Czy można jeść sushi w ciąży?

Ciąża to czas, kiedy trzeba przykładać większą uwagę do tego, co się je. Oprócz konieczności zapewnienia dziecku składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, należy także uważać na produkty, które mogłyby mu zaszkodzić. Jednym z problematycznych składników diety mogą być ryby – z jednej strony bogactwo kwasów omega-3, z drugiej potencjalne źródło metali ciężkich i pasożytów. Jakie ryby wybierać? Czy spożywanie sushi w ciąży jest bezpieczne?

Spis treści:

Ryby w diecie ciężarnej

Ryby są powszechnie kojarzone jako ważny element zdrowej i zbilansowanej diety. Stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które chronią nasz organizm przed miażdżycą, a w następstwie także redukują ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: „Zaleca się spożycie ryb 2 razy w tygodniu (np. łosoś, śledź, morszczuk, makrela, sardynka, dorsz)”.

Ryby w diecie ciężarnej wspomagają także prawidłowy rozwój dziecka. Obecne w nich składniki, takie jak: wspomniane kwasy omega-3, w tym kwas dokozaheksaenowy (DHA), cholina, jod czy żelazo wspierają prawidłowy rozwój układu nerwowego – mózgu i rdzenia kręgowego. Ryby stanowią także źródło innych składników mineralnych (m.in. cynku, selenu) i witamin, wspierających odporność i rozwój dziecka.

Jakich ryb nie można w ciąży jeść?

Zalecenia dotyczące spożywania ryb w ciąży są jednak obwarowane pewnymi ograniczeniami. Szczególną uwagę zwraca się na obecność w rybach metali ciężkich, w tym rtęci, która może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się mózgu i układu nerwowego dziecka. Największe stężenia rtęci odnotowuje się w tłustych rybach morskich oraz rybach drapieżnych. 

Jakich ryb nie można jeść w ciąży ze względu na wysoką zawartość rtęci?

  • Rekin,
  • marlin,
  • miecznik,
  • makrela królewska,
  • tuńczyk wielkooki,
  • ryba maślana,
  • halibut,
  • szczupak,
  • sum,
  • węgorz.

W ciąży zaleca się także unikanie ryb surowych i wędzonych na zimno. Niedostateczna obróbka termiczna utrudnia wyeliminowanie pasożytów (szczególnie kiedy ryba pochodzi z mniej pewnego źródła lub została samodzielnie złowiona) i bakterii wywołujących listeriozę, namnażających się w złej jakości lub źle przechowywanych produktach.

Ryby wskazane w ciąży

Tłuste ryby morskie są nie tylko potencjalnym źródłem szkodliwej rtęci, ale też charakteryzują się najwyższą zawartością dobroczynnych kwasów omega-3. Z tego względu nie należy całkowicie rezygnować z jedzenia gatunków innych niż wymieniona makrela królewska i tuńczyk wielkooki. Ryby wskazane dla kobiet w ciąży to między innymi:

  • makrela,
  • śledzie,
  • sardynki,
  • anchois,
  • łosoś,
  • pstrąg,
  • dorsz,
  • flądra,
  • mintaj,
  • morszczuk,
  • sola.

Dopuszczalne jest także spożywanie w ciąży skorupiaków i owoców morza, takich jak: kraby, langusty, krewetki, kałamarnice, przegrzebki, małże. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym poddaniu ich odpowiedniej obróbce termicznej.

Problemy w ciąży. „Najczęstszym błędem ciężarnych jest to, że odmawiają sobie wszystkiego” – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog i położnik

Polecamy

Problemy w ciąży. „Najczęstszym błędem ciężarnych jest to, że odmawiają sobie wszystkiego” – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog i położnik

– Nie ma się co oszukiwać: to, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy urośnie nam wielki brzuch i przytyjemy zazwyczaj kilkanaście kilogramów, nie pozostanie bez wpływu na nasz wygląd i samopoczucie. Ale o tym, jak będziemy znosić ciążę, w dużej mierze decydujemy same – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog i położnik, w rozmowie o różnego rodzaju problemach w ciąży.

Czytaj

Sushi w ciąży – czy można je jeść?

Czy jednak wspomniane ograniczenia oznaczają, że w trakcie ciąży nie można jeść sushi? W kontekście jedzenia surowego mięsa i ryb, w szczególności w ciąży, obawiamy się przede wszystkim niebezpieczeństwa płynącego z możliwej obecności bakterii i pasożytów. Wvartykule naukowym opublikowanym w 2009 roku w czasopiśmie Zoonoses and Public Health, Jeffrey L. Jones z amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz jego wspólnicy wskazują jednak, że obróbka w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 st. C.) nie jest jedyną metodą na pozbycie się pasożytów mogących bytować w rybim mięsie. Równie efektywne jest zamrożenie surowej ryby i utrzymanie przez co najmniej 7 dni w temperaturze -20 st. C. Poleganie na tej metodzie wymaga jednak dobrej znajomości możliwości wykorzystywanej zamrażarki – nie wszystkie pozwalają na osiągnięcie tak niskiej temperatury.

Nieco gorzej wygląda niestety sytuacja z metalami ciężkimi. W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opublikowali w Journal of the Science of Food and Agriculture badanie oceniające zawartość metali ciężkich w wodorostach nori oraz sushi dostępnym na polskim rynku – zarówno w restauracjach jak i produktach paczkowanych ready-to-eat. Chociaż uzyskane przez nich wyniki nie wskazują na wysoką zawartość rtęci w analizowanych próbkach, wykryte zostały stosunkowo wysokie poziomy ołowiu i niklu, które także mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Na co zmienić rybę w sushi?

Przytoczone wyniki nie oznaczają jednak, że w czasie ciąży trzeba definitywnie wyeliminować sushi ze swojej diety. W końcu istnieje mnóstwo różnych wariantów tej potrawy. Warto rozważyć zamienienie surowej ryby w sushi na bezpieczniejsze składniki. Wybór jest ogromny – gotowane, grillowane lub surowe warzywa, awokado, serek, japoński omlet tamagoyaki, grzyby shitake, marynowana rzepa lub tykwa… a to tylko nieliczne przykłady. Inną możliwością jest też zamiana surowej ryby na rybę gotowaną lub wędzoną na gorąco, można także sięgnąć po smażone krewetki lub inne przetworzone owoce morza.

Anemia w ciąży – które produkty są bogate w żelazo?

Polecamy

Anemia w ciąży – które produkty są bogate w żelazo?

Anemia w ciąży to dość powszechne zjawisko wśród przyszłych mam. W tym okresie zwiększa się objętość krwi i wzrasta zapotrzebowanie na żelazo. Jego niedobory prowadzą do wyczerpania zapasów żelaza w organizmie, co z kolei wpływa na wystąpienie opisywanego schorzenia.

Czytaj

Jakie sushi w ciąży można jeść?

Podsumowując, jakie sushi w ciąży można spożywać? Najbezpieczniejszym wyborem będzie sushi wegetariańskie, bazujące na warzywach i owocach. Z kolei jeśli zależy nam na obecności ryby, warto, aby była ona wcześniej poddana obróbce w wysokiej temperaturze i należała do gatunku charakteryzującego się niską zawartością rtęci. 

Jeśli przygotowujemy sushi w domu lub zamawiamy je z restauracji istnieje także możliwość upewnienia się, czy surowa ryba była mrożona wystarczająco długo, aby nie stanowiła rezerwuaru dla pasożytów – opcja ta jednak zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Unikać należy sushi paczkowanego sprzedawanego w supermarketach – jak wskazuje opisywane wcześniej badanie, produkty takie już ostatniego dnia daty przydatności mogą zawierać większe ilości bakterii, niż dopuszczają normy mikrobiologiczne.

Źródła:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/
  2. https://www.fda.gov/food/consumers/advice-about-eating-fish
  3. https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/foods-to-avoid/
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-fish/art-20044185
  5. Jonel JL, Anderson B, Schulkin J i wsp. Sushi in Pregnancy, Parasitic Diseases – Obstetrician Survey. Zoonoses Public Health2011; 58.
  6. Villazanakretzer DL, Napolitano PG, Cummings KF i Magann EF. Fish Parasites: A Growing Concern During Pregnancy. Obstet Gynecol Surv 2016; 71(4).
  7. Kulawik P, Dordevic D, Gambuś F i wsp. Heavy metal contamination, microbiological spoilage and biogenic amine content in sushi available on the Polish market. J Sci Food Agric2018;98.
  8. Taylor CM, Emmett PM, Emond AM i Golding J. A review of guidance on fish consumption in pregnancy: is it fit for purpose?Public Health Nutrition 2018; 21(11).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź