Plamienie – czy to okres? Jak rozpoznać? Plamienie – czy to okres? Jak rozpoznać? / Unsplash

Plamienie – czy to okres? Jak rozpoznać?

Plamienia międzymiesiączkowe są częstą przypadłością wielu kobiet. Mogą towarzyszyć prawidłowemu cyklowi menstruacyjnemu, ale też wskazywać na rozwijającą się patologię w drogach rodnych. Czym różni się plamienie od okresu i jak odróżnić je od krwawienia implantacyjnego? 

Spis treści:

Przyczyny plamienia zamiast okresu

Przyczyn plamienia jest bardzo dużo i zależne są miedzy innymi od wieku kobiety. Jedną z nich może być owulacja. Plamienia występują wtedy mniej więcej w połowie cyklu i może im towarzyszyć lekkie uczucie kłucia w okolicy jajnika, nazywane czasem bólem owulacyjnym. Plamienia owulacyjne mogą występować w terminie spodziewanej miesiączki jeżeli kobieta ma nieregularne cykle np. przy zespole policystycznych jajników (PCOS). Różnią się jednak od krwawienia menstruacyjnego intensywnością, zabarwieniem (plamienia mają raczej barwę brązową) oraz długością występowania. 

Inna przyczyną wystąpienia plamień może być stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jest to sytuacja, która najczęściej nie wymaga zmiany pigułek. Plamienia międzymiesiączkowe spotykane są najczęściej tylko na początku ich stosowania i z reguły dotyczą preparatów zawierających co najmniej 0,03 mg etynyloestradiolu. Mogą również wystąpić po wieloletnim stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, niezależnie od dawki etynyloestradiolu oraz przy preparatach z gestagenem. Plamienia z reguły znikają po ok. trzech cyklach antykoncepcji hormonalnej. Pamiętaj jednak, że jeżeli czujesz w związku z nimi dyskomfort, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.  

Plamienia miedzymiesiączkowe mogą wystąpić również po stosunku, badaniu USG za pomocą głowicy dopochwowej lub po wykonanej cytologii. Są one najczęściej spowodowane mikrourazami, gdyż błona śluzowa pochwy jest delikatna i łatwo ulega otarciom lub podrażnieniom. W wypadku wystąpienia podrażnień związanych ze współżyciem warto rozważyć stosowanie żeli intymnych, które w przyszłości pozwolą uniknąć tego typu zdarzeń.  

Nie możemy zapominać również o krwawieniach związanych z nieprawidłowymi rozrostami narządów rodnych, szczególnie jeżeli jesteś już dojrzałą kobietą. Przyczyną krwawień międzymiesiączkowych mogą być polipy, mięśniaki macicy, a nawet nowotwory. Z tego też powodu każde plamienie występujące miedzy miesiączkami powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.  

Nieprawidłowe plamienia mogą być także spowodowane przez różnego rodzaju zaburzenia krzepnięcia. Jest to problem niebagatelny, gdyż nawet 20 proc. krwawień miedzymiesiączkowych może mieć taką etiologię. Przykładem jednostki chorobowej związanej z nieprawidłowym krzepnięciem, a co za tym idzie możliwymi plamieniami jest małopłytkowość immunologiczna (ITP). 

Plamienie zamiast okresu – czy to może być ciąża?

Niekiedy zdarza się, że zaobserwujesz plamienie w terminie spodziewanej miesiączki. Jeżeli podczas ostatniego cyklu współżyłaś bez zabezpieczeń lub nie masz pewności co do skuteczności stosowanej metody antykoncepcyjnej, może to być jedna z pierwszych oznak ciąży. W tym przypadku plamienie jest spowodowane implantacją zarodka w jamie macicy, do której dochodzi po ok. dwóch tygodniach od zapłodnienia. Czym jednak różni się takie plamienie od okresu? Przed wszystkim jest ono mniej obfite i trwa znacznie krócej niż krwawienie menstruacyjne. Dodatkowo, upławy są podbarwione krwiście, przyjmują barwę brunatną i mogą zawierać skrzepy krwi. Plamienia implantacyjne są fizjologią i nie są powodem do niepokoju jeżeli nie towarzyszą im inne objawy takie jak np. bolesne skurcze macicy.  

Ból podbrzusza podczas plamienia

Ból w okolicy podbrzusza połączone z plamieniem powinno zawsze zwrócić naszą uwagę. Jeżeli jesteś w ciąży i doświadczyłaś wyżej wymienionych objawów, to powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, gdyż jedną z przyczyn może być poronienie. Ból w podbrzuszu podczas plamienia może świadczyć również o rozwoju ciąży pozamacicznej, która również jest dla ciebie bardzo niebezpieczna, gdyż może doprowadzić m.in. do pęknięcia jajowodu.  

Ból podbrzusza może występować również przy wspomnianych już rozrostach narządów rodnych takich jak rak trzonu macicy oraz szyjki macicy, a także przy uszkodzeniu błony śluzowej objawiającej się jako nadżerki.  

Przy wystąpieniu bólu w podbrzuszu, zawsze należy rozważyć również zapalenie narządów miednicy mniejszej czyli PID. Jest ono związane z zakażeniem przez paciorkowce, gronkowce czy też dwoinkę rzeżączki. Dotyczy głównie młodych kobiet, aktywnych seksualnie. Wymaga leczenia antybiotykami, a niekiedy również interwencji chirurgicznej. Nieleczone zapalenie przydatków może doprowadzić do niedrożności jajowodów i skutkować problemami z zajściem w ciąże, a także zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.    

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź