Co oznacza krwawienie w ciąży?

Krwawienie, bez względu na to, czy pojawia się we wczesnej ciąży, czy pod koniec jej trwania, wzbudza niemały niepokój wśród przyszłych mam. Związane jest to z możliwymi powikłaniami ciąży, których objawem jest pojawiające się krwawienie. Sprawdź, co oznacza krwawienie w zależności od trymestru ciąży.

Spis treści:

Krwawienie a plamienie

W trakcie ciąży wydzielina z dróg rodnych kobiety może ulegać zmianom. Nieprawidłowa jest jednak sytuacja, kiedy przybiera ona krwiste lub brązowe zabarwienie, a także gdy jej zapach staje się charakterystycznie nieprzyjemny. Warto jest także wiedzieć, czym charakteryzuje się krwawienie, a czym plamienie

Plamieniem określana jest niewielka ilość krwi obecna w wydzielinie z dróg rodnych. Najczęściej widoczne jest ono na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. W większości przypadków ma lekko różowe lub brązowe zabarwienie. Może pojawiać się m.in. w przebiegu infekcji czy po stosunku płciowym w ciąży. Często występuje bez konkretnej przyczyny, budząc niepokój wśród przyszłych mam. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że plamienie najczęściej nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. 

Dużo bardziej niebezpieczną sytuacją jest krwawienie. W jego przypadku ilość krwi jest większa, co często może przypominać miesiączkę. Krwawienie wymaga skorzystania ze środków higienicznych, np. podpaski. Bez względu na to, czy jest to krwawienie, czy plamienie, należy skonsultować się z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć szpitala położniczego, aby wykluczyć możliwe niebezpieczne dla rozwoju ciąży i zdrowia kobiety przyczyny.

Plamienie implantacyjne - kiedy zrobić test?

Polecamy

Plamienie implantacyjne - kiedy zrobić test?

Większość kobiet w pierwszych dniach i tygodniach ciąży nie zdaje sobie sprawy z tego, co właśnie się wydarzyło i co zaczyna się dziać w ich organizmach. Plamienie implantacyjne uważane jest za jeden z pierwszych symptomów ciąży. Jakie są przyczyny plamienia implantacyjnego? Jak je rozpoznać? Czym różni się plamienie implantacyjne od miesiączki?

Czytaj

Co oznacza krwawienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży nie zawsze oznacza coś groźnego. Mimo to zaleca się konsultację ze specjalistą, ponieważ może stanowić objaw poronienia, ciąży ekotopowej, a w późniejszych etapach ciąży– łożyska przodującego. Wszystkie te sytuacje wymagają kontroli położniczej i często również hospitalizacji.

Krwawienie we wczesnej ciąży

Krwawienie we wczesnej ciąży jest stosunkowo częstym problemem. Mimo obaw kobiet ciężarnych, nie zawsze oznacza ono ciążę pozamaciczną (ekotopową) czy też poronienie. Są to jednak najpoważniejsze przyczyny krwawienia pojawiającego się w pierwszych tygodniach trwania ciąży. Zawsze należy je wykluczyć w gabinecie lekarza ginekologa. Na szczęście zdarzają się też niegroźne przyczyny plamień we wczesnej ciąży. Jedną z nich jest występujące w terminie spodziewanej miesiączki krwawienie implantacyjne. 

Krwawienie w środku ciąży

Wraz z kolejnymi tygodniami ciąży ryzyko poronienia znacząco spada. Krwawienia pojawiać mogą się z powodu zmian na szyjce macicy czy pochwie, a także w wyniku otarć podczas współżycia. W drugiej połowie ciąży przyczyną mogą być również problemy z łożyskiem.

Krwawienie na końcu ciąży

Krwawienie blisko końca ciąży może nieść za sobą poważne konsekwencje. Najczęściej związane jest z nieprawidłowościami łożyska. Najgroźniejszą sytuacją jest wystąpienie łożyska przodującego, które grozi krwotokiem oraz wstrząsem u kobiety ciężarnej, a także przedwczesnym oddzielaniem się łożyska. Poza tym przyczyną krwawienia w II. połowie ciąży mogą być:

  • polipy szyjki macicy,
  • krwawiąca nadżerka, 
  • obecność naczyń przodujących, 
  • uraz dróg rodnych. 

Przyczyny krwawienia w ciąży

Przyczyny krwawienia w ciąży różnią się w zależności od trymestru ciąży. W pierwszej połowie ciąży krwawienie może być objawem poronienia. Należy jednak pamiętać, że może być to tzw. poronienie zagrażające, przy którym występuje krwawienie, lecz czynność serca dziecka jest obecna i nie jest to równoznaczne z utratą ciąży. 

Poza tym krwawienie we wczesnej ciąży może być symptomem krwiaka podkosmówkowego. W kolejnych tygodniach ryzyko poronienia znacząco spada. Krwawienia pojawiające się w tym czasie mogą być spowodowane m.in. współżyciem. Mimo to, warto skonsultować każde krwawienie z lekarzem prowadzącym. 

Pod koniec ciąży niebezpieczną sytuacją objawiającą się krwotokiem jest łożysko przodujące. Oznacza to, że zagnieżdża się ono w dolnym odcinku macicy. Sytuacja taka wymaga intensywnego nadzoru położniczego i stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do porodu drogami natury.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź