Czy depilacja przed porodem jest konieczna? / iStock

Czy depilacja przed porodem jest konieczna?

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że przed porodem niezbędna jest depilacja miejsc intymnych. Podobnie było w przypadku lewatywy. Obecnie obie procedury mogą być przeprowadzone, jeśli taką chęć wyraża kobieta i sprawia to, że czuje się ona bardziej komfortowo. Sprawdź, czy można golić krocze przed porodem.

Spis treści:

Depilacja miejsc intymnych – jakie ma znaczenie?

Owłosienie miejsc intymnych służy do ochrony wejścia dróg rodnych kobiety przed różnego rodzaju drobnoustrojami. Z drugiej strony niektórzy zwracają uwagę, że nadmierne owłosienie może sprzyjać rozwojowi bakterii oraz utrudniać utrzymanie higieny okolicy krocza. 

Depilacja miejsc intymnych jest kwestią indywidualną każdej kobiety. Niektóre panie preferują naturalność, a inne nie wyobrażają sobie obecności jakichkolwiek włosków. Są też osoby decydujące się na połowiczne rozwiązanie – np. w postaci depilacji bikini czy pozostawienia wąskiego paska owłosienia na wzgórku łonowym. 

Poza względami estetycznymi depilacja miejsc intymnych może wiązać się z ryzykiem wystąpienia m.in. zapalenia mieszków włosowych. Z drugiej strony jej brak może utrudniać utrzymanie odpowiedniej higieny po porodzie.

Golenie krocza przed porodem – czy można to robić?

Opinie na temat golenia krocza przed porodem są podzielone. Depilacja przy użyciu maszynki powoduje powstanie drobnych ranek na skórze i może zwiększać ryzyko zakażenia, więc jest szczególnie odradzana przed planowym cięciem cesarskim. Najczęściej jednak jest to indywidualna decyzja pacjentki. W niektórych szpitalach personel medyczny w przypadku nadmiernego owłosienia może poprosić o zgodę na depilację przed porodem, ponieważ może ono utrudniać przebieg porodu – przykładowo wywoływać ból podczas zakładania wziernika czy przeszkadzać podczas szycia krocza. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji położna użyje jednorazowej szpitalnej maszynki, a samo golenie może być bardziej niekomfortowe dla kobiety, niż samodzielna depilacja przed porodem. 

Nadmierne owłosienie może być także źródłem zakażenia po porodzie, szczególnie gdy utrudnia ono higienę podczas obfitego krwawienia. Łatwiej jest ją utrzymać, gdy depilacja miała miejsce przed porodem. Poza tym w przypadku szycia krocza rana łatwiej się zagoi, gdy zapewnimy jej dostęp do świeżego powietrza, co nadmierne owłosienie mogłoby utrudniać.

Depilacja przed cesarką

Uznaje się, że depilacja, szczególnie przy użyciu maszynki, przed jakimkolwiek zabiegiem operacyjnym danej okolicy nie jest wskazana. Depilacja przed cesarką grozi wystąpieniem zakażenia rany po cięciu. W takiej sytuacji zalecane jest przystrzyżenie włosów na krótszą długość bez naruszania naskórka.

Pielęgnacja krocza po porodzie - jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?

Polecamy

Pielęgnacja krocza po porodzie - jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?

Poród drogami natury zawsze wiąże się z ryzykiem pęknięcia lub koniecznością nacięcia krocza. Personel medyczny stara się uniknąć tego rodzaju powikłań, ale czasami są one nieuniknione. Jeśli dojdzie do nacięcia, ważna jest odpowiednia pielęgnacja krocza po porodzie. Sprawdź, jak powinna wyglądać.

Czytaj

Depilacja a poród naturalny

Wiele kobiet decyduje się na depilację przed porodem naturalnym. Podobnie jak w kwestii lewatywy, nie jest to w żadnym wypadku obowiązek, a wybór przyszłej mamy. Często zapewnia to kobiecie większy komfort na sali porodowej. W przypadku porodu naturalnego depilacja może okazać się istotna przy konieczności zszycia rany. Jeśli obecne jest nadmierne owłosienie, lekarz podczas szycia może zahaczać o włoski, a tym samym powodować dodatkowy ból. Rana goi się również lepiej, gdy nie jest zakryta owłosieniem.

Depilacja miejsc intymnych przed porodem – jak się przygotować?

Najczęściej do depilacji miejsc intymnych przed porodem przyszłe mamy wykorzystują maszynki. Ważne, aby maszynka była nieużywana wcześniej, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić to do zakażenia. Zaleca się też stosowanie sprawdzonych już metod depilacji, a więc rezygnację z np. nowego kremu do depilacji czy wosku, ponieważ substancje te mogą podrażnić skórę lub wywołać uczulenie.

Jak się wydepilować przed porodem?

Nie ma żadnych reguł ani zaleceń, jak się wydepilować przed porodem. Jeśli zajdzie taka konieczność, położna ogoli okolice krocza i sromu, czyli miejsc obarczonych ryzykiem pęknięcia, nacięcia oraz ewentualnego późniejszego szycia. Jeśli kobieta chce wykonać depilację przed porodem samodzielnie w domu, najczęściej korzysta z pomocy lusterka lub robi to „na czuja”. Niektóre przyszłe mamy proszą o pomoc partnerów lub udają się do profesjonalnych salonów.

 

Co musisz wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź