Jak siedzieć w ciąży? / gettyimages

Jak siedzieć w ciąży?

Jak siedzieć w ciąży, by nie obciążać kręgosłupa, uniknąć bólu pleców i zapewnić dziecku bezpieczną pozycję? Ważne, by już od pierwszych tygodni ciąży wiedzieć jak prawidłowo siedzieć, a jakich pozycji unikać. Wypracowanie dobrych nawyków jest niezwykle istotne w walce z bólem pleców spowodowanym wadami postawy.

Spis treści:

Jak siedzieć w ciąży?

Ciężarne bardzo często skarżą się na ból pleców, szyi i ramion. Powiększający się brzuch i kilka, a czasami nawet kilkanaście dodatkowych kilogramów, utrudniają normalne funkcjonowanie. Nawet siedzenie może powodować ból i dyskomfort. Brzmi znajomo? No właśnie! Jednak wbrew pozorom znalezienie odpowiedniej pozycji siedzącej w czasie ciąży nie jest trudne. Zatem jak siedzieć w ciąży? 

Odpowiednia pozycja siedząca zmniejszy obciążenie kręgosłupa, a tym samym pozwoli uniknąć dyskomfortu. Po pierwsze, podczas siedzenia plecy powinny być wyprostowane, ramiona ściągnięte i opuszczone, a pośladki muszą dotykać oparcia krzesła. Ważne jest, by kolana i biodra były ustawione pod kątem 90 stopni, a stopy leżały na podłodze lub podnóżku – zmniejszy to napięcie w dolnej części pleców. Do siedzenia lepiej wybierać twarde krzesło z prostym oparciem, na którym będzie można się dobrze oprzeć niż miękki fotel czy kanapę. By zapewnić kręgosłupowi dodatkowe wsparcie, małą poduszkę lub zwinięty ręcznik można położyć za dolną częścią pleców.  

Długie siedzenie w ciąży może powodować dyskomfort, ból pleców i nóg, dlatego by poprawić krążenie i uniknąć skurczy należy wykonywać proste ćwiczenia stóp. Ciężarne, które chcąc nie chcąc są „zmuszone” w pracy do długiego siedzenia przy biurku, powinny wyregulować wysokość krzesła, tak by łokcie i ręce można było swobodnie oprzeć na blacie.   

Siadanie w ciąży – co jeszcze warto wiedzieć?

„To, jak siedzimy w ciąży, ma bardzo ważny wpływ na dystrybucję mięśniową kręgosłupa oraz pleców. Ciężarne poprzez nieprawidłową postawę często odczuwają ból pleców oraz niekontrolowane napięcia. W przypadku dolegliwości bólowych warto wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty lub osteopaty. Ulgę przyniosą również plastry do kinezjotapingu, które można stosować przez cały okres ciąży.  

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak kontrolować postawę w ciąży i na co zwrócić uwagę podczas siadania? Przygotowałam 9 wskazówek, na które szczególną uwagę powinny zwrócić wszystkie kobiety spodziewające się dziecka.  

  1. Siadaj zawsze spokojnie, uważaj na swoją miednicę. 
  2. Plecy powinny być zawsze oparte w odcinku lędźwiowo krzyżowym – możemy wspomóc się poduszką. 
  3. Nie obciążaj partii mięśniowych poprzez krzywą postawę, staraj się by siedzieć prosto. 
  4. Staraj się by obręcz barkowa była wyprostowana. 
  5. Nie wstawaj zbyt raptownie. 
  6. Zawsze przyjmuj pozycję, która nie utrudni oddychania. 
  7. Stopy powinny być rozstawione na szerokości bioder i oparte na podłodze lub wzniesieniu. 
  8. Wykonuj ćwiczenia kręgosłupa. 
  9. Korzystaj z masażu prenatalnego w ciąży, by rozluźnić mięśnie” 

 – mówi położna Karolina Laskowska, znana jako Położna Charlotte.  

Na tym jednak nie koniec. Siedzenie na dużej, dobrze napompowanej piłce do ćwiczeń jest jedną z lepszych pozycji dla kobiet ciężarnych. Pozycja ta wymusza wyprostowanie kręgosłupa, który zyskuje prawidłowe oparcie. Z kolei miednica, która prawidłowo powinna znajdować się wyżej niż stawy kolanowe, nie jest nadmiernie obciążona. Siedzenie i balansowanie na piłce złagodzi napięcie mięśniowe i przyniesie chwilę relaksu.  

Jak nie wolno siadać w ciąży?

Wiemy, że ciężarne szczególną uwagę powinny zwracać na swoją pozycję podczas siedzenia. Tak więc jak nie wolno siadać w ciąży?  Krzyżowanie nóg podczas siedzenia może utrudniać krążenie krwi w żyłach, powodować obrzęk kostek, a nawet powstanie żylaków. Co więcej, siedzenie w ciąży z nogami podwiniętymi pod pupę również nie jest wskazane. 

Ponadto, by wystrzegać się obrzęku nóg, nie powinno się siedzieć z nogami wiszącymi w powietrzu. W czasie ciąży lepiej unikać siedzenia na krześle bez podparcia – w ten sposób tylko niepotrzebnie obciążamy plecy. Z kolei w przypadku gdy chcemy się obrócić, nie powinniśmy skręcać się w talii – wskazane jest obracanie całego ciała.  

Ciąża a siadanie po turecku i kucanie

Czy siadanie po turecku w ciąży jest zakazane? Nie! To całkowicie bezpieczna pozycja dla kobiet, których ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie zaobserwował żadnych przeciwwskazań w tym temacie. Jednak ciężarne w ciąży zagrożonej, jak i te, które podczas siedzenia po turecku odczuwają drętwienie nóg lub jakiegoś odcinka kręgosłupa, powinny wystrzegać się wspomnianej pozycji. Ponadto kobiety siedzące po turecku nie powinny wstawać zbyt gwałtownie – najlepiej wesprzeć się o kolano i dopiero powoli podnieść.  

Ciężarne bardzo często zastanawiają się czy mogą kucać? Podobnie jak w poprzednim przypadku, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego rodzaju pozycji. Co więcej, w niektórych ćwiczeniach jogi czy pilatesu dedykowanych ciężarnym, wykorzystywane jest właśnie kucanie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź