Jak zrobić plan porodu? / iStock Jak zrobić plan porodu? / iStock

Jak zrobić plan porodu?

Poród to bez wątpienia sytuacja, której towarzyszy mnóstwo emocji. Z tego powodu warto w miarę możliwości zaplanować jego przebieg na kilka tygodni przed rozpoczęciem. Co to jest plan porodu i co powinno w nim zostać zapisane?

Spis treści:

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to rodzaj dokumentu, który opisuje, jakiej opieki oczekuje kobieta od personelu medycznego w trakcie przebiegu porodu. W internecie możesz natknąć się na wiele gotowych formularzy, dzięki czemu nie musisz tworzyć go od zera. Ważne jednak, aby plan porodu pokrywał się nie tylko z twoimi oczekiwaniami, ale też spełniał założenia przedstawione w standardach opieki okołoporodowej w Polsce. 

Po co robić plan porodu?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, po co robić plan porodu i czy jego napisanie cokolwiek daje. Napisanie planu porodu niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim stanowi jasne wskazania dla personelu medycznego, który będzie się tobą opiekował w trakcie trwania porodu, co mocno usprawnia działanie położnych oraz lekarzy. Plan porodu to także gwarancja spokoju dla przyszłej mamy. W momencie rozpoczęcia akcji porodowej nie ma czasu na rozważanie, jak chciałabyś, aby wyglądał twój poród. 

Pisanie dokumentu to także okazja do zapoznania się z tym, jak wygląda cała procedura porodowa, a co za tym idzie, poznanie jej krok po kroku. Daje to nie tylko potrzebną wiedzę, ale także oswaja przyszłą mamę z tym, co ma się wydarzyć. Pamiętaj jednak, że poród jest sytuacją dynamiczną, podczas której, w trosce o twoje zdrowie, a także dobrostan płodu, konieczne może być podjęcie kroków stojących w opozycji do twojego planu porodowego. 

Kiedy zrobić plan porodu?

Plan porodu należy wykonać dokładnie i bez zbędnego pośpiechu. Napisanie go zbyt wcześnie nie jest korzystne, gdyż wiele aspektów i twoich wyobrażeń dotyczących porodu może zmienić się wraz z upływem czasu. Jednak czekanie aż do terminu porodu to niepotrzebne ryzyko, gdyż nie da się zaplanować dokładnej daty, a on sam może rozpocząć się szybciej niż zakładano. Z tego powodu za optymalny czas napisania planu porodu uznaje się miesiąc przed terminem rozwiązania.

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie,

Czytaj

Jak wygląda plan porodu?

Plan porodu to dokument mający na celu podkreślenie, na czym najbardziej zależy kobiecie rodzącej podczas pobytu w szpitalu. Z tego powodu nie można traktować go jak listy życzeń, ale jako wskazówki i sugestie dla personelu medycznego, które, jeżeli tylko będzie to możliwe, z pewnością zostaną spełnione. To, jak wygląda plan porodu, zależy w głównej mierze od ciebie i tego, na co zwracasz największą uwagę podczas planowania całej akcji porodowej. Po stworzeniu takiego dokumentu warto skonsultować się z położną.

Plan porodu a cesarskie cięcie

W niektórych sytuacjach wiadome jest, że poród musi się odbyć drogą cięcia cesarskiego. Nie wyklucza to jednak możliwości napisania planu porodu, w którym możesz zawrzeć m.in. informacje o czynnościach pielęgnacyjnych z noworodkiem czy też o sposobie opieki nad tobą po wykonanym zabiegu.

Plan porodu – wzór

Plan porodu możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru. W większości przypadków każdy szpital posiada własny szablon planu porodowego. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykonać własnego planu porodu i podkreślić w nim aspektów ważnych dla ciebie. Pamiętaj jedynie, aby po jego napisaniu skonsultować się z położną pracującą w szpitalu, w którym planujesz rodzić.

Nacięcie krocza przy porodzie. Czy możesz się nie zgodzić?

Polecamy

Nacięcie krocza przy porodzie. Czy możesz się nie zgodzić?

Zabieg nacięcia krocza nie powinien być wykonywany rutynowo, niestety, w wielu polskich placówkach dokładnie tak się dzieje. Fundacja Rodzić po Ludzku, która prowadzi monitoring opieki okołoporodowej, zwraca uwagę na ten problem od lat. Tymczasem nauka mówi, że nacinanie krocza może być bardzo szkodliwe, jeśli nie jest wykonywane ze wskazań medycznych.

Czytaj

Co napisać w planie porodu?

Jeżeli tworzysz swój dokument samodzielnie, warto zastanowić się, co napisać w planie porodu. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, plan porodu to nie lista życzeń rodzącej, lecz dokument mający usprawnić działanie personelu medycznego. Dlatego powinien zawierać informacje na temat m.in.:

  • stanu zdrowia, 
  • lekarza prowadzącego ciążę,
  • oczekiwaniach co do przebiegu porodu, np. obecności osoby towarzyszącej czy atmosfery panującej na sali porodowej,
  • metod łagodzenia bólu porodowego,
  • nacięcia krocza,
  • opieki nad noworodkiem po narodzinach.

Pamiętaj jednak, że każdy szpital oczekuje nieco innych informacji, dlatego warto dowiedzieć się, jak powinien wyglądać plan porodu w danej placówce.

Komu przekazać plan porodu?

Plan porodu w niektórych sytuacjach rozdawany jest kobietom przy przyjęciu do szpitala, a następnie odbierany przez personel. Jak zostało to już jednak podkreślone, lepiej, abyś dokument ten stworzyła przed rozpoczęciem porodu, aby na spokojnie stwierdzić, co jest dla ciebie ważne podczas opieki okołoporodowej. W przypadku, kiedy posiadasz plan porodu napisany przed przyjęciem do szpitala, możesz przekazać go położnej.

 

Infografika – Jakie obowiązują formalności po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź