test ciążowy Pierwsze oznaki ciąży – jak je rozpoznać?/ iStock

Pierwsze oznaki ciąży – jak je rozpoznać?

Spis treści:

Pierwsze objawy ciąży często mogą być mylone z objawami przeziębienia, osłabienia lub zatruciem pokarmowym. Można jednak wyróżnić zbiór takich, których doświadcza większość kobiet w pierwszych tygodniach ciąży.

Oznaki ciąży w pierwszych tygodniach

Dostrzec objawy ciąży w pierwszym miesiącu często nie jest łatwo. Szczególnie gdy się jej nie spodziewa. Jeśli jednak kobieta obserwuje i dobrze zna swoje ciało, szybko może rozpoznać, że rozwija się w niej nowe życie. Objawy ciąży mniej lub bardziej mogą być sygnałem do rozpoznania, który to tydzień.

Pierwsze oznaki ciąży: plamienie implantacyjne

To jeden z pierwszych symptomów rozwijającej się ciąży. Gdy w czasie dni płodnych dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, zapłodnione jajeczko przez kilka kolejnych dni przemieszcza się z jajowodu do macicy. Plamienie implantacyjne nie występuje u wszystkich kobiet. Pojawia się, gdy zagnieżdżający się w ściance macicy zarodek uszkodzi naczynie krwionośne. Kobiety mylą czasem ten objaw z miesiączką. Trwa on jednak znacznie krócej i nie towarzyszą mu bóle brzucha typowe dla okresu.

Pierwsze oznaki ciąży: huśtawka nastroju

Zmiany nastroju to kolejny wczesny objaw ciąży, który może być mylony z napięciem przedmiesiączkowym lub po prostu gorszym nastrojem. Te mieszające się uczucia złości, rozdrażnienia, radości spowodowane są wzrostem poziomu hormonów: estrogenu, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej (HCG), prolaktyny, kortyzolu, hormonu wzrostu i wielu innych. 

Pierwsze oznaki ciąży: dolegliwości układu moczowego

To objaw, który pojawia się dosyć wcześnie i zanika około 12 tygodnia ciąży. Jego przyczyną jest powiększająca się macica, która uciska pęcherz moczowy. Skutkiem jest częste oddawanie moczu w małych ilościach. Towarzyszą temu bóle podbrzusza i pleców, skurcze, a nawet uczucie pieczenia. Po 12 tygodniu ciąży macica zaczyna rosnąć w górę, a nacisk na pęcherz zmniejsza się.

Pierwsze oznaki ciąży: senność i zmęczenie

To zupełnie normalny objaw pojawiający się w pierwszych tygodniach ciąży. Odczuwane zmęczenie i senność są dużo bardziej intensywne i chroniczne niż podczas normalnego przemęczenia. W tym okresie kobieta doświadcza zdecydowanego obniżenia energii i najchętniej przesypia całe dnie. Zmęczenie to wynika ze zmian, które właśnie zachodzą w jej organizmie. Od teraz całą energię i składniki odżywcze musi dzielić między sobą, a dynamicznie rozwijającym się dzieckiem. Po upływie pierwszego trymestru senność i zmęczenie znika, a kobieta czuje nagły przypływ energii.

Pierwsze oznaki ciąży: mdłości i wymioty

To nie jedyne objawy, jakie funduje kobietom przewód pokarmowy na wczesnym etapie ciąży. Mogą pojawić się również: zgaga, biegunki z zaparciami na przemian, wzdęcia, zwiększona wrażliwość na zapachy i nadmierny apetyt lub częściej jego brak. Dolegliwości te spowodowane są burzą hormonów, a w szczególności wzrostem ilości progesteronu, który spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego i prowadzi do wyrzutu dłużej zalegającego w żołądku pokarmu.

Pierwsze oznaki ciąży: bolesność piersi

Tkliwość i ból piersi również powodowane są zmianami hormonalnymi. Pierwsze objawy związane nabrzmiałością i bolesnością pojawiają się jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, więc na samym początku ciąży. Wrażliwe na dotyk piersi zaczynają się powiększać około 5 tygodnia ciąży. Zwiększa się w nich ilość kanalików i pęcherzyków gruczołowych, a także objętość krwi i limfy, przez co są lepiej ukrwione. Poszerzone naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez cienką skórę.

Pierwsze oznaki ciąży – kiedy?

Pierwsze objawy ciąży dla większości kobiet są niezauważalne lub po prostu nie są kojarzone z ciążą. Podniesiona o pół stopnia temperatura ciała, to objaw zauważany tylko przez kobiety, które codziennie mierzą temperaturę. Pojawia się w pierwszych kilku dniach po zapłodnieniu i wynika ze wzrostu ilości progesteronu. W pierwszych dniach może wystąpić również zatrzymanie wody i uczucie opuchnięcia. Po około 10 dniach po zapłodnieniu u kobiety rozpoczynają się wahania nastroju. Mniej więcej w tym samym czasie, bo po około 5-10 dniach od zapłodnienia może wystąpić krwawienie implantacyjne. Występuje to u około ⅓ ciężarnych kobiet. Po ustaniu miesiączki, w 2-3 tygodniu po poczęciu kobieta może odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu. Powiększenie piersi zaczyna być zauważalne około 6-8 tygodnia ciąży. W 6 tygodniu rozpoczynają się także nudności i mogą potrwać nawet do 12 tygodnia ciąży.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź