początek ciąży, plamienie Plamienie na początku ciąży – Jak wygląda? Czy jest groźne?/ iStock

Plamienie na początku ciąży – Jak wygląda? Czy jest groźne?

Zacznijmy od doprecyzowania pojęć - plamienia i krwawienia. O plamieniu możemy mówić, kiedy mamy do czynienia z niewielką ilością krwi, znajdującą się w innej wydzielinie z pochwy, której ilość jest na tyle skąpa, że jest w stanie jedynie poplamić bieliznę, czy zabarwić papier toaletowy podczas podcierania. Krwawienie wyglądem przypomina menstruację – jest na tyle obfite, że krew jest w stanie przesiąknąć przez bieliznę. Kiedy plamienie lub krwawienie może być groźne? Czy obowiązkowo trzeba się z nim zgłosić do lekarza?

Spis treści:

Jak wygląda plamienie w ciąży?

Kolor plamień może być różny – krew może mieć zabarwienie od bladoróżowego, poprzez krwistoczerwone, aż do brunatnego. Według statystyk – plamienia występują nawet u 40 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli nie towarzyszą im żadne inne objawy, istnieje duża szansa, że objaw ten nie wiąże się z zagrożeniem ciąży, a wynika z rozciągania, czy wzrastania macicy. Jednak plamienia na początku ciąży mogą być również objawem poronienia samoistnego, dotyczącego ok. 15 proc. ciężarnych.

 

Jak wygląda krwawienie podczas ciąży?

Krew może mieć wodnistą konsystencję albo mogą wystąpić w niej skrzepy. Krwawienia mają kolor czerwony – żywo krwisty, do brunatnego. A zatem – wygląd i intensywność krwawień może być bardzo różna. W pierwszym trymestrze ciąży krwawienia pojawiają się u 10-20 proc. kobiet, choć może do nich dochodzić na każdym etapie ciąży, a wiążą się ze zmianami, które zachodzą w ciele ciężarnej. Pamiętajmy, że nawet silne krwawienia nie muszą oznaczać poronienia.

Po każdym plamieniu, czy krwawieniu – niezależnie od intensywności – ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby wykonać niezbędne badania, by wykluczyć zagrożenie poronieniem albo dać szansę lekarzowi na szybkie działanie. Zwykle skąpe krwawienia, którym nie towarzyszą inne objawy, nie są stanem zagrażającym ciąży.

Krwawienie pojawiające się we wczesnej ciąży może być spowodowane m.in. przez:

  • badanie ginekologiczne, a konkretnie podrażnienie podczas badania,
  • niedobór progesteronu,
  • zmianę w szyjce macicy (polip),
  • nadżerkę szyjki macicy,
  • infekcję dróg rodnych,
  • krwiak podkosmówkowy,
  • zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy (krwawienie implantacyjne).
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.

Czytaj

Krwawienie na początku ciąży - plamienie implantacyjne

Przyczyn plamienia, czy krwawienia w ciąży jest kilka. Szczególnym rodzajem jest to, którego przyczyną jest implantacja zarodka, czyli proces zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy (na jej tylnej, lub przedniej ścianie). Plamienie implantacyjne może pojawić się w 8-12 dni po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Nie dotyczy ono jednak każdej ciężarnej kobiety.

Krew jest jasnoczerwona, lub brązowa, jej ilość jest stosunkowo niewielka, a samo krwawienie jest z reguły kilkugodzinne, choć może ustąpić dopiero w 3. dniu. Zdarza się, że jest mylone jest przez kobiety z menstruacją, gdyż pojawia się w jej terminie. Część kobiet plamienie skłania do wykonania testu ciążowego, a jego wynik – do udania się na wizytę do ginekologiczną.

 

Krwawienie nieprawidłowe w ciąży

Krwawienie na początku ciąży może dotyczyć nawet co 4. kobiety. I choć zwykle nie stanowi zagrożenia, świadczy o jakichś nieprawidłowościach – o przeciążeniu organizmu przyszłej mamy, albo o zbyt małym stężeniu progesteronu.

U ponad 1/3 kobiet we wczesnej ciąży z towarzyszącym krwawieniem, u których stwierdzono w badaniu żywy zarodek, przyczyną krwawień jest krwiak podkosmówkowy, powstający w miejscu, gdzie kosmówka (czyli pierwotne łożysko) oddzieli się od ściany macicy. Krwiaki zajmujące poniżej 20 proc. kosmówki uważa się za małe, natomiast te zajmujące powyżej 50 proc. kosmówki – za duże, ale rzadko spotykane. Krwiaki kosmówkowe są przyczyną 7 proc. poronień. Co istotne – nie wszystkie krwiaki tego typu powodują krwawienie. Wiele z nich jest bezobjawowych, zatem ciężarne nie mają świadomości ich istnienia.

 

Zagrożenie ciąży

Jeśli ciężarna kobieta oprócz plamienia/krwawienia uskarża się na nudności i zawroty głowy czy skurcze, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Te dolegliwości mogą być objawami ciąży pozamacicznej. Ciążą ektopową nazywamy stan zagnieżdżenia jaja płodowego poza macicą, w jajowodzie, jajniku, czy szyjce macicy. W następstwie rozwoju takiej ciąży może dojść np. do pęknięcia jajowodu i krwotoku, a tym samym – zagrożenia życia kobiety. Bardzo rzadkim schorzeniem, któremu towarzyszy krwawienie, jest ciąża heterotopowa, czyli ciążą mnoga, gdzie jeden zarodek umiejscowiony jest w jamie macicy, a kolejny poza nią.

Poronienie, czyli obumarcie zarodka. jest kolejną przyczyną krwawienia w ciąży. Może do niego dojść z powodu: poważnego zakażenia, wad genetycznych, wad trofoblastu, czy zespołu policystycznych jajników. Przyczynić się mogą do niego także niehigieniczny styl życia (nieodpowiednia dieta, używki). Objawami poronienia są obfite krwawienie, czynność skurczowa macicy i ból brzucha.

Ciążowa choroba trofoblastyczna, której jednym z wielu objawów jest krwawienie, to tak naprawdę zespół chorób, dotyczących patologicznego rozrostu tkanek łożyska. Nowotwór trofoblastu może rozwijać się po: ciąży zaśniadowej, poronieniu, ciąży pozamacicznej, ale też po ciąży fizjologicznej. W naszym kraju choroba ta rozpoznawana jest średnio w jednym przypadku, na 1225 ciąż, a występuje zwykle u kobiet przed 20. rokiem życia i po 45. roku życia. Zaś krwawienia, w tym zespole chorób pojawiają się na skutek zaburzeń krzepnięcia.

Źródła:

  1. Grzegorz Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 401–402. ISBN 978-83-200-3540-7
  2. Grzegorz Jakiel, Dorota Robak-Chołubek, Joanna Tkaczuk-Włach. Ciąża ektopowa. „Przegląd menopauzalny”. 1, 2006.

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź