklu miesięcznego, tak jak zażywane tabletki antykoncepcyjne.

 

Ekspertka – Karolina Jussis-Janik, z wykształcenia mgr nauk o rodzinie, w wolnym czasie fotografka, graficzka, rękodzielniczka, pasjonatka zdrowego trybu życia i żywienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź