Poduszka ciążowa - hit czy kit? / istock Poduszka ciążowa - hit czy kit? / istock

Poduszka ciążowa – hit czy kit?

Poduszka ciążowa jest jednym z najpopularniejszych gadżetów przyszłych mam. Podobno to ciążowy hit, ale czy na pewno? Sprawdzamy, czy poduszka dla kobiet w ciąży rzeczywiście się przydaje i czy warto w nią zainwestować. Odpowiemy także na pytanie, co o „rogalu do spania w ciąży i karmienia dziecka” sądzą fizjoterapeuci.

Spis treści:

Czym jest poduszka dla ciężarnych?

Poduszki dla ciężarnych mają zapewnić komfort, spokojny sen i relaks, dlatego są ergonomiczne i odpowiednio wyprofilowane. Niektóre wyglądają jak rogal, inne przypominają długi wałek ułożony w literę „U”, „T” albo „J” czy też cyfrę „7”. Każda z nich powinna wyróżniać się wysoką jakością wykonania i odpowiednim wypełnieniem, które powinno być odporne na odkształcenia, a więc niezbyt miękkie. 

Poduszki ciążowe są bardzo popularne, dlatego można je nabyć w większości sklepów z akcesoriami dla mamy i dziecka. Oferują je także sklepy ortopedyczne, a dostępne w nich poduszki mają status wyrobu medycznego. 

Poduszki dla ciężarnych różnią się kształtem, długością, wypełnieniem i pokryciem, jednak każda powinna być tak zaprojektowana, aby ułatwić zasypianie i pomóc złagodzić dolegliwości ciążowe – przede wszystkim ból kręgosłupa. Czy poduszki ciążowe faktycznie odpowiadają potrzebom kobiet ciężarnych?

Zalety poduszek dla ciężarnych

Poduszki ciążowe mają bardzo dobre opinie wśród mam oraz położnych i fizjoterapeutów. Kobiety, które przetestowały rogal do spania podczas ciąży, zgodnie zauważają, że to gadżet, bez którego naprawdę trudno się obejść, zwłaszcza w trzecim trymestrze, kiedy duży brzuszek powoduje dyskomfort, nasila się ból pleców, a noce przerywają skurcze łydek. 

Na forach internetowych, gdzie ciężarne wymieniają doświadczenia, powtarzają się te same komentarze: „świetna!”, „bardzo wygodna”, „jestem zadowolona”, a także „przydała się dla maluszka”. Jak wynika z opinii internautek, poduszka ciążowa sprawdza się zarówno w czasie oczekiwania na dziecko, jak i w pierwszych miesiącach macierzyństwa. Służy jako rogal do karmienia, kojec dla dziecka albo po prostu poducha do wypoczynku czy zabawy. Jest gadżetem wielofunkcyjnym – to ogromna zaleta. 

A co na temat poduszek ciążowych sądzą fizjoterapeuci? Olga Letkiewicz-Ryłów, która jest fizjoterapeutką i mamą dwóch kilkulatków, podziela pozytywne opinie internautek. – Poduszka ciążowa pozwala skorygować pozycję ciała i utrzymać kręgosłup w naturalnej linii. Śpiąc na boku z nogą opartą na poduszce, odciąża się odcinek lędźwiowy, który w ciąży jest bardzo nadwerężony. To skutek rozciągniętych i osłabionych mięśni brzucha, niezapewniających odpowiedniej stabilizacji. Zmieniona postawa ciała w ciąży nie oszczędza też odcinka piersiowego i szyjnego, gdzie często pojawia się uczucie napięcia, a nawet bólu. Te dolegliwości można zminimalizować, oplatając się ergonomiczną poduszką, która pozwala dbać o kręgosłup zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej – zauważa ekspertka.

Kształty poduszek ciążowych

Poduszki ciążowe mają najróżniejsze długości, kształty i wzory. Różnią się także rodzajem wypełnienia. Bardzo popularne są rogale do spania w kształcie litery „C” i „J”. Wiele mam chwali sobie poduszki ciążowe w kształcie cyfry „9” zaprojektowane w ten sposób, by ułatwić spanie na lewym boku. 

Chociaż często słyszy się, że to najlepsza pozycja do spania, zwłaszcza w późnej ciąży, tak naprawdę zaleca się ją sporadycznie, gdy ciąża obarczona jest pewnym ryzykiem. Natomiast w prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta może spać tak, jak jest jej wygodnie, również na prawym boku i na plecach. Zdrowy sen w ciąży ma ogromne znaczenie. Dlatego warto zadbać o dobrą jakość wypoczynku, co pozwoli naładować baterie i zregenerować obciążone ciało – w tym pomoże właśnie poduszka banan. Świetnie sprawdzają się długie poduszki ciążowe typu „wąż” („U”), które dają wielopunktowe podparcie w czasie spoczynku. Wybierając taką poduszkę, warto dopasować ją do swojego wzrostu, a także wziąć pod uwagę rodzaj i grubość wypełnienia. Ma to znaczenie również podczas karmienia – dziecko ułożone na rogalu powinno być odpowiednio uniesione, a zbyt chuda poduszka nie zawsze to zapewni – radzi Olga Letkiewicz-Rytów.

Poduszka do spania w ciąży – czy warto?

Potwierdzamy! Poduszka ciążowa jest jednym z najlepszych gadżetów przyszłej mamy. – Warto w nią zainwestować z wielu powodów: dla poprawy jakości snu, dla dbania o kręgosłup w ciąży, dla amortyzacji brzuszka, dla komfortu karmienia – wylicza fizjoterapeutka. Poduszka ciążowa spełnia wiele funkcji. Zapewnia odpowiednie podparcie ciała, odciąża nogi, plecy, szyję, a po porodzie przydaje się podczas karmienia i w trakcie opieki nad maleństwem. Jest pomocna nie tylko przez dziewięć miesięcy, ale znacznie, znacznie dłużej. To prawdziwy hit, obowiązkowy w każdej ciążowej wyprawce.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź