Czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne? Czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?/ Fot. iStock

Czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

Kobiety w ciąży najczęściej nie zasypiają na brzuchu – w tej pozycji jest im po prostu niewygodnie. Spanie na brzuchu w ciąży jest możliwe w pierwszym trymestrze, później wolimy inaczej ułożyć się do snu. Jaka jest najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży?

Spis treści:

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

We wczesnej ciąży pozycja, jaką przyjmujemy w czasie snu, nie ma znaczenia – zasypiajmy tak, jak jest nam wygodnie. Spanie na brzuchu w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej jest czymś naturalnym, szczególnie, jeśli jest to pozycja, którą do tej pory przyjmowałyśmy, kiedy układałyśmy się do snu. Gdy ciążowy brzuch zacznie się powiększać, nie będziemy chciały zasypiać w tej pozycji – spanie na brzuchu będzie po prostu niewygodne. Jeśli czujemy się komfortowo, w pierwszych miesiącach ciąży możemy spać na brzuchu.

Spanie na brzuchu w zaawansowanej ciąży – czy jest bezpieczne?

Z czasem pozycja na brzuchu będzie ostatnią, w jakiej chciałybyśmy się ułożyć przed snem. Spanie na brzuchu w zaawansowanej ciąży to nie tylko brak komfortu (nie jest wygodnie układać się na „piłce”), to także ucisk na macicę i rozwijający się w niej płód. Dlatego lepiej zrezygnować z tej pozycji. Jednak i tak, dla mało której kobiety, spanie na brzuchu w ciąży jest opcją pierwszego wyboru.

Jak siedzieć w ciąży?

Polecamy

Jak siedzieć w ciąży?

Jak siedzieć w ciąży, by nie obciążać kręgosłupa, uniknąć bólu pleców i zapewnić dziecku bezpieczną pozycję? Ważne, by już od pierwszych tygodni ciąży wiedzieć jak prawidłowo siedzieć, a jakich pozycji unikać. Wypracowanie dobrych nawyków jest niezwykle istotne w walce z bólem pleców spowodowanym wadami postawy.

Czytaj

Jak długo można spać na brzuchu w ciąży?

Spanie na brzuchu w ciąży uniemożliwia powiększający się brzuch. Niektóre kobiety są w stanie dość długo zasypiać w tej pozycji (całkowicie „na płasko” lub z ugiętą jedną nogą), inne już na początku ciąży wybierają inne ułożenie (podobnie, jak w sytuacji, gdy już w pierwszych tygodniach ciąży zaczynamy nosić spodnie ciążowe, bo inne nas podświadomie uwierają).

Najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży

W ciąży najczęściej śpimy na lewym boku, jednak możemy również ułożyć się na prawym boku lub zasnąć „pod kątem”, podpierając się ciążową poduszką. Warto wybierać różne pozycje do spania w ciąży, chyba że tylko w jednej jest nam wygodnie i tylko tak potrafimy zasnąć. 

Jaka jest najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży? Wiele kobiet śpi z podkurczonymi nogami, wkładając między nie kołdrę, poduszkę lub specjalny wałek. Niekiedy zasypiamy w pozycji półleżącej, innym razem z nogami na poduszce – pozycja do spania w ciąży bywa uwarunkowana dolegliwościami, które nam towarzyszą. 

W ciąży nie powinnyśmy zasypiać na plecach. O ile nie ma to znaczenia w pierwszych miesiącach, o tyle wraz z powiększającym się brzuchem powinnyśmy zrezygnować z tej pozycji. Ma to związek z uciskiem na żyłę główną dolną oraz na aortę. Zmniejszenie przepływu krwi może spowodować m.in. spadek ciśnienia czy zawroty głowy. 

Z naczyniami krwionośnymi związane jest również spanie na lewym boku – w tej pozycji zmniejszamy nacisk na duże naczynia żylne, ułatwiając przepływ krwi (do serca, ale i do łożyska). Jednak nie ma zaleceń wskazujących, że jedynie spanie na lewym boku jest właściwą opcją. Możemy spać na jednym lub drugim boku. Spanie na plecach jest niewskazane (jeśli w nocy obudzisz się w tej pozycji, nie panikuj, po prostu przekręć się na bok).

Dbając o sen w ciąży, musimy pamiętać nie tylko o pozycji, w której zasypiamy. Przed snem:

  • wywietrz pomieszczenie, w którym śpisz (nie zasypiaj w przeciągu),
  • zadbaj o odpowiednią temperaturę (nie powinno być zbyt ciepło, optymalna temperatura to ok. 20 st. C.) oraz nawilżenie (to ważne szczególnie w sezonie grzewczym),
  • „dotleniaj się” (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej),
  • nie najadaj się przed snem, unikaj ciężkostrawnych potraw,
  • nie używaj przed snem urządzeń, które emitują niebieskie światło.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź