Ile trwa pierwszy okres po cesarskim cięciu? Ile trwa pierwszy okres po cesarskim cięciu? / iStock

Ile trwa pierwszy okres po cesarskim cięciu?

Krwawienie po porodzie to fizjologiczny proces oczyszczania się dróg rodnych. Takie krwawienie może utrzymywać się do czterech tygodni i nie należy mylić go z okresem. Pierwsze krwawienie miesięczne po porodzie nie powinno wystąpić wcześniej niż sześć tygodni po porodzie. U kobiet karmiących piersią pierwszy okres po porodzie może wystąpić dopiero po kilku miesiącach. Z kolei kobiety niekarmiące piersią mogą spodziewać się pierwszego okresu 8-10 tygodni po porodzie. Ile trwa pierwszy okres po cesarskim cięciu i kiedy może się pojawić? 

Spis treści:

Krwawienie po cesarskim cięciu

Ile trwa pierwszy okres po cc? Czy pojawienie się okresu jest jednoznaczne z ponowną możliwością zajścia w ciążę? Czy pierwszy okres po porodzie można pomylić z krwawieniem podczas połogu? Te i inne pytania spędzają sen z powiek wielu kobiet po porodzie. Warto zatem wyjaśnić, jak przebiega krwawienie po porodzie, a następnie – kiedy można spodziewać się pierwszego okresu po cesarskim cięciu.  

Połóg po cesarskim cięciu pod wieloma względami przypomina połóg po porodzie naturalnym. Jedyna różnica sprowadza się do obecności rany po cesarskim cięciu, która wymaga długiego gojenia. Rana podbrzusza stanowi źródło dokuczliwych dolegliwości bólowych, może ograniczać sprawność fizyczną świeżo upieczonej mamy i nieco utrudniać sprawowanie opieki nad dzieckiem. Ponadto rana ta wymaga specjalnej pielęgnacji, mającej na celu zagojenie się rany i zapobieganie powstawaniu rozległej, widocznej blizny. 

Krwawienie występujące bezpośrednio po porodzie wynika z oczyszczania się dróg rodnych z pozostałości płodu. Takiemu krwawieniu towarzyszą skurcze macicy, które mogą być bolesne. Początkowo krwawienie po porodzie ma krwistoczerwoną barwę, a w późniejszym okresie wygląda ciemniej i ma odcień brunatny. Są to tzw. odchody połogowe, w których – poza krwistą lub ciemniejszą wydzieliną – zaobserwować można pasma śluzu czy fragmenty błon płodowych, a także skrzepy. Z czasem wydzielina staje się przezroczysta. Oczyszczanie dróg rodnych po porodzie może utrzymywać się przez około cztery tygodnie, a karmienie piersią przyspiesza oczyszczanie organizmu. Wynika to z pobudzenia syntezy oksytocyny, aktywującej skurcze mięśni macicy. 

Cykl miesiączkowy po cesarskim cięciu

Po zakończeniu się połogu i ustaniu krwawienia połogowego kobieta może spodziewać się, że pojawi się pierwszy okres po porodzie. Jak długo trwa krwawienie i kiedy dokładnie się rozpoczyna? Ile trwa pierwszy okres po cesarce? To, ile czasu po porodzie trwa okres i kiedy pojawia się po raz pierwszy, jest mocno indywidualną kwestią. U każdej kobiety przywrócenie regularnych cykli miesięcznych następuje w innym czasie. Jeśli kobieta karmi piersią, wówczas okres pojawia się zazwyczaj około 20 tygodnia po porodzie. Kobiety, które z różnych względów nie decydują się na karmienie piersią, mogą oczekiwać pierwszego krwawienia już po 6-8 tygodniach po porodzie.  

Cykl miesięczny początkowo może być nieregularny. Trudno jednoznacznie powiedzieć ile trwa pierwszy okres po ciąży, gdyż u każdej kobiety gospodarka hormonalna jest inna. Kilka pierwszych cykli miesięcznych może być nieregularnych, a pierwszy okres po cesarskim cięciu i kilka kolejnych mogą być bardziej obfite i dłuższe. Niekiedy jednak występują krwawienia znacznie mniej obfite. Ile czasu po porodzie trwa okres? Za normę uznać można miesięczne krwawienie po porodzie trwające od trzech do ośmiu dni. Warto podkreślić, że pojawienie się okresu po porodzie nie jest jednoznaczne z występowaniem owulacji. Bywa tak, że owulacja wystąpi jeszcze przed pojawieniem się regularnego krwawienia miesięcznego. Z drugiej strony – może wystąpić krwawienie miesięczne bez owulacji.  

Okres a karmienie piersią

Przyjęło się uważać, że karmienie piersią po porodzie chroni przed zajściem w ciążę. Jest to jednak duże uproszczenie, które może skutkować szybkim, niekiedy nieplanowanym zajściem w ciążę wkrótce po porodzie. Faktem jest, że karmienie piersią może znacznie opóźnić pojawienie się krwawienia miesięcznego. Jak długo okres po porodzie może się opóźnić? Zazwyczaj u kobiet karmiących piersią krwawienie miesięczne pojawia się po około sześciu miesiącach. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie jest możliwe zajście w ciążę. Co prawda stymulowana karmieniem piersią prolaktyna może hamować owulację, jednak nie jest to żelazną regułą. Mogą wystąpić krwawienia miesięczne w przebiegu cykli bezowulacyjnych, a także owulacja bez krwawienia miesięcznego. Jeśli zatem kobieta nie planuje na razie kolejnej ciąży – powinna zadbać o antykoncepcję. 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Krwawienie bezpośrednio po porodzie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Istnieje jednak kilka nieprawidłowości, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem: 

  • utrata ponad 1000 ml krwi po cesarskim cięciu (to może być krwotok poporodowy), 
  • bardzo silny ból brzucha towarzyszący krwawieniu, 
  • nagłe ustanie krwawienia, 
  • zielonkawy odcień odchodów połogowych, 
  • wysoka gorączka, 
  • ponowne pojawienie się jasnoczerwonych odchodów połogowych i skrzepów krwi. 

 

Co należy zrobić po porodzie w 6 krokach

formalności po porodzie

Źródła:

  1. Jackson E., Return of ovulation and menses in postpartum nonlactating women: a systematic review; Obstet Gynecol, Mar 2011 
  2. Romano M. i in., Postpartum period: three distinct but continuous phases; J Prenat Med, Apr – Jun 2010 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź