Naprotechnologia - szansa w leczeniu niepłodności Naprotechnologia – szansa w leczeniu niepłodności

Naprotechnologia – szansa w leczeniu niepłodności

Spis treści:

Naprotechnologia jest nauką zajmującą się monitorowaniem i utrzymywaniem zdrowego układu rozrodczego kobiet. Jest to dziedzina, która daje ogrom nadziei osobom starającym się już od dłuższego czasu o dziecko.

Naprotechnologia – czym jest?

Jest to stosunkowo młoda metoda leczenia niepłodności stworzona przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku. Naprotechnologia pomaga znaleźć przyczyny niepłodności i je wyleczyć, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.

Naprotechnologia oparta jest w dużej mierze na naturalnych sposobach planowania rodziny, które akceptowane są przez kościół katolicki.

Naprotechnologia jest nauką kierowaną do osób, których niepłodność jest uleczalna. Kobiety z niewydolnością jajników, niedrożnością jajowodów, mężczyźni z uszkodzonymi narządami rozrodczymi, całkowitym brakiem komórek rozrodczych, niestety nie znajdą nadziei w tej nauce.

Nauka ta do leczenia niepłodności wykorzystuje terapię hormonalną, zabiegi chirurgiczne.

Naprotechnologia jest skuteczna w takich przypadkach, jak:

 • endometrioza,
 • torbiele jajników,
 • zaburzenia owulacji,
 • zaburzenia hormonalne.

Naprotechnologia – skuteczność metody

Diagnostyka niepłodności tą metodą może trwać nawet do 2 lat. Cały etap polega na obserwacji dni płodnych u kobiet i ewentualnych zaburzeń zachodzących podczas całego cyklu miesiączkowego. W takich obserwacjach pomaga model Creightona. Ten model do rozpoznawania płodności u kobiet wykorzystuje objawy oceniane przez kobietę – wydzielinę pochwową, śluz szyjkowy, intensywne krwawienie miesiączkowe, brudzenia i plamienia okołomiesiączkowe oraz śródcykliczne.

Bardzo wiele par musi nauczyć się żyć z kalendarzykiem w ręce. Do tego wszystkie obserwacje muszą skrupulatnie notować i pokazywać je lekarzowi.

Naprotechnologia obejmuje trzy etapy obserwacji i ewentualnego leczenia:

 • Obserwacji cyklu kobiety według modelu Creightona i notowanie wyników na specjalnie przygotowanych do tego kartach, przy czym nie można zapominać o tym, że w tym wypadku również mężczyźni poddawani są badaniom – próbkę nasienia pobiera się podczas stosunku przy użyciu perforowanego zbiorniczka na nasienie.
 • Rozpoznanie przyczyny niepłodności i uzyskanie regularnych cyklów u kobiet.
 • Oczekiwanie na zapłodnienie i obserwacja rozwijającego się płodu aż do samego rozwiązania.

W czasie leczenia wykorzystywane są już wspomniane metody chirurgiczne, do których można zaliczyć laparotomię i laparoskopię.

Naprotechnologia jest skomplikowaną nauką, jednak jej założenie jest bardzo proste. Chodzi tutaj o wyznaczenie najkorzystniejszego czasu dla zapłodnienia. Takie założenie pozwala wyleczyć niepłodność spowodowaną przyczynami psychologicznymi.

Na świecie znaleźć można kilkanaście klinik zajmujących się naprotechnologią. Również w Polsce znaleźć można takie miejsca, gdzie można zgłosić się na leczenie. Ich listę bez problemu znajdziemy w internecie.

Naprotechnologia dowodzi, że bardzo często wystarczy zmiana stylu życia, zdrowsza dieta, odstawienie używek w postaci alkoholu, papierosów, aby z powodzeniem móc postarać się o własnego potomka.

Naprotechnologia a in vitro

Wiele osób mylnie sądzi, że jest to nauka związana z in vitro. Nic bardziej mylnego, bowiem naprotechnologia ma przywrócić szansę na naturalne poczęcie dziecka. In vitro stosowane jest wtedy, kiedy nie da się w żaden sposób naturalnie począć dziecka.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne uznały, że naprotechnologia jest nauką, której nie mogą rekomendować ze względu na brak dowodów na jej skuteczność w kontrolowanych badaniach klinicznych.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź