Ile trwa cesarka? Cesarskie cięcie krok po kroku
Spis treści:
Cesarskie cięcie - jak się przygotować?
Jako przyszła mama powinnaś zgłosić się w dniu planowanego ciecia cesarskiego do szpitala. Niektóre placówki praktykują, aby było to na jeden dzień przed zabiegiem. Przed operacją możesz być poproszona o umycie się specjalnym mydłem antybakteryjnym i ogolenie okolicy spojenia łonowego, gdzie będzie wykonywane nacięcie skóry. Przed zabiegiem jest stosowana również profilaktyka antybiotykowa. W dniu planowanego cięcia cesarskiego powinnaś być na czczo.
Cesarskie cięcie – na czym polega zabieg?
Zazwyczaj na sali operacyjnej przyszła mama ubrana jest w jednorazową szpitalną koszulę. Personel medyczny podłącza niezbędne urządzenia, służące między innymi do mierzenia ciśnienia. Jeśli nie zrobiono tego wcześniej, zakładany jest wenflon. Jeśli planowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe, anestezjolog dezynfekuje i znieczula miejscowo skórę pleców w odcinku lędźwiowym i podaje lek. Gdy znieczulenie już działa, zakładany jest cewnik Foleya do pęcherza moczowego, a następnie przygotowuje się pole operacyjne.
Lekarze nacinają kolejne warstwy – skórę, tkankę podskórną, powięź, mięśnie i otrzewną, aby dostać się do macicy. Ostrożnie nacinają macicę i wyciągają noworodka, który zazwyczaj trafia najpierw w ręce neonatologów lub bezpośrednio na ciało mamy albo taty, jest to tzw. „kangurowanie”. Lekarze wyjmują łożysko, tamują krwawienie i zszywają kolejne warstwy tkane szwami rozpuszczalnymi. Jeśli te na skórze nie są samowchłanialne, lekarz lub położna muszą wyjąć je po kilku dniach. Po cesarskim cięciu świeżo upieczona mama trafia na sale poooperacyjną, gdzie przebywa pod opieką położnej. Tam następuje pionizacja po zabiegu, podawane są też leki przeciwbólowe w razie potrzeby.
Ile trwa cesarskie cięcie?
– Przebiegające zgodnie z planem cięcie cesarskie trwa zazwyczaj około 40 minut. Należy jednak pamiętać, że wcześniej kobieta ciężarna jest przygotowywana do zabiegu, jest też wtedy podawane znieczulenie przez anestezjologa. Dziecko rodzi się po kilku minutach od „otwarcia brzucha”. Najdłuższą częścią operacji jest późniejsze zszywanie poszczególnych tkanek. Wszystko zależy też od ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić podczas cesarskiego cięcia i wydłużyć operację – mówi dr Robert Jędra, ginekolog pracujący w szpitalu na Pl. Starynkiewicza w Warszawie.
Kiedy cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze od naturalnego porodu?
Z porodu siłami natury rezygnuje się w określonych sytuacjach. Lekarze nazywają je wskazaniami do cięcia cesarskiego. Możemy podzielić je na 3 grupy: elektywne (planowe), pilne i nagłe. Wtedy właśnie cięcie jest bezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla ciebie, jak i dla maluszka, niż poród drogami natury.
Do wskazań elektywnych należą:
- Nieprawidłowe położenie płodu,
- Niewspółmierność porodowa,
- Stan po 2 cięciach cesarskich,
- Wady macicy,
- Wskazania pozapołożnicze tj. wady serca, zaburzenia psychiatryczne, nowotwory u mamy.
Do wskazań pilnych należą:
- Dystocja szyjkowa,
- Stan przedrzucawkowy,
- Bradykardia i deceleracje późne w zapisie KTG,
- Nieprawidłowe położenie płodu.
Do wskazań nagłych należą:
- Wypadnięcie pępowiny,
- Pęknięcie macicy,
- Przedwczesne oddzielenie łożyska.
Powikłania po cesarskim cięciu
Z cesarskim cięciem wiążą się też komplikacje. Najczęstszym powikłaniami operacji są krwotoki. Urazy pęcherza moczowego i moczowodu również mogą się zdarzyć, tak jak przy wszystkich innych operacjach brzusznych. Czasami też rana pooperacyjna nie goi się prawidłowo, dlatego w trakcie pobytu w szpitalu po zabiegu, lekarze zawsze podczas obchodu oceniają jej wygląd.
Jeśli bardzo zależy ci na cięciu cesarskim, pamiętaj, że operacja ta ma również swoje skutki w przyszłości. Należy do nich np. wystąpienie endometriozy w bliźnie, a także możliwość nieprawidłowego zagnieżdżenia się łożyska w kolejnych ciążach. Istnieje też ryzyko, że dojdzie w kolejnej ciąży do pęknięcia macicy. Dlatego też wielu ekspertów i lekarzy radzi, aby odczekać po cięciu cesarskim 18 miesięcy do następnej ciąży.
Ile kosztuje „cesarka”?
W Polsce nie można zapłacić dodatkowo za zabieg cesarskiego cięcia w publicznym szpitalu. Nie ma tam tzw. „cesarek na życzenie”. Cięcie wykonuje się jedynie z wymienionych wyżej wskazań medycznych, nie tylko tych ginekologicznych, ale też m.in. okulistycznych, ortopedycznych czy psychiatrycznych. W szpitalach prywatnych zarówno poród siłami natury, jak i metodą cięcia cesarskiego jest płatny zgodnie z obowiązującymi w każdej placówce cennikami. Zazwyczaj jest to koszt wynoszący między 6 a 12 tysięcy złotych w zależności od kliniki i miasta, w którym się znajduje.
Jak postępować w czasie połogu po cesarskim cięciu?
– Po cesarskim cięciu kobieta dłużej dochodzi do siebie niż po porodzie siłami natury. Połóg książkowo trwa 6-8 tygodni, ale czasami mama może dłużej odczuwać skutki operacji. W tym czasie na pewno powinnaś zrezygnować z uprawiania sportu i wrócić do aktywności fizycznej dopiero po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Dźwigania ciężkich rzeczy i schylania się po nie również trzeba unikać. Należy zrezygnować z współżycia oraz nie stosować tamponów. Powinnaś brać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także nie chodzić przez ten czas na basen. Mimo że poród nie odbył się drogami natury tzw. odchody połogowe pojawiają się u każdej kobiety. Krwawienie może utrzymywać się nawet cały połóg, czyli około 6-8 tygodni. W razie niepokojących objawów po porodzie np. gorączki czy bardzo obfitego krwawienia z dróg rodnych kobieta powinna zgłosić się na izbę przyjęć lub do swojego lekarza prowadzącego – mówi dr Jędra.